Tuesday, Sep. 26, 2017

YILSİAB’DAN İMO’YA TİCARET MERKEZİNE DESTEK ZİYARETİ

06 Kasım 2009

|

Yer:

YILSİAB’DAN İMO’YA TİCARET MERKEZİNE DESTEK ZİYARETİ

YILSİAB BAŞKANI GÜMRÜKÇÜ, “YILDIRIM’I VAROŞLARDAN KURTARMAMIZ GEREKİYOR”

BURSA- Yıldırım Sanayici İşadamları Birliği Derneği (YILSİAB) Başkanı Ali Gümrükçü, yaklaşık 100 bin kişinin istihdam edildiği Anadolu, Duaçınar, Yunusemre, Kazım Karabekir ve Vatan mahallelerinin varoş kimliğinden arındırılarak, bu bölgenin sanayi alanı kimliğine kavuşturulması gerektiğini söyledi.

YILSİAB Yönetim Kurulu, Yıldırım’da tam donanımlı bir Ticaret ve Sanayi Merkezi kurulması için destek turları düzenlemeye devam ediyor. İlk olarak Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’i ziyaret eden YILSİAB Yönetim Kurulu, Bursa’nın önemli dinamikleri arasında bulunan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ile de bir araya gelerek projeye destek vermelerini istedi. Dernek olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden YILSİAB Başkanı Ali Gümrükçü, 5 mahalleden oluşan Yıldırım’daki bu bölgenin varoş kimliğinden kurtarılması ve kurulacak ticaret merkezi ile bir cazibe merkezi haline dönüştürülebileceğini belirtti.

Gümrükçü, “Yapılacak Ticaret Merkezi Yıldırımlı işadamlarının yüzünü güldürecektir”

Bu beş mahallede hiçbir devlet desteği almadan çalışan işletmelerin yaklaşık 100 bin kişiyi istihdam ettiğini ve ticari açıdan büyük bir potansiyel oluşturduğunu vurgulayan Başkan Gümrükçü, “Yıldırım bölgesine yaptığımız önemli katkılara rağmen çok sayıda ihtiyaçlarımız var. Alt yapı ve çevre düzenlemesi konusundaki sıkıntılarımızın acilen aşılması gerekiyor. Bölgede çok sayıda işletme olmasına karşın bir o kadar da kaçak yapılaşma bulunmaktadır. Bu sorunların çözülmesinin tek yolu, iyi planlanmış bir kentsel dönüşüm ve bölgeyi kalkındıracak tam donanımlı bir ticaret merkezi kurulmasıdır. Yetkililerden bu konuda destek bekliyoruz. İMO olarak sizlerin de bu bölgenin yapısını göz önünde bulundurarak teknik konularda bize yardım etmenizi istiyoruz” dedi. Yapılması gereken ticaret merkezinin sosyal donatı alanları, göz alıcı bir mimarisi ve bölge sanayicisinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapısı olması gerektiğini aktaran Gümrükçü, ithalat ve ihracat yapan firmaların yüzünün gülmesi için böyle bir merkezin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

İMO Başkanı Şahin, “TOKİ ucubeler yerine ihtiyaçları karşılayan binalar inşa etmelidir”

Yıldırım’ın kaçak yapılaşma konusunda geçmişten gelen bir talihsizliği olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise plansız ve projesiz gelişen Yıldırım’ın biran önce kentsel dönüşüm çalışmaları yapılarak sağlıklı bir yapıya büründürülmesi gerektiğini belirtti. Bu konuda devlete de büyük görevler düştüğünün altını çizen Şube Başkanı Şahin, “TOKİ’nin görevi Bursa ovası ve tarım alanları içerisinde ucube binalar yapmak değil, kentsel dönüşümler gerçekleştirerek şehirleri daha yaşanılır hale getirmektir. Bursa’ya makro düzeyde bakılmıyor. Şimdilerde ulaşım ve 100 binlik planları yapılmaya çalışılan Bursa’nın zaten 2020 vizyonuna bakıldığında turizm ve ticaret merkezi haline getirilmesi öngörülmüştü. Eğer 2020 yılında turizm ve ticaretin gözbebeği haline gelmiş bir Bursa görmek istiyorsak, bütün çalışmalarımızı bu konu üzerine yapmalıyız” diye konuştu. Bursa için çalışan ve projeler üreten işadamlarının her zaman yanında olacaklarının mesajını veren Başkan Şahin, İMO olarak şimdiye kadar yaptıkları tüm çalışmalarda Bursa için uğraştıklarını ve yanlış yapılanlara karşı görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceklerini aktardı.

“Mevcut sanayi siteleri yeniden gözden geçirilmelidir”

Çok sayıda yanlış proje ile Bursa’nın adeta bir talana uğratıldığını ifade eden Şahin, Kestel’de yapılmak istenen Sanayi Sitesi Projesi’nin Bursa’ya ihanet olacağını, mevcut sanayi sitelerinin bile tam kapasite işlemezken, yeni sanayi sitelerine ihtiyaç bulunmadığının altını çizdi. Bursa’yı yoğun bakımda bir hastaya benzeten Şahin, “Mevcut sanayi siteleri yeniden yapılandırılmalıdır. Esnaf sorunları için eylem yapmayan bir kurumun, sanayi sitesi için miting düzenlemesi ve meslek odası temsilcilerinin üzerine yürümesi kabul edilebilecek bir durum değildir. 100 binlik planların çalışmalarında biz de olacağız. Sizin bu isteklerinizi de o zaman göz önüne mutlaka alacağız” şeklinde konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa