Tuesday, Sep. 26, 2017

YILDIRIM KENT KONSEYİ’NE BESOB SANAYİ SİTESİ TARTIŞMASI DAMGA VURDU

01 Ekim 2009

|

Yer:

YILDIRIM KENT KONSEYİ’NE BESOB SANAYİ SİTESİ TARTIŞMASI DAMGA VURDU

YILDIRIM KENT KONSEYİ’NE BESOB SANAYİ SİTESİ TARTIŞMASI DAMGA VURDU

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO ) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, BESOB Sanayi Sitesi Projesi’ne karşı çıkan akademik odaların menfaat ilişkileri var diyen BESOB Genel Sekreteri Ramazan Tuncer’in bunu ispat etmesi gerektiğini, aksi takdirde bunun hesabını hukuk önünde vereceğini söyledi.

4. Yıldırım Belediyesi Kent Konseyi, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Kent Konseyi Üyeleri, akademik oda başkanları ve çok sayıda Yıldırımlının katılımı ile gerçekleştirildi. Kent Konseyi’ne Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin (BESOB) Kestel’de kurmayı düşündüğü sanayi sitesi tartışmaları damgasını vurdu. Konsey’de konuşmacı olarak söz alan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, BESOB Genel Sekreteri Ramazan Tuncer’i müfteri ilan ettiklerini belirtti.

Yıldırım’da 26 bin okuma yazma bilmeyen nüfus yaşıyor…

Yıldırım Kent Konseyi’nin açılık konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Mehmet İnkaya, Yıldırım nüfusunun yüzde 5’inin okuma yazma bilmediğini, 160 bin kişinin ise ilkokulu ancak bitirebildiğini açıkladı. Yaklaşık yüzde 50’lik bir kesimin eğitim seviyesinin temel düzeyde olduğunu söyleyen Mehmet İnkaya, Yıldırım’ın çok göç almasının da bu seviyede etkili olduğunu kaydetti. Diğer ilçelere oranla çok geride kaldıklarını ifade eden İnkaya, Yıldırım Belediyesi olarak bu soruna acil müdahale etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Keskin, “Adliye Binası için Yıldırım’dan uygun yer yok”

Kent Konseyi’nin açılışının ardından konuşmacı olarak kürsüye çıkan Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, yeni adliye binası için yapılan yer tartışmalarının gereksiz olduğunu, belediye olarak planladıkları arsanın çok kullanışlı bir konumda bulunduğunu aktardı. Konuşmasında eğitim seviyesinin düşüklüğünün okuyan insanların yanı sıra yazan insanları da çoğaltmak için çalışmalar yapmak gerektiğine değinen Başkan Özgen Keskin, bu konuda halkın da istekli olması gerektiğinin altını çizdi.

İlçe yönetimlerinin sorunları daha çabuk çözmeleri açısından bir Yerel Yönetimler Bakanlığı kurulması gerektiğini açıklayan Özgen Keskin, ayrıca kaçak yapıyla mücadele açısından şehir polisi adıyla yeni bir emniyet biriminin kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Asfalt yapım çalışmalarında tek yetkili belediye olsun”

Asfalt çalışmalarında sürekli olarak bir yap-bozun olduğunu ve bu durumun halka bıkkınlık verdiğini söyleyen Başkan Keskin, “Bu konuda tek yetkili belediyeler olmalıdır. Yılda üç kere asfaltlar sökülüp yeniden yapılıyor. Halkımız haklı olarak bu çalışmalardan rahatsızlık duyuyor. Biz bu noktada yetkinin tek bir elde toplanması gerektiğine inanıyoruz. Belediyeler diğer yetkili kurumların yerine de bu çalışmayı yapmalıdır. O kurumlar kaynaklarını da bize devretmek suretiyle asfalt düzenleme işinden çekilmelidir” dedi.

Yıldırım’da arazi tahsis ettikleri yeni adliye binası konusunda hala tartışmaların ve şüphelerin bulunduğuna dikkati çeken Belediye Başkanı Özgen Keskin, dönemin savcısının kendisine gelip bir arsa tahsis edilmesini istediğini aktardı. Yaptıkları çalışmalar sonucunda bu arsayı tespit ettiklerini kaydeden Özgen Keskin, arsanın hem ulaşım hem de büyüklük açısından çok uygun bir durumda olduğunun altını çizdi.

İMO Başkanı Necati Şahin, “Arif Tak bile bu tartışmalar nedeniyle üzülüyor”

Yapılan açılış konuşmalarının ardından söz alan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, geçen Kent Konseyi’nde kendilerine bir sataşma olduğunu ve söz istedikleri halde verilmediğini belirtti. Bu nedenle şimdiki konseyde söz almaya geldiklerini aktaran Necati Şahin, “Geçen konseyde BESOB Genel Sekreteri Ramazan Tuncer, yaptığı konuşmasında sanayi sitesi projesine karşı çıkanların menfaat ilişkileri olduğunu söylemişti. Bu söylem üzerine cevap hakkımızı kullanmak istedik. Ancak bizlere söz verilmedi. Bursa’da 30 bin civarında üyesi bulunan akademik odaların menfaat ilişkisi içerisinde olduğu söylenmesine rağmen bizler o gün konuşamamıştık. ” diye belitti.

BESOB Genel Sekreteri’ne atıfta bulunan Şahin, profesyonel olarak çalışan üst düzey idarecilerin hata yapma lükslerinin bulunmadığını belirtti. Meslek odalarını menfaat ilişkisi içerisinde bulunmakla suçlayan Ramazan Tuncer’in bu sözünü ispatlamaması halinde kendisini müfteri ilan edeceklerini söyleyen Necati Şahin, BESOB Başkanı Arif Tak’ı özür diletme mecburiyetinde bırakan Ramazan Tuncer’i kınıyoruz.” dedi.

Şahin: Yargıdan çıkacak karara da baskı unsuru yapılacak mı?

6 milyon metrekarelik bir alana BİR MİLYAR TL. yatırım yapılmak istendiğine işaret eden Şahin, BESOB tarafından desteklenen projenin yarısının büyükşehir meclisinden geri dönmesini, “Demek ki sizin projeniz en başından yüzde 50 yanlış çıktı” diye niteledi. Kestel’de yapılması düşünülen projenin bir esnaf sitesi olarak değil, sanayi bölgesine dönüşeceğini aktaran Şahin, oradaki asıl hesabın gerçek hak sahipleri dışındakilere rant kazandırmak olduğunu kaydetti.

Projenin büyükşehir belediye meclisine getirildiği gün belediye binası önünde yaşanan tartışmalara da değinen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yanında getirdiği fotoğraflar ile o gün yaşanan durumu ve akademik oda başkanlarının neler çektiklerini anlatarak, oda başkanlarının açıklama yapmak istediği sırada kendilerine saldırmak isteyen kişilerin kim olduğunun açıklanması gerektiğinin de altını çizdi. “Bu projeye oy veren Meclis üyeleri bile bizim bu proje için açtığımız davaları kazanmamız için dua ediyor” diye Necati Şahin, BESOB’un yargıdan çıkacak karara da tepki gösterip göstermeyeceğini mahkeme günü Adliye Binasının etrafının sarılıp sarılamayacağını merak ettiklerini dile getirdi.

Siyasi kararların altında bilim ve tekniğin imzası olması gerekli

Bursa’nın kimsenin hayaline alet edilemeyecek kadar güzel bir şehir olduğunu söyleyen Başkan Necati Şahin,  siyasilerin verdikleri kararların altında mutlaka bilim ve tekniğin de imzasının bulunması gerektiğini vurguladı. Sanayi sitesinin TOKİ tarafından yapılacak olmasının da söylemlerde kullanılmasını eleştiren Başkan Necati Şahin, TOKİ’nin parasının devletin ve milletin parası olduğunu belirtti. Şahin son olarak, sanayi sitesi planlarının ÇED Raporu’nun da bulunmadığını açıkladı ve Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’ın da bu projeye karşı olduğunu vurguladı.

ŞPO Başkanı Füsun Uyanık, “Bölge tarım ve orman alanı”

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık da söz alarak yaptığı konuşmasında 20 akademik oda temsilcisi ile bölgede yapılan araştırmaların neticesinde arazinin tarım ve orman alanı olduğunun tespit edildiğini aktardı.

Uyanık, bölgenin 1/100 binlik planını onaylama yetkisinin yerel meclislerde olmaması gerektiğinin altını çizdi. Yaşanan yetki çatışması nedeniyle bu projenin onaylanabildiğini ifade eden Uyanık, sanayi sitesinin kurulması durumunda da plana bağlı kalınamayacağını ve yeni arazilerin bu site içerisine dahil edileceğini kaydetti. Ulaşım tehlikesine dikkati çeken Füsun Uyanık, böylesine büyük bir sanayi sitesi için mevcut yolun o trafiği kaldıramayacağını vurguladı.

BESOB Başkanı Arif Tak, “Odalar hayır diyorsa, bizim için evet demektir”

Kent Konseyi’nin sonunda yapılan konuşmalardan dolayı söz alan Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak, vatandaşın düşündüğü ile meslek odalarının düşündüklerinin birbirine hiç uymadığını söyledi. Yapılan eleştirileri haksız bulan Arif Tak, “Bu kurumlar bize hayır diyorlar ise bu bizim için evet demektir. Siz ne düşünürseniz düşünün biz doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz. Bana bu projeyi savunduğum için terörist dediler. Ancak bunlar bizi yıldıramaz. Bildiğimizi yapmaktan geri kalmayacağız” şeklinde konuştu.

Biz sizin okuduğunuz okulu tezgahlarda okuduk

Ne zaman bir proje ortaya atılsa akademik odaların hemen ortaya atıldıklarını ve karşı çıktıklarını belirten Tak, tamamen esnafın olan bu projeye meslek odalarının karşı çıkmaması gerektiğini vurguladı. “Biz sizin okuduğunuz okulları tezgahlarda öğrendik” diyen Arif Tak, mahkemeden çıkacak kararlara da sonuna kadar saygı duyacaklarını kaydetti.

Büyükşehir belediyesi önünde akademik oda temsilcilerinin uğradığı saldırı hakkında da konuşan BESOB Başkanı Arif Tak, o gün esnafı bir saat öncesinden cep telefonu mesajı ile projeye destek vermeleri için kendisinin çağırdığını, ancak akademik odaların orada bir açıklama yapmak için toplanacağından hiç haberinin olmadığının altını çizdi. Tak, akademik odaları devletin çarklarına topuz sokmakla suçlayarak, “Bu projede herhangi bir rant yok. Bizim önerdiğimiz projeye alternatif ve yakın yer olarak Badırga’daki arazi gösterildi. Bizim yerimiz17 km. orası ise40 km. böyle bir alternatif olamaz. Artık bu konuyu kapatalım. Sizden hayır beklemiyoruz. Gölge etmeyin yeter” dedi.

4. Yıldırım Belediyesi Kent Konseyi, görüş ve öneriler kısmının da tamamlanmasının ardından sona erdi.

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa