Monday, Sep. 25, 2017

YENİ BİR MARMARA DEPREMİ 100-150 BİN HAYATA MAL OLABİLİR

16 Ağustos 2011

|

Yer:

YENİ BİR MARMARA DEPREMİ 100-150 BİN HAYATA MAL OLABİLİR
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI UYARDI: “30 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENİYOR”

DEPREMİN 12. YILDÖNÜMÜNDE İMO BURSA’DAN ÖNEMLİ UYARI

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin uyardı; “Marmara’da 30 yıl içerisinde büyük bir deprem bekleniyor. Olası depremde 100 milyar Dolar zarar olur, 150 bine yakın insan hayatını kaybeder.”

Marmara Depremi’nin 12. yıldönümü dolayısı ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ‘Deprem Gerçeği ve Bursa’ konulu bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, depremin her yıldönümü yaklaştığında göstermelik deprem tatbikatları ve birkaç küçük açıklama yapıldığını, bu tavırların artık alışkanlık haline getirildiğini, bir türlü kalıcı çalışmalara girişilmediğinin altını çizdi. Bursa özelinde en çok çalışan kurumun İnşaat Mühendisleri Odası olduğunu kaydeden Necati Şahin şöyle konuştu:

“Depremin kentimizde ne kadar büyük hasarlar verebileceğini herkese anlatıyoruz. Nedense pek sesimizi duyuramıyoruz. Biz elimizden geleni gücümüz yettiği kadar yapıyoruz. Ancak sesimizi duyurmakta güçlük çekiyoruz. Yetkililere buradan seslenmek istiyoruz. Bizler susabiliriz, artık hiç konuşmaya biliriz, ancak deprem günü geldiğinde susmuyor. İnsanlara tavsiyemiz binalarına deprem esnasında değil, depremden önce bakmalarıdır. Mühendislik mesleği ile depremden önce tanışın. Binalarınız sizin mezarınız olmasın.”

AVRUPA’NIN EN RİSKLİ BÖLGESİ

Türkiye topraklarının Avrupa kentleri içerisindeki en riskli bölgeler olduğunu açıklayan Necati Şahin, Türkiye nüfusunun dörtte birinin ve sanayi tesislerinin yüzde 80’inin en riskli bölge olan Marmara Bölgesi’nde toplandığına işaret etti. Şahin ayrıca Bursa’dan geçen fay hatlarının yüzeye çok yakın olduğunu ve bu açıdan kentin büyük risk altında bulunduğunu vurguladı.

Halk arasında deprem duyarlılığının geliştirilmesi ve bu duyarlılığın sürekliliğinin sağlanması amacıyla ‘Deprem Konseyi’ kurulması teklifini getiren İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, 2004 yılında ‘Deprem Şurası’nda alınan kararların yenilenmesi gerektiğini belirtti. Şahin; “Türkiye, deprem şurası zemininde deprem gerçeği ile yüzleşmiş, ancak şura kararlarında olmasına karşın afet yönetimi çalışmaları başlatılmamış, ‘Deprem ile İmar İlişkisi’ çözülememiş, tanımlayıcı plana geçilememiş, göç ve kaçak yapılaşma önlenememiştir. 1 Temmuz 2006 tarihinde yayınlanan ‘9. Kalkınma Planı’nda afete karşı hazırlık ve afet zararları ile mücadele konusuna yer verilmemiş olması büyük eksikliktir. Bunun anlamı deprem tehlikesini yok saymaktır” şeklinde konuştu.

DEPREMİN ÖNLEMİNİ BİRAN ÖNCE ALIN

1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi’nde Türkiye’nin 15 milyar Dolar kayıp olduğunu, 20 ile 40 bin arasında vatandaşın hayatını yitirdiğini hatırlatan Necati Şahin, İstanbul ve Bursa’yı kapsayacak olası bir Marmara Depremi’nde kayıpların çok daha büyük ölçülerde olacağının altını çizdi. Şahin; “Marmara’da 30 yıl içerisinde büyük bir deprem bekleniyor. Bu depremde önceki depremlere kıyasla 100 milyar Dolarlık bir maddi zarar meydana gelecektir. Bir milyona yakın bina hasar görecektir. 100 ile 150 bin insanımız hayatını yitirebilir. Bunlar tabiî ki tahmini rakamlar. Ancak yıllık milyarlarca dolar sadece faiz ödeyen Türkiye’nin bu felaketi önlemek için ayıracağı kaynakları bulmak çok zor değil. Deprem olduktan sonra büyük paralar bulabiliyoruz, olmadan önce bu paraları bularak gerekli önlemlerimizi alabiliriz” dedi.

EN ÇILGIN PROJE DEPREM EYLEM PLANI OLMALI

Deprem konusunda olumlu gelişmelerin de görüldüğünü belirten Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı’nı merakla beklediklerini ve desteklediklerini aktardı. Bu planın çılgın projelerden çok daha önemli olduğunun altını çizen Necati Şahin, 600 bin yapı stoku içerisinde 260 bininin kaçak olduğu Bursa için Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından ortaya sürülen ve hükümet planında yer alan Bursa’ya özel kentsel dönüşüm yasasının da kendilerini ümitlendirdiklerini sözlerine ekledi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa