Sunday, Oct. 22, 2017

ÜYELERE, AVRUPA NORMLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

26 Kasım 2015

|

Yer:

ÜYELERE, AVRUPA NORMLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde Frillo Software firması tarafından ‘Avrupa Normları Bilgilendirme Tanıtım Semineri’ düzenlendi.

İMO Bursa Şubesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminerde, Frillo Software Türkiye Sorumlusu Ferit Bayrak ve Türkiye Temsilcisi Sedat Oktan üyelere Euro kodlar ve programların kullanımı hakkında bilgi verdi. Eurocode 0 ve Eurocode 1üzerinden kar ve rüzgar yüklerinin nasıl hesaplandığı anlatan Ferit Bayrak,  bu normların Türkiye’de çok fazla kullanılmamasına rağmen yasal alt yapısı olan ve TSE tarafından kabul edilen, rahatlıkla kullanılabilecek normlar olduğunu kaydetti.

Avrupa normlarının rahatlıkla kullanılması için ilgili Bakanlıkların ulusal ekler hazırlaması gerektiğini söyleyen Ferit Bayrak, Türkiye’nin ulusal ekleri hazırlamakta geç kaldığını belirtti. Bayrak, rüzgar ve kar yükleri konusunda Türkiye’nin de kendi bölgesel değerlerini belirlemesi gerektiğini ifade ederek, ulusal ekler hazırlanmamasına rağmen rüzgar ve kar yüklerinin tavsiye edilen değerler üzerinden hesaplanabileceğini vurguladı.

Seminerde Sedat Oktan da, Frillo programları ile yaptığı projeleri, rüzgar, kar yükleri ve deprem yüklerinin nasıl hesaplandığını örneklerle gösterdi. Oktan, seminerin ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Frilo 2 Frilo 4 Frilo 1 Frilo 3

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa