Sunday, Oct. 22, 2017

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 3 AYRI ÜNİVERSİTEYE BÖLÜNMELİDİR

16 Nisan 2010

|

Yer:

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 3 AYRI ÜNİVERSİTEYE BÖLÜNMELİDİR

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 3 AYRI ÜNİVERSİTEYE BÖLÜNMELİDİR

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİNİN OMURGASI, ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ MİMARLIK VE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ OLMALIDIR

“BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ” İÇİN EN UYGUN YER GÖRÜKLE KAMPÜSÜDÜR

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ” nin kurulmasına sevindiklerini ancak nereye kurulacağı sorusuna da cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, Uludağ Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün’ü ziyaret etti. Ziyarette U.Ü. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Karagöz ve eski dekan Prof. Dr. Sedat Ülkü de hazır bulundu. İnşaat mühendisliği bölümünün açılmasından dolayı memnun olduklarını kaydeden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “İnşaat mühendisliği bölümünün açılmasındaki katkılarından dolayı yeni rektörümüz Prof. Dr. Mete Cengiz ve dekanımız Prof. Dr. Sedat Ülkü’ye teşekkür ediyoruz” dedi. İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün binası için Fakülte yetkilileri ile uygun arazi tespiti de yapan Şube Başkanı Şahin ve İMO Yönetim Kurulu üyeleri, yapılacak bölüm binasının hayırsever inşaat mühendisi iş adamları tarafından yapılacağını belirtti.

“Teknik Üniversite Uludağ Üniversitesi kampüsünde kurulmalıdır”

TBMM alt komisyonundan Bursa’ya teknik bir üniversite kurulması yönünde karar çıktığını hatırlatan Necati Şahin, yeni üniversitenin Uludağ Üniversitesi kampüsünde kurulmasının her açıdan faydalı olacağının altını çizdi. Uludağ Üniversitesi arazisinin büyük bir kısmının boş vaziyette bekletildiğini kaydeden Şahin, “16500 dönümlük arazi içine kurulmuş olan Uludağ Üniversitesi’nin arsasının ancak %20 si kullanılmakta geri kalan %80’lik alan atıl bir şekilde beklemektedir. Kampüs şehir merkezine18 kmuzaklıkta olmasına karşın; Bursa Rayın 3. etabının tamamlanması ile ulaşımdaki sorunlarının çoğu çözümlemiş olacaktır. Kampüs hayatını oluşturan alt yapılarının (barınma, spor, sosyal aktivite alanı vs.) tamamlanmış olması; öğrenciler için üniversiteyi tercih etmede önemli etken teşkil edecektir. Kampüsü cazibe merkezi haline getiren bir başka faktör de Görükle mahallesine yakınlığı ve buranın öğrenci yerleşimine uygun bir şekilde yapılandırılmasıdır. Uludağ Üniversitesi alanının imar planlarında yüksek öğretim alanında kalması, kent planlaması açısından da Teknik Üniversitenin Görükle’de kurulması planlama kriterlerine de uymaktadır ” diye konuştu.

Şahin, “Kaynaklar eğitim kalitesini yükseltmek için harcanmalıdır”

Yeni üniversitenin Görükle Kampüsü’nde olmasının, başlangıçta yaşanması kaçınılmaz olan eksikliklerin ve kadrolaşma problemlerinin birçoğunun kuruluş aşamasında çözümlenmesini sağlayacağını ifade eden Şahin, “45000 öğrenci sayısı ile Uludağ  Üniversitesi’nde hem mali kaynakların aktarılması hem de kadrolaşması Tıp Fakültesi üzerinde yoğunlaşmış; bugüne kadar üniversite rektörleri ve yönetimi  tıp fakültesi mensubu öğretim üyeleri olmuş ve bu durum maalesef diğer fakültelerin gelişmesini yavaşlatmıştır” şeklinde konuştu.

“Üniversite bünyesindeki Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi binaları, teknopark alanı yine Uludağ Üniversitesi mülkiyetinde kalması koşulu ile Bursa Teknik Üniversitesi’ne tahsis edilebilir. Organize Sanayi bölgelerinin yakınlığı üniversite-sanayi işbirliği açısından büyük avantajdır” diyen Necati Şahin,” böylelikle başlangıçta oluşacak mali yüklerin azaltılacağını söyledi. Binalar ve yeni arazi için harcanacak bütçenin; teknik üniversitenin eğitim kalitesini yükseltmeye harcanmasının mümkün olacağını kaydeden Şahin, meselenin özünün üniversitenin kampus konseptinin olması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Uludağ Üniversitesi 3 Ayrı Üniversiteye Bölünmelidir

Uludağ Üniversitesi’nin optimum büyüklüklerde yeni 3 adet üniversitenin doğumuna öncülük etmesi gerektiğini belirten Şahin “sağlık birimlerinin ağırlıklı olduğu “ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ”, teknik birimlerin ağırlıklı olduğu “BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ”,sosyal birimlerin ağırlıklı olduğu “ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ” oluşumu Bursa’da yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır. Bu oluşuma öncülük edenler tarihe önemli bir not düşeceklerdir.

Zaman içerisinde bu iki yeni üniversitemiz kent planlama kriterlerine uygun olarak kendi yeni kampuslarına kavuşuncaya kadar Görükle’de faaliyetlerine devam ederler” diye konuştu.

Mimarlık Mühendislik Fakültesi Dekanlığı’na yeni atanan Prof. Dr. İrfan Karagöz’e görevinde başarılar dileyen Şahin, üniversite ile İMO’nun bundan sonraki dönemde de birlikte çalışmalara devam etmesi temennisinde bulundu.

 

Bölümün inşaatı başlatılıyor

Toplantının ardından üniversitenin aldığı karar ile eğitime başlatılacak olan İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün kurulacağı alanı gezen üniversite yönetimi ve İMO Yöneticileri, bölümün yapılacağı yer hakkında görüş birliğine varmak amacıyla üniversite içerisinde inceleme yaptı.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa