Wednesday, Oct. 18, 2017

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MEMBRAN KAPLAMA GÖLETİ BURSA’DA YAPILDI

09 Ekim 2009

|

Yer:

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MEMBRAN KAPLAMA GÖLETİ BURSA’DA YAPILDI

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ’NDEN ŞEVKETİYE GÖLETİ’NE TEKNİK GEZİ 

BURSA- Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde bulunan Şevketiye Göleti’nin tabanı su kaçırmaması için EPD membran ile kaplanıyor. Yapımına devam edilen çalışmanın 15 gün sonra tamamlanarak göletin faaliyete açılması hedefleniyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, yapılan gölet yüzeyi kaplama çalışmasını görmek ve gölet hakkında bilgi almak için üyelerin yoğun katıldığı bir teknik gezi düzenledi. Geziye katılan inşaat mühendislerine, Devlet Su İşleri (DSİ) 1. Bölge Müdürü Vahit Baygüneş, DSİ 11. Şube Müdürü Enver Yardımcı, DSİ 11. Şube Proje İnşaat Başmühendisi Tamer Tunaboylu ve projenin malzeme yüklenici firma yetkilisi İnşaat Yüksek Mühendisi Çetin Türkoğlu gerekli teknik bilgiler verdiler.

İnşaat Mühendisleri Odası’na düzenledikleri teknik gezi için teşekkür eden DSİ 11. Şube Müdürü Enver Yardımcı, yapımına Ağustos ayında başlanan Şevketiye Göleti inşaat işlemlerinin 90 gün içerisinde bitirilerek göletin faaliyete başlayacağını söyledi.

Türkiye’de ilk kez yapılacak

Göletin su kaçırmasını önlemek ve eldeki suyu uzun süre muhafaza edebilmek amacı ile böyle bir çalışma içine girdiklerinin altını çizen Yardımcı, su kaynağının ise yakınlardan geçen derelerden sağlanacağını belirtti. Göletin bütün alanının bu madde ile kaplanmakta olduğunu açıklayan Şube Müdürü Enver Yardımcı, “Suyun sızmasını önlemek amacıyla bütün zemini EPD membran ile kaplıyoruz. Yaklaşık 70 bin metrekarelik bir alanı içermektedir. Ayrıca Türkiye’de ilk kez bu kadar büyük bir alan bu madde ile kaplanacak. Çalışma 3 ayda tamamlanarak 25 Ekim tarihinde göletin kaplaması bitirilerek bize teslim edilecek” diye konuştu.

50 yıl ömrü olan EPD membran suya zarar vermiyor

Göletin kaplandığı malzeme hakkında bilgiler veren İnşaat Yüksek Mühendisi Çetin Türkoğlu, suya hiçbir zararı olmayan maddenin 50 yıl boyunca özelliğini yitirmediğini aktardı. EPD membranın, artı 120 derece ile – 40 derece arasında hiçbir bozulma göstermediğini de vurgulayan Türkoğlu, kauçuk esaslı olan bu maddenin üretiminin de sadece Bursa’da yapıldığının altını çizdi. Türkoğlu, “Suya herhangi bir zararı bulunmayan EPD membran, uzun yıllar bozulmadan özelliğini koruyabiliyor.6 metregenişliğinde ve100 metreuzunluğunda bu gölete özel yaptığımız parçaları birbirine vakum yöntemi ile birleştirerek kaynak ediyoruz. Membranlar, daha dayanıklı olmaları açısından 1 buçuk milimetre kalınlığında yapıldı. Kaplamalar tamamlanınca25 metreolan gölet yüksekliğinde, 23 metrelik bir su tutma özelliği sağlanacak. Göletin toplam su tutma hacmi ise 500 bin metreküptür.” şeklinde konuştu.

Verilen bilgilerin ardından gölet etrafında yapılan çalışmaları yerinde gören İMO Üyeleri, membran parçalarının birbirine yapışmasını sağlayan vakumlama işlemini inceleme fırsatı buldu.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin’de; bu tür teknik gezilere önem verdiklerini belirtti. “Bu gezilerde uzman inşaat mühendisi arkadaşlarımız bilgi ve tecrübelerini aktarmakta, genç mühendis arkadaşlarımızda aktarılan bilgilerden tecrübe edinmektedirler” dedi.

DSİ 1. Bölge Müdürü Vahit Baygüneş’e, DSİ 11. Şube Müdürü Enver Yardımcı’ya, DSİ 11. Şube Proje İnşaat Başmühendisi Tamer Tunaboylu’ya, projenin malzeme yüklenici firma yetkilisi İnşaat Yüksek Mühendisi Çetin Türkoğlu’na ve DSİ temsilcilerimize teknik geziye imkan tanıdıkları ve verdikleri bilgiler için teşekkür eden Şahin, bu tür teknik gezilere sürekli devam edeceklerini belirtti.

 

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa