Tuesday, Sep. 26, 2017

TMMOB BURSA İL KOORDİNASYON KURULU YILDIRIM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ’NE KARŞI ORTAK BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

28 Ağustos 2013

|

Yer:

TMMOB BURSA İL KOORDİNASYON KURULU YILDIRIM KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ’NE KARŞI ORTAK BİR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

TMMOB BURSA İKK SEKRETERİ DÜŞÜNCELİ: “YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI’NIN AÇIKLAMALARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR…”

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in Yıldırım Kentsel Dönüşüm projesi ile ilgili olarak “2 akademik oda dışındaki tüm odalar bizi destekliyor” açıklamasını eleştiren TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Fikri Düşünceli, “Yıldırım Belediye Başkanı’nın açıklamaları gerçeği yansıtmıyor, TMMOB’ye bağlı 17 meslek odası Yıldırım’da başlatılması düşünülen kentsel dönüşüm projesine destek vermiyor” dedi.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde akademik oda başkanlarının katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Fikri Düşünceli, “TMMOB Bursa Bileşenleri olarak kent kültürünü, kimliğini geri dönülmez biçimde yok eden, halen yaşanan ve yaşanacak olan tahribatın durdurulması, mağduriyetlerin önlenmesi için Yıldırım’da 7 mahallede yürütülen Kentsel Dönüşüm adı altında hali hazırda sürmekte olan ve bilimsel esaslardan ziyade rant temelinde hazırlanmış projelerin derhal durdurulması ve gerekli ilkeler bütününe göre yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünmekteyiz” diye konuştu.

“6306 SAYILI AFET YASASI, KORUMA ALANLARINI İMARA AÇMAK İÇİN KULLANILMAMALI…”

Yıldırım’da 7 mahalleyi kapsayan yaklaşık 500 hektarlık alanda başlanacağı açıklanan; ancak alanın yalnızca yüzde 10’unun planlanarak projenin başlatılmasını eleştiren Fikri Düşünceli, “Kentsel dönüşüm projesinde bütüncül uygulama yapılması gerekirken parçacıl bir uygulama tercih edilmiştir. Bu son derece yanlış bir uygulamadır” şeklinde konuştu. Onaylanan plan değişikliğinin incelendiğinde, yoğunluk değerlerinin büyük oranda arttırıldığının göze çarptığını, böylesi bir yoğunluk artışının oldukça yüksek oranda bir yapılaşmayı da beraberinde getireceğine dikkat çeken Düşünceli, projedeki yanlışları şu şekilde sıraladı:

“Mevlana Mahallesinde, yakın çevre yoluna bitişik yaklaşık 15 hektarlık boş alan yüksek ticaret alalına alınmıştır. Yakın doğu çevre yolu, yapılacak Samanlı Kavşağı’ndan itibaren kuzeye kaydırılarak, ova koruma bölgesi içinde yer alan 10 hektarlık alan projeye dahil edilmiştir. Bursa Ovası’nın tam ortası sayılabilecek bir alan, rezerv alanı ilan edilmiştir. Böyle bir karar sağlıklı bir kentsel dönüşüm yapmak değil, korunan alanları imara açmak demektir.6306 sayılı Afet Yasası, tarım ve orman alanlarını yapılaşmaya açmak için kullanılan bir araç olmamalıdır.”

Düşünceli ayrıca, “Kritik öneme sahip yapı denetim sisteminde kamu denetimini etkinleştirmek için kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesinde ve uygulanmanın her aşamasında TMMOB’ye bağlı meslek odalarının görüşü ve önerileri alınmalı meslek odaları denetim sürecinde etkin olarak yer almalıdır” diye konuştu.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa