Monday, Sep. 25, 2017

SICAKSU HAK SAHİPLERİ İMO BURSA’YI ZİYARET ETTİ

23 Şubat 2015

|

Yer:

SICAKSU HAK SAHİPLERİ İMO BURSA’YI ZİYARET ETTİ

Bursa Sıcaksu Tabakhaneler Yeniden Yapılandırma Derneği üyeleri İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni ziyaret ederek, Büyükşehir Belediyesi’nin yıllardır yaşanan mağduriyetlerini gideremediğini belirtti.

Sıcaksu Bölgesi’ne Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘Termal Kür Merkezi Projesi’ ile mağdur olduklarını söyleyen Bursa Sıcaksu Tabakhaneler Yeniden Yapılandırma Derneği üyeleri, İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız’a yaşanan süreci aktardı. Dernek üyeleri, 2006 yılından bu yana yer sahiplerine verilen sözlerin tutulmadığını kaydederek, açılan davalar nedeniyle de sürecin uzadığını vurguladı.

“ÇÖZÜMÜ HEYET BELİRLEMELİ”

Bölgenin, Riskli Alan ilan edilmesi nedeniyle ellerinin kollarının bağlandığını ifade eden Dernek Başkanı Muhsin Özyenice, projenin ve izlenecek yolun Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi, Baro, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar ve Şehir Plancıları Odası’ndan oluşacak bir heyet tarafından belirlemesini istediklerini söyledi.

“RİSKLİ ALANDA YAPILAŞMA OLMAZ”

İMO Bursa Şube Başkanı Akyıldız da, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası’nda riskli alan tabirinin yanlış olduğuna dikkat çekerek,  “Riskli alanlarda yapılaşma olmaması ve yeşil alan olarak bırakılması gerekir.  Bu yüzden alan değil yapılar riskli ilan edilerek yeni yapılaşma gerçekleştirilebilir” dedi.

“BELEDİYELER PROJE HAZIRLAYIP UYGULAYICI KONUMUNDA OLMAMALI”

Kentsel dönüşüm ile ilgili eksiklikleri dile getirdiklerinin altını çizen Akyıldız, “Belediyeler projeyi hazırlayıp uygulayan kurum konumunda olmamalı. Dönüşüm vatandaş ve yatırımcı ortaklığı ile yürütülmeli. Belediyeler ise dönüşümün yapılacağı alanı belirleyip planlarını hazırlamalı, çevre düzenlemelerini gerçekleştirmeli ve halkı desteklemeliler” diye konuştu.

SICAKSU HAK SAHİPLERİ ZİYARET (2) SICAKSU HAK SAHİPLERİ ZİYARET (1)

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa