Monday, Sep. 25, 2017

SAMSUN’DAKİ SEL FELAKETİ İLE İLGİLİ İMO SAMSUN ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

09 Temmuz 2012

|

Yer:

SAMSUN’DAKİ SEL FELAKETİ İLE İLGİLİ İMO SAMSUN ŞUBE BASIN AÇIKLAMASI

SAMSUN’DA 3-4 TEMMUZ 2012 TARİHLERİNDE MEYDANA GELEN SEL FELAKETİNİN ARDINDAN İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBESİ’NİN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASIDIR.

İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şubesi`nin Samsun`da yaşanan sel felaketinin ardından bölgede yaptığı incelemeler sonrası hazırladığı ön rapor aşağıdaki gibidir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Samsun`da 3-4 Temmuz günlerinde yaşanan sel felaketi sonucu resmi olmayan verilere göre 12 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İMO Samsun Şube Yönetim Kurulu olarak, sel felaketinin ardından bölgede yapmış olduğumuz incelemeleri kamuoyu ile paylaşıyoruz.

TESPİTLER

•-         Canik Bölgesi Kuzey Yıldızları Konutları`nın bulunduğu mahalde;  Yılanlıdere-Mert Irmağı kesişiminde,  Yılanlıdere`den gelen feyezan yatağa sığmayıp önce Samsun Çevre yolunu aşmış daha sonra istinat duvarlı yatağından taşıp, rusubla oluşan; yetersiz kesiti olan köprüden geçemeyip yaklaşık 30 m mesafedeki TOKİ konutlarında sel baskınına sebebiyet vermiş ve bodrum katlarında can kayıplarına neden olmuştur.

•-         Felaketin büyük zarar verdiği diğer bir nokta yine Canik bölgesi Derbent Deresi üzerindeki Lovelett Alışveriş Merkezidir (AVM) . Meydana gelen feyezan mevcut yatağın üzerinde kurulan alışveriş merkezine kullanılmayacak derecede zarar vermiş, can kaybı yaşanmıştır.

•-          Yine aynı tarihlerde şehrin diğer bölümünde Samsun-Ankara karayoluna paralel olarak devam eden derenin; karayolu inşaatından çıkan kazılarla kesit alanı daraltılmış olup, feyezan suları dereye sığmayarak Samsun – Ankara yolunu bozarak ulaşımı engellemiştir. Maddi kayıplar olmuştur.

•-          Aynı saatlerde şehrimizin batısında Atakum bölgesini de etkisi altına alan yağışlar, yeterli olmayan, hatta bazı yerlerde hiç bulunmayan yağmursuyu kanalları eksikliği nedeniyle yaklaşık 2 yıl önce yaşandığı gibi yine su baskınlarına neden olmuş, bodrum-zemin katlar maddi zarar görmüştür, can kaybı olmamıştır.

SONUÇ VE ÖNERİLER

Dere yataklarına artık konut yapılmaması yönünde kararlar alınırken, bu konuda çok acı deneyimleri olan Karadeniz bölgemizde konutlar bir yana, yüzlerce, binlerce insanın aynı anda bulunduğu Alışveriş Merkezi yapılması büyük bir hatadır ve dere yatağının imara açılması ile cinayete sebebiyet verilmiştir. Ayrıca dere yatağının imara açılıp yatırım yapılması; ekonomi ve istihdam açısından da şehrimize büyük zarar vermiştir.

Samsun-Ankara karayolu paralelinde devam eden derenin kazı ile doldurulması sonucu oluşan taşkında da, doğa bize dere- ırmak yataklarımızın daraltılmaması gerektiğini çok acı bir şekilde hatırlatmıştır.

Atakum bölgesi cadde ve sokaklarında eksik olan yağmursuyu kanallarının ve Samsun-Bafra karayoluna paralel mevcut yolun menfezlerinin yapılıp bölgenin yağmursuyu tahliye sorununun acilen çözülmesi gerektiği gözlemlenmiştir.

Yaptığımız teknik gözlemler sonucunda, yetkililerden aşağıdaki sorular için cevap beklemekteyiz.

 1-) Yılanlıdere; Çevre yolu -Mert Irmağı arasında kalan bölümde yatak düzenlemesi, ıslah çalışması (istinat duvarları, köprü vb.) derenin feyezan debisine göre mi belirlenmiştir? Eğer böyle ise kaç yıllık debiye göre projelendirilmiştir?

 2- Yılanlıdere Islah bölgesinde çalışma yürütülürken, ilgili kuruluşlardan görüş, onay alınmış mıdır? Projede TOKİ`ye alan yaratmak adına yatak değişikliği yapılmış mıdır?

 3-) Bölgede imar çalışması yapılırken, taşkın alanlarına göre yapı yaklaşma mesafesi dikkate alınmış mıdır?

 4-) TOKİ binalarının Yılanlıdere yatağına yakın olması sebebi ile risk altında olan bodrum katlarının ruhsat ve iskân onayı var mıdır? Hangi kuruma aittir?

 5-) Mert ırmağı üzerinde peyzaj adına yapılan yatak düzenlemeleri yatak kesitini daraltmış mıdır?

 6-) AVM felaketinin yaşandığı Derbent Deresi yatağına hangi kurum ve yetkili, imar kararı vermiştir.

Sonuç olarak, Odamız daha önce yayımladığı raporlarda, 2007`de “Sel, Heyelan, Çığ, Sempozyumu`nda”, 2008 ‘de “Kent Sempozyumu`nda”, 2009 yılında “Su Yapıları Sempozyumu`nda” sel, feyezan ile ilgili uyarılarda bulunmuş, çözümler oluşturmuş ve kitap olarak yayınlayarak ilgili kurumlarla paylaşmıştır. Fakat uygulayıcı kurumlar ve özellikle yerel yönetimler, bilimsel toplantılara katkı vermedikleri gibi Sonuç Bildirgelerimizi de dikkate almamışlardır.

Şehrimizin başı sağ olsun

İMO Samsun Şube

Yönetim Kurulu

 

    

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa