Tuesday, Sep. 19, 2017

RECEP ALTEPE’DEN İMO’YA ZİYARET

19 Nisan 2008

|

Yer:

RECEP ALTEPE’DEN İMO’YA ZİYARET

İMO BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “BURSA’NIN EN ÖNEMLİ SORUNU ULAŞIM”

RECEP ALTEPE: “İSTİŞAREYE ÖNEM VERDİK”

BURSA-Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ve beraberindekilerin ziyareti sırasında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın bir dünya şehri olma yolunda emin adımlarla ilerlemesinin yanında, en büyük sorununun ulaşım olduğunu söyledi.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, Başkan Yardımcıları Seyfettin Avşar, Bayram Vardar ve beraberindeki heyet İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

İMO Bursa Şubesi’nin Yeni Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette önemli konular gündeme geldi. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, İMO ile ortak çalıştıklarını ifade ederek, bugüne kadar ortaya koydukları bütün projelerde istişareye önem verdiklerinin altını çizdi. Bursa’nın ortak değer olduğunu söyleyen Altepe, şehrin marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini aktardı. “Bursa’nın dünya şehri olması için birlikte çalışalım” diyen Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bursa güzel bir şehir. Ortaya çıkarılacak çok fazla güzellik var. Yapacak çok işimiz var. Bursa’nın çağdaş bir kent olması için mesafe almamız gerekiyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişi var kentin. Buna paralel sorunları da büyük. Bütün sorunlar bir anda çözülmüyor.” Altepe, konuşması sırasında kaçak yapılaşma konusuna da değinirken, kanunlardaki boşluklardan dolayı çalışmaların eksik kaldığını söyledi. Belediye olarak mücadelede yalnız kaldıklarının altını çizen Altepe,yasal düzenleme yapılarak kaçak yapılaşma ile etkin mücadele edilebileceğini anlattı.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin de, Bursa’nın sorunlarına yönelik sadece tenkit eden değil, ayrıca taşın altına elini koyan taraf olduklarını kaydetti. Osmangazi Belediyesi’nin tarihe verdiği önemi dikkatle izlediklerini söyleyen Şahin, sürekli işbirliği içerisinde olacaklarını ifade etti. Bursa’nın en önemli sorununun ulaşım olduğuna dikkat çeken Şahin, kaçak yapılaşma konusunda da akademik odaları bir araya getirdiklerine dikkat çekti. Bursa’nın değişen ihtiyaçlarına göre yeniden bir ‘ulaşım mastır planı’ yapılması gerektiğini ifade eden Şahin, konunun acil olarak ele alınmasını istedi.

Kaçak yapılaşmada mücadelenin ilk ayağının psikolojik mücadele olduğunu dile getiren Şahin, valiliğin konuyla alakalı çalışma yaptığını anlattı. Üretilemeyen tek şeyin toprak olduğunun altını çizen Şahin, mevcut ruhsatlı yapıların da depremsellik açısından incelenmesi gerektiğini savundu. Deprem envanteri çalışmasının acil olarak yapılmasını isteyen Şahin, “Mevcut binaların incelenmesi gerekiyor. Bursa 1. derece deprem bölgesi. Ortak çalışma yapabiliriz. Osmangazi Belediyesi’nin İmar Müdürlüğü’nün de fiziksel olarak geliştirilmesini istiyoruz. Proje tetkikte Makine ve Elektrik Mühendisi de olması gerekiyor. Anıtlar Kurulu’nda da mutlaka yapı güvenliği açısından inşaat mühendisinin olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa