Tuesday, Sep. 26, 2017

OTİZMDE FARKINDALIK İÇİN BAHA CEMAL ZAĞRA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ZİYARET EDİLDİ

18 Nisan 2015

|

Yer:

OTİZMDE FARKINDALIK İÇİN BAHA CEMAL ZAĞRA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ZİYARET EDİLDİ

Dünya Otizm Farkındalık ayı çerçevesinde İMO Bursa Şubesi, Baha Cemal Zağra Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ndeki otizmli çocuklarla buluştu. İMO Bursa Şubesi, okulun ihtiyaçları hakkında da bilgi aldı.

Nisan ayı ‘Dünya Otizm Farkınladık ayı’ olarak belirlenirken dünyada her 65 çocuktan birisi otizmli olarak doğuyor. Bu konuda farkındalığı arttırmak ve sosyal sorumluluk projelerine dikkat çekmek isteyen İMO Bursa Şubesi de, Türkiye’de ilk olan uygulama çarşısı ve eğitim kalitesi ile örnek olan Baha Cemal Zağra Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ni ziyaret etti. BTSO Eğitim Vadisi’nde bulunan okul, 158 öğretmeni, 6 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alanı ile otizmli 236 öğrenciye eğitim veriyor. Ana sınıfı, ortaokul, lise ve iş okulu bulunan Baha Cemal Zağra Özel Eğitim Uygulama Merkezi, seramik, dokuma, ahşap, el sanatları, takı tasarım gibi 14 iş atölyesi, 8 iş yeri bulunan uygulama çarşısı, serası, havuzu sayesinde otizmli çocukları hayata daha çok katmaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, kamu kurum ve kuruluşlarının, firmaların desteği ile öğrencilerin eğitim alanlarını büyüten okulu ziyaret eden İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Nurten Topaloğlu, İMO Bursa Şube Sekreteri Ayşegül Kebir, Okul Müdür Yardımcısı Erdem Değirmen’den bilgi aldı.

“SÜREKLİ EĞİTİM İÇİN METARYALLER YENİLENMELİ”

Otizmin tek ilacının eğitim olduğunu söyleyen Değirmen, otizmli çocukların eğitim materyallerinin sürekli yenilenmesi gerektiğini belirtti.  Değirmen, otizmde erken teşhisin önemli olduğunu vurgulayarak, ailelerin buna dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi. Erken teşhis ile birlikte gelen eğitim sayesinde çocukların kendilerini daha rahat ifade ederek hayata katılabildiğine dikkat çeken Erdem Değirmen, eğitmenler içinde gönüllülüğün esas olduğunu dile getirdi.

Okuldaki çalışmaları aktaran Değirmen, iş atölyesinde öğrenciler tarafından üretilen ürünleri birçok yerde sergileyerek satışa da sunduklarını kaydetti.

Sınıfları, iş atölyelerini, sera, okul havuzu ve uygulama çarşısını gezen İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Nurten Topaloğlu da, otizmli çocukların daha iyi eğitim alması ve üyeler arasında da farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

IMG_2126 IMG_2127 IMG_2144 IMG_2154 IMG_2176 IMG_2193 IMG_2203 IMG_2210 IMG_2238 IMG_2252 IMG_2098 IMG_2115

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa