Tuesday, Sep. 26, 2017

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR’DAN İMO, MO, ŞPO ODALARINA ZİYARET

02 Temmuz 2011

|

Yer:

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR’DAN İMO, MO, ŞPO ODALARINA ZİYARET
  • OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR’DAN, OSMANGAZİ’NİN GELECEĞİ İÇİN AKADEMİK ODALARA TARİHİ ÇAĞRI; ‘’BİRLİKTE ÇALIŞALIM, OSMANGAZİ İÇİN HEP BERABER MASA BAŞINDA OLALIM’
  • İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMANIN YOĞUN OLDUĞU OSMANGAZİ İLÇEMİZDE YAPI STOĞU KONUSUNDA DEPREMSELLİK AÇISINDAN CİDDİ SIKINTIMIZ VAR”

BURSA / Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Osmangazi ve Bursa’nın geleceği açısından, ciddi ve uygulanabilir projeler yapmak, kentin ve vatandaşın önünü açmak istiyoruz. Bunun için de akademik odalarla her türlü iş birliğine hazırız” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde İMO, MO ve ŞPO ile ortak toplantı düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık ve yönetim kurulu üyeleri ile Osmangazi Belediyesi BaşkanI Mustafa Dündar, Belediye başkan yardımcıları ve ilgili birim müdürlerinin de katıldığı toplantıda, Osmangazi’nin mevcut durumu masaya yatırılırken, kentin geleceği adına yapılabilecek çalışmalar da mercek altına alındı.

Osmangazi gibi büyük bir ilçede görev yapmanın ciddi zorlukları bulunduğunu belirten Başkan Mustafa Dündar, belediyecilik anlamında bir şeyler üretmek adına yoğun mesai harcadıklarını söyledi. Çarpık kentleşme ve hızlı şehirleşmeden ötürü sıkıntıların büyüklüğünü kaydeden Dündar; “Yoğun göçlerden kaynaklanan sorunlar yaşansa da Bursa ve Osmangazi büyümeye devam ediyor ve maalesef şehir merkezi sınırının dışına çıktığımızda plansız ve kaçak yapılaşmalarla karşı karşıya kalıyoruz. Şuanda Türkiye’de hızlı bir değişim ve gelişim yaşanıyor. Kentsel dönüşüm anlamında vatandaşın önünü açarak, depreme dayanıklı ve kent kimliğine uygun nasıl bir çalışma yapılabilir araştırması ve gayreti içindeyiz” diye konuştu.

DÜNDAR: “UYGULANABİLİR PROJELER YAPMAK İSTİYORUZ”

Konuşmasında ‘uygulanabilir plan ve projeler yaparak, kentlerin ve vatandaşın önünü açmak istiyoruz” diyen Başkan Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bursa’yı ilgilendiren elimizdeki 110 planın uygulama sürecine baktık, gözden geçirdik ve özetler yaptık. Bundan sonraki süreçte Osmangazi’den başlayarak, Bursa genelinde kaçağın önüne geçme, planlı şehirleşme ve deprem gerçeğine karşı nasıl bir çalışma yapabiliriz, buna bakmalıyız.”

Osmangazi’de yapılacak sağlıklı çalışmaların Karacabey’den Yenişehir’e kadar tüm Bursa’ya ufuk açacağını ve yön vereceğini vurgulayan Dündar, akademik odaların temsilcilerine, kent kimliğini belirleyecek olan 1/100 bin, 1/25 bin ve 1/5 binlik planlarda ortak çalışma teklifinde bulundu.

ŞAHİN: YAPI STOKU KONUSUNDA CİDDİ SIKINTIMIZ VAR

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin de bu ziyareti önemsediklerin ve önemli bir adım olduğunu belirtti. Ziyaret nedeniyle Dündar’a teşekkür eden Şahin; akademik odaların kamu kurumları ile kentin geleceğini belirleyecek projelerde iş birliği yapmalarının son derece önemli olduğunu vurguladı. Şuanda Nilüfer Belediyesi ile mevcut yapı stokunun incelenmesi ve proje denetimi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Şahin, bu işbirliğini Osmangazi Belediyesi ile de yürütmek istediklerini kaydetti. Bursa’nın yapı stoğunun kaçak ve çarpık yapılaşma ile 1960 yılından beri Bursa’yı ağır hasta konumuna soktuğunu ileri süren Şahin; “Osmangazi’de de derhal yapı stoğunun gözden geçirilmesi, mercek altına alınması ve buna uygun projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Gerekiyorsa özel kanunlarla, kent dokusuna uygun planlarla Osmangazi ve Yıldırım’ın da dönüştürülmesi gerekiyor” dedi.

ŞAHİN ‘’Ayrıca Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın Bursa için ‘ÖZEL KENTSEL DÖNÜŞÜM KANUNUNDAN’ bahsetmesini önemsiyoruz. Hep beraber bu hedefin altını doldurmalıyız’’ şeklinde konuştu.

Yüzde 90’ının mühendislik, mimarlık ve şehircilik hizmeti olduğu belediye çalışmalarında, birlikte üretmekten korkmamak gerektiğini ifade eden Şahin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Osmangazi’yi masaya yatırmaktan çekinmemeliyiz. Artık yanlış yapma lüksümüz yok. Ekonomik değeri yüksek, tarihle modernin bir arada olacağı bir Osmangazi’yi yeniden inşa edebiliriz. Osmangazi’yi ve Bursa’yı TOKİ’ye teslim etmemeli, kent dokusuna uygun projeler üretmeliyiz. Artık TOKİ’nin yaptığı Doğanbey, Kestel, Hamitler ve Dışkaya’daki gibi ucubeler görmemeliyiz.”

Kentin geleceği planlanırken kapalı kapılar ardında değil, büyük masalarda tüm dinamiklerin yer alacağı toplantıların düzenlenmesi gerektiğini dile getiren Şahin, tartışmaktan çekinmeden, konuşarak, istişare ve diyalog içerisinde projelerin üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantıda söz alan Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin Kaya da, Osmangazi’de, Osmanlı Devleti’nin izlerinin bulunduğu, kentleşmenin gelişimine ön ayak olmuş önemli bir bölge olduğunu söyledi. Sağlıklı ve nitelikli bir kent oluşturabilmek için geleceğe bakan planlamalar yapılması gerektiğini belirten Kaya; “Bugüne kadar birçok yanlışlarımız oldu. Nitelikli bir kentin temel kavramlarından birisi de sağlıklı yaya yolları ve engelli alanlardır. Maalesef bu konuda eksiklerimiz çok fazla” diye konuştu.

KAYA: KENT MEYDANI ÇEVRESİ, YENİ YALOVA YOLU VE SOĞANLI BİRAN ÖNCE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ

Kent Meydanı çevresi, Yeni Yalova yolu ile Kültürpark’ın alt tarafındaki Soğanlı bölgelerinde uygulanabilir ve dönüştürülebilir bir planlama yapılması gerektiğini ileri süren Kaya, kaçak inşaatların bulunduğu ve çarpık yapılaşmanın olduğu bölgelerin uzun süreli ve sağlam bir çalışma ile dönüştürülebileceğini dile getirdi.

1/100 binlik planın değişiminin son derece önemli olduğunu da vurgulayan Nizamettin Kaya, plan kapsamında çok fazla imar alanının açılmasının doğru olmadığını kaydetti. Dönüşümün sağlıklı ve nitelikli olarak yapılabilmesi için projelendirme de TOKİ’ye değil, yerel temsilcilere görev verilmesi gerektiğini de hatırlatan Kaya, insanların daha iyi koşullarda yaşamalarının sağlanması için mimarların da mutlaka süreçte yer almaları gerektiğini anımsattı.

UYANIK: TOKİ’YE VERİLEN YETKİLER CİDDİ SIKINTILARI BERABERİNDE GETİRDİ

Bursa’da geçmişten bugüne tarım alanlarının yok edildiğini ve tarihi mekanlara da yeterince sahip çıkılamadığını ileri süren Şehir Plancıları Odası Bursa Şube Başkanı Füsun Uyanık da, özellikle Osmangazi’de TOKİ’nin tarihi alanlara ve tarım alanlarına müdahalesinin çok büyük olduğunu söyledi. Sanayinin hız kazanmasıyla, Bursa’da ciddi bir göç artışının yaşandığını hatırlatan Uyanık, “Bu durumun sonucu tarım topraklarımızda kaçak yapılaşmalar ciddi oranda arttı. Ayrıca TOKİ’ye verilen yetkiler kent kimliğinde ciddi sıkıntıları da beraberinde getirdi. 100 binden başlayarak 25 bin ve 5 bin ölçekli planlarımızda bu durumu dikkate almalı, depremsellik boyutunu göz ardı etmeden çalışmalar yapmalıyız” şeklinde konuştu.

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa