Tuesday, Sep. 26, 2017

NECATİ ŞAHİN’DEN YENİ STADYUM ADRESİNE ONAY

23 Mart 2010

|

Yer:

NECATİ ŞAHİN’DEN YENİ STADYUM ADRESİNE ONAY

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “VELEDROM PROJESİ DOĞRU KARAR”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Veledrom’a yapılması planlanan yeni stadyum projesine onay verdi. Şahin, “Veledrom, stadyum için doğru adrestir. Eski yerine yapılması birçok sıkıntıyı beraberinde getirecekti” dedi.

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut tarafından gündeme getirilen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin kabul ettiği ‘Veledrom’a stadyum yapılması’ teklifine İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’den destek geldi. Şahin, eski stadyumun üzerine yapılması düşünülen Timsah Arena’nın kentin merkezinde olmasından dolayı çok sayıda sıkıntıyı beraberinde getireceğini söyledi. 1993-1997 yılları arasında kendisinin de Bursaspor’da yöneticilik yaptığını ve Bursaspor taraftarının gösterdiği duyarlılığı anladığını aktaran Başkan Şahin, ancak stadyum işinin çok büyük ve ciddi bir mesele olduğunu ve bu meselenin alt yapı araştırması yapılmadan çözülemeyeceğini vurguladı.

“Bursa ipten kurtuldu”

Bursa’yı planlarken gelecek 50 yılın göz önüne alınması gerektiğini ifade eden Şahin, “Şehrin potansiyeli ve nüfus artışı göz önüne alındığında gelecek 50 yıl içerisinde stadyumun eski yerine yapılmasını istemek tamamen hatadır. Ulaşım, alt yapı, şehir silüeti ve benzeri çok sayıda faktör göz önüne alındığında, çıkan sonuç stadyumun başka bir yerde yapılmasının doğru olacağını göstermektedir. Yeşil Bursam Derneği tarafından önerilen Veledrom projesi mantıklı geliyor. Herhangi bir araştırma yapılmadı. Ancak ilk göstergeler Veledrom’un uygun ve yerinde bir adres olduğunu gösteriyor. Bursa resmen ipten kurtuldu” dedi.

Böylesine önemli projelerin, Ar-Ge ve fizibilite çalışması yapılmadan, sadece isteyerek halledilemeyeceğini aktaran Şube Başkanı Şahin, konunun muhatabı akademik odalarla birlikte görüşülmesi ve ortak karar sonucu hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Eski stadyumun yerine büyütülerek yapılması düşünülen Timsah Arena Projesi’nin anlamsız bir çalışma olacağını söyleyen Şahin, aynı zamanda bu projenin bir takım sıkıntıları da beraberinde getireceğine işaret etti. Yeni stadyum projelerinde seyirci kapasitesinin yüzde 30 arttırılmasının öngörüldüğünü hatırlatan İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Bursaspor’un sportif başarıları hesaba katıldığında, ulusal ve uluslararası maçlarda uzun yıllar hizmet verebilecek stadyumun seyirci kapasitesi 40 binin üzerinde olmalıdır. Yapılması düşünülen stadyum 35 bin 150 koltuk kapasitelidir. Bu proje ile Altıparmak meydanından 100 metre, stadyum caddesinden 35 metre çekilerek, kentsel doku içinde, standartları zorlayarak sağlayabilmişken, kapasitenin arttırılması mevcut proje alanı içinde istenen standartları sağlayamayacaktır” diye konuştu. Dıştan dışa 235/190 metre kabuk ölçüsüne, çim yüzünden itibaren de 33 metre yüksekliğe sahip mevcut projenin, kapasitenin 43 metreye çıkarılması ile her yöne en az 10 metre büyütülmesi anlamına geleceğini vurgulayan Şahin, bu hali ile Kültürpark’da bulunan ağaçların kesilmesi anlamına geleceğinin altını çizdi.

Şahin ayrıca, Bursaspor’un maçları devam ederken yeni stadı parça parça inşa etmenin teknik zorlukların yanı sıra ciddi maliyet artışına da neden olacağını kaydetti.

Karabulut, “Veledrom birçok kolaylık sağlayacak”

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut ise Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe’ye sundukları projenin birçok açıdan kolaylıklar getireceğini, bu kolaylıkların da Bursa’ya yarayacağını söyledi. Timsah Arena Projesi’ni ilk duyduklarında yeri konusunda birtakım soru işaretleri hissettiklerini aktaran Karabulut, dernek olarak yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni stadyum yeri için Veledrom Stadı’nın bulunduğu yerin çok daha uygun olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeyi düşündüğü projenin bu bölgede çok daha kolay uygulanabileceğini ifade eden Karabulut, “Mevcut stadyumun yerine yapılması düşünülen Timsah Arena, hem iki sene içerisinde bitirilemeyecek hem de ekonomik olarak büyük kayıplar sağlayacaktı. Biz bu sorunu gidermek için Başkan Altepe’ye Veledrom’u önerdik. Kendisi de inceletti ve bize hak verdi. Bursaspor’un Avrupa ve Türkiye liginde mücadele ederken modern ve teknik altyapıya sahip bir stadyumda oynaması gerekiyor. Bu yüzden yeni stadyumun Veledrom bölgesinde geniş bir alan üzerine kurulması uygun olacaktır” şeklinde konuştu.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa