Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN’DEN OLAY GAZETESİNE ÖZEL DEMEÇ

31 Aralık 2012

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN’DEN OLAY GAZETESİNE ÖZEL DEMEÇ

Ahmet Emin YILMAZ

 

Çatalfırın’daki viyadük için 4 teknik gerekçe, 2 de öneri

Teknik düzeyde bazı tartışmalar olmuştu ama görevini tamamlayan Çatalfırın Viyadüğü ilk kez kent kamuoyunca tartışılıyor. İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şahin viyadüğün kaldırılması için 4 teknik gerekçe açıkladı., 2 de öneri getirdi…

Bursa’nın gündemine gelmesi yeni değil… Hatta, iki yıl önce üye yapısı daha çok teknik adamlardan oluşan wowTurkey.com internet sitesindeÇatalfırın Vuiyadüğü’nün kaldırılmasıyla ilgili yazılarımızın tartışılıp ortak çözüm arandığı bir süreç de oldu.

Ancak…
Konu teknik platformlarda konuşulmasına karşın, kent gündemine gelmemişti.
Şimdi…
Cumhuriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatılmasıyla kentin trafik akışı değişti. Yoğunluğu üstlenen Haşim İşcan ve Fevzi Çakmakcaddelerinden gelen trafiği adeta huniye sokup tıkaması yanında,Altıparmak Caddesi’nde yapımı biten tramvayın da önünü kesti.
O nedenle…
Kent kamuoyu Çatalfırın Viyadüğü’nün kaldırılmasını ciddi şekilde tartışıyor. En büyük çabayı ise çevredeki esnaf gösteriyor.
İşte…
Kenti ilgilendiren bu konuyu, İnşaat Mühendisleri Odası da ele aldı.
Bugüne kadar Bursa’yı ilgilendiren her konuda çözüm için görüş üretenİMO Başkanı Necati Şahin’le dün konuşurken, “hayırlı bir işe temas ediyorsunuz” diyerek söze başladı ve “Çatalfırın Viyadüğü’nün kaldırılması için 4 teknik gerekçe” sıraladı.
Bir…
“Şehirlerdeki yapıların bir ömrü ve kullanım süresi var. Çatalfırın Viyadüğü de ömrünü tamamladı. Bu viyadüğün yanı sıra bir gün kent estetiğini bozan katlı kavşaklar ve bat-çıkların da kalkacağını, geçek toplu ulaşımın yeraltından yapılacağını umuyoruz.”
İki… 
“Cumhuriyet Caddesi’nin bizim de uygun gördüğümüz şekilde araç trafiğine kapatılması bu viyadüğün işlevini yitirmesini sağladı. Böylece bir taşla iki kuş vuruldu.”
Üç…
“Çatalfırın Viyadüğü kaldırıldığında, kent estetiği ve silüetini etkileyen görüntü kirliliği de ortadan kalkmış olacak.”
Dört…
“Viyadük kaldırılırsa, güzergâhta bulunan işyerleri açığa çıkacaklar ve bundan olumlu etkilenecekler.”
Teknik içerikli bu 4 gerekçenin ardından İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’den biriradikal iki de yeni öneri geldi:
Bir…
“Bölgenin kavşak ve ulaşım planlaması yeniden, katılımcı bir anlayışla planlanırsa, peyzajıyla birlikte çok estetik bir alan oluşturulabilir.”
İki…
“Viyadük ortasında kalan Veledi Saray Camii, Çatalfırın’dan inen Fahri Korutürk Caddesi’nin baş tarafındaki, Tekke olarak bilinen tarihi Numaniye Dergahı’nın altında bulunan ve otopark olarak kullanılan eski dutluk alanına taşınabilir.”
Şunu da ekledi:
“Elbette Büyükşehir Belediyesi’nin çok değerli kadroları var. Ama arzu edilirse, uzman olan Ulaşım Komitemiz bu işin planlamasında her türlü teknik desteğe hazır.”

29 Aralık 2012 OLAY NECATİ ŞAHİN AÇIKLAMA

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa