Tuesday, Sep. 26, 2017

MÜSİAD, AKADEMİK ODA BAŞKANLARIYLA KAÇAK YAPILAŞMAYI ELE ALDI…

17 Ekim 2011

|

Yer:

MÜSİAD, AKADEMİK ODA BAŞKANLARIYLA KAÇAK YAPILAŞMAYI ELE ALDI…

– MÜSİAD İNŞAAT SEKTÖR BAŞKANI HASAN ŞAHİNTÜRK: BURSA’NIN YEŞİLİ YOK OLUYOR

-İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: OVA KORUMA PROTOKOLÜ BİR AN ÖNCE İMZALANMALI

– ŞAHİN: BURSA’NIN EN BÜYÜK PROBLEMİ KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMADIR

– ŞAHİN: BURSA’DA 10 BİNİN ÜZERİNDE KONUT FAZLALIĞI VAR

– HKMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI UFUK AY: KAÇAK YAPIYA ŞİKEYE VERİLEN CEZANIN YARISI VERİLSE BUNUN ÖNÜNE GEÇİLEBİLİRDİ

BURSA- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Hasan Şahintürk, Bursa’nın plansız yapılaşmadan dolayı “Yeşil Bursa” özelliğini artık kaybettiğini söyledi. İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Necati Şahin de Ova Koruma Protokolü’nün bir an önce imzaya açılmasını istedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi, sektör toplantıları devam ediyor. Son olarak Sümbüllü Bahçe Konağı’nda gerçekleştirilen inşaat sektörünü ve Bursa’daki kaçak, çarpık yapılaşma sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda akademik oda başkanları da hazır bulundu.

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Aytekin Koç ve İnşaat Sektör Başkanı Hasan Şahintürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen toplantıya İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi Başkanı Ufuk Ay, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık’ın yanı sıra MÜSİAD üyeleri de hazır bulundu.

YEŞİL BURSA ÖZELLİĞİNİ KAYBEDİYOR

Bursa’daki kaçak ve çarpık yapılaşma sorununun nedenlerini bulmak, akademik oda başkanlarının da fikir, öneri ve çözüm yollarını öğrenmek için bu toplantıyı düzenlediklerini belirten MÜSİAD Bursa Şubesi İnşaat Sektör Başkanı Hasan Şahintürk, Bursa’nın plansız yapılaşmadan dolayı “Yeşil Bursa” özelliğini artık kaybettiğini ileri sürdü.

Şahintürk, şunları söyledi:

“Bursa’nın uydu görüntülerine baktığımız zaman yıldan yıla yeşilinin yok olduğunu görüyoruz. Planlama yok, yığınlaşmış bir yapılaşma görünüyor. Kentin merkezinde olan iki ilçeden Yıldırım’ın yüzde 75’i, Osmangazi’nin de yüzde 50’ye yakını maalesef kaçak yapılardan oluşuyor. Bursa’yı yönetenler çok göç aldık yeni planlamaya gerek yok, ovayı, dağı ve kıyıları koruyacağız dediler ancak bunların hiçbirini koruyamadılar. Sadece kentin batısında Nilüfer İlçesi daha planlı gelişiyor ve daha yaşanabilir.”

KOCAELİ ÖRNEK ALINMALI

Konya, Kayseri, Balıkesir ve özellikle 1999 depreminden sonra yaptığı çalışmalarla Kocaeli’nde kaçak yapılaşmanın önlendiğini ve Bursa’nın da bu illeri örnek alması gerektiğini savunan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, kendilerinin kenti yönetenlere birlikte hareket etme çağrısında bulunduklarını ancak TMMOB’a bağlı odaların muhalefet partisi gibi algılandığını vurguladı.

Birleşik Akademik Odalar Birliği’nin (BAOB) 40 bin üyesiyle adeta bir akıl merkezi olduğunu ve bu bilgilerden kentin ileri gelenlerinin faydalanması gerektiğini ifade eden Şahin şöyle konuştu:

“60 yıl önce TOFAŞ’ın Bursa ovasının ortasına konulmasıyla ve ardından Demirtaş Sanayi Bölgesi’nin de etrafına kaçak olarak kurulmasıyla Bursa’da kaçak yapılaşma başlamış. 2000’li yılların başında hemen hemen bu sorun bitmek üzereyken dönemin Yıldırım Belediye başkan adayının çıkıp ‘Binaları yıkmak çözüm değildir’ demesiyle bu sorun yeniden başladı. Vakıfköy’de 30 bin metrekarelik hurdacılar sitesi şeftali ağaçları kesilerek kuruldu.

Bunların önüne geçebilmek için 2001 yılından itibaren imzalanmayan ‘Ova Koruma Protokolü’ bir an önce imzalanmalı. Bursa’da bugün 10 bin’in üzerinde konut fazlalığı var ve bunun yaklaşık 9 bin’i son belediye seçimlerinden sonra yapılmış. Hemşeri dernekleri kaçak yapılaşmanın öncüleridir. Kaçak yapı göçü teşvik eder. Kentin en büyük sorunu ulaşım olarak görülmektedir ancak Bursa’nın en büyük problemi kaçak ve çarpık yapılaşmadır.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI ÇIKARILMALI

Necati şahin, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin önderliğinde ortak akılla, ortak kararlarla ve ortak tavır konularak bir an önce Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın çıkarılacağını ifade ettiği “Kentsel Dönüşüm Yasası’na” hız verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tophane’den Bursa Ovası’na bakıldığında kentin en büyük probleminin net bir şekilde görülebildiğini belirten HKMO Bursa Şubesi Başkanı Ufuk Ay, Türkiye’deki diğer bütün büyük şehirlerde kaçak yapılaşmanın önüne geçildiğini ancak Bursa’da bu durumun git gide arttığını söyledi.

MEVCUT YASANIN KORKUTUCU YANI YOK

Kaçak yapılaşmanın önüne geçilebilmesi için Türkiye genelinde bir siyasi iradenin olması gerektiğini savunan Ay şöyle konuştu:

“İmar kanunu 80’li yıllardan beri yenilenmiyor. Artık imar kanunun bir an önce yenilenmesi gerekiyor. Mevcut yasanın korkutucu bir yanı yok. Bir kereye mahsus affediliyor veya ceza erteleniyor. Kaçak yapıya şikeye verilen cezanın yarısı verilse bunun önüne geçilebilirdi. Adam öldürmek bir kişiyi öldürmektir ama şehri öldürmek geleceği öldürmektir.”

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa