Tuesday, Sep. 26, 2017

MÜHENDİSLERİN ÇELİK YAPI EĞİTİMİ SÜRÜYOR

28 Ocak 2015

|

Yer:

MÜHENDİSLERİN ÇELİK YAPI EĞİTİMİ SÜRÜYOR

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen Çelik Yapı Kursları devam ediyor. Çelik yapı tasarımlarının temel kavramlarından başlayan katılımcılar, 3’ncü Çelik Yapılar Kursu’nda tasarımdan, imalat aşamasına varan süreçte kullanılabilecek programları öğrendi.

İMO Bursa Şubesi, Çelik Yapılar Kursu ile inşaat mühendislerini çelik yapıların tasarımı ve karşılaşabilecekleri sorunlar hakkında bilgilendiriyor. Şube toplantı salonunda düzenlenen iki kursun ardından gerçekleştirilen ‘Çelik Yapılar Kursu 3’te katılımcılar çelik yapı tasarlamada kullanılacak programların hataları ve avantajlarını öğrendi.

MÜHENDİSLİK YORUMU DA KATILMALI

Eğitimleri veren Yüksek İnşaat Mühendisi İlker Yılmaz Türker, kurslarda sürekliliğin esas olduğunu belirterek, doğru bir çelik yapı tasarımına ulaşmak için eğitimlerin önemli olduğunu söyledi. Çelik yapıların mühendislik bilgisinin en iyi uygulanabileceği alan olduğunu ifade eden Türker, tasarımda sadece programlara güvenmek yerine mühendislik yorumu da katılması gerektiğini vurguladı.

MESLEKİ GELİŞİME AÇIK OLUNMALI

Türker, kurslardaki amacın unutulmuş mühendislik kavramlarını aktararak, temel kavramların yazılım programlarında nasıl kullanacağını öğretmek olduğunu ifade etti. İnşaat Mühendisleri Odası’nın farkındalık yaratmak için konusunda uzmanlaşmış kişilerle mühendisleri buluşturduğunu dile getiren Türker, inşaat mühendislerinin de mesleki açıdan gelişime açık olması gerektiğini söyledi.

DEPREME DEĞİL DOĞRU YAPILARA DİKKAT ÇEKİLMELİ

Deprem ve doğru yapı konusuna da değinen Yüksek İnşaat Mühendisi Türker, “Dünyadaki en riskli üç bölgeden birinde oturuyoruz. Rehavete düşme şansımız yok. Amerika, Japonya gibi her türlü önlemi almamız gerekir. Deprem ne zaman olacaktan öte sağlam yapıların nasıl olacağını tartışmalıyız. Depremlerin yol açtığı büyük can kayıpları doğru yapılarla ortadan kalkabilir. Bizim en büyük düşmanımız tasarladığımız evlerimiz, iş yerlerimiz, okullarımız, hastanelerimiz. Bunları tehlike olmaktan çıkartıp yaşanabilir yapılar haline getirebilme adımlarını eğitimlerle atıyoruz” dedi.

çelik yapı4çelik yapı2çelik yapı1

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa