Tuesday, Sep. 26, 2017

MÜHENDİS VE MİMARLARIN DEPREME DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ

17 Ağustos 2011

|

Yer:

MÜHENDİS VE MİMARLARIN DEPREME DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: DEPREMİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

ŞAHİN: AFET ZARARLARININ AZALTILMASI KONUSUNDA ÜLKENİN HALA BİR STRATEJİK PLANI YOKTUR

KOCAELİ – 17 Ağustos depreminin 12. yıldönümünde depremin yarattığı sonuçlar konusunda kamuoyu duyarlılığını arttırmak, hükümetin ve yerel yönetimlerin sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla Türkiye’nin dört bir tarafından binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının katılımıyla Kocaeli’nde “TMMOB Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

İMO Bursa Şubesi ev sahipliğinde Bursa’dan kalabalık bir grubun da katıldığı yürüyüş depremin yaşandığı saat olan 03.02’de Anıtpark’ta sona erdi.  

İMO Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde Bursa’dan kalabalık bir mimar ve mühendis grubu Kocaeli’ndeki  “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü”nde hazır bulundu. Düzenlenen yürüyüşe İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yanı sıra Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Füsun Uyanık, Makine mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart, Jeofizik Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Murat Arabacı’da katıldı.

ŞAHİN: “DEPREMİ UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ”

Marmara depreminin 12’nci yıldönümüyle ilgili bir açıklama yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, İMO öncülüğünde her yıl düzenlenen yürüyüşlerle yaşanan depremin acılarının unutulmaması ve unutturulmamasının amaçlandığını belirtti. Yaşanan depremden gerekli derslerin çıkarılması için mevzuatta ve uygulamada çok daha fazla yol alınması gerektiğinin altını çizen Şahin, İMO’nun kararlılıkla çalışmalarını sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Şahin, “Ülkemiz bugün maalesef deprem zararlarının azaltılması ve risklerin giderilmesi konusunda 17 Ağustos 1999 depremi öncesinden daha iyi ve gelişmiş düzeyde değildir. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen ülkemizde hala iyi işleyen bir afet yönetim sistemi kurulamamıştır. Afet zararlarının azaltılması konusunda ülkenin hala bir stratejik planı yoktur. Özellikle Bursa’da binaların yeniden envanter çalışmalarının yapılması ve bir an önce kentsel dönüşümün hayata geçirilmesi gereklidir” dedi.

MİMAR VE MÜHENDİSLER SAAT: 03.02’DE ANITA ÇİÇEKLER BIRAKTILAR

Kocaeli Merkez Bankası Şubesi önünden başlayarak Anıtpark’a doğru başlayan yürüyüşe katılan binlerce mimar ve mühendis yol boyunca çeşitli sloganlar eşliğinde yürüdü. Yapılan yürüyüşün ardından TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, İMO Genel Başkanı Serdar Harp ve diğer yetkililerin yaptığı konuşmalarla depremin acısını Kocaelililer ile birlikte paylaştılar.

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa