Monday, Sep. 25, 2017

MUHASEBECİLERDEN İMO’YA ZİYARET

03 Ocak 2010

|

Yer:

MUHASEBECİLERDEN İMO’YA ZİYARET

■ İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN;

“TMMOB YASALARI GÜNCELLENMELİ”

■ MUHASEBECİLERDEN İMO’YA ZİYARET

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, mühendislerin 56 yıllık yasalar ile yönetilmeye çalışıldığına değinerek, “Yarım asırlık yasaların artık güncellenme zamanı gelmiştir” dedi.

Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Yönetimi, İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyelerine hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. 1 Mart’ın Muhasebeciler Günü olması nedeniyle çeşitli etkinlikler gerçekleştiren BSMMMO üyeleri, İMO Bursa Şubesi’ni de bu kapsamda ziyaret etti.

Muhasebeciler Odası’nın isimlerinin başında Bursa unvanının bulunmasının önemli bir gösterge olduğunu aktaran İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, merkezi yönetim anlayışı yerine yerel yönetimlere dönülmesi gerektiğini vurguladı. Şahin, “Muhasebeciler Odası ya da Tabipler Odası’nın başında Bursa yazıyorsa, bu gibi meslek örgütlerinin yanı sıra biz mühendis odalarının adının da Bursa ile başlaması çok önemli. TMMOB yasalarından kaynaklanan zorunluluk nedeniyle kendilerinin şube olarak kaldıklarını ifade etti. Yasalardan kaynaklanan çok sayıda eksiklik olduğunu dile getiren Necati Şahin, sorunların kalıcı çözümünün TMMOB Yasaları’nın güncellenmesinden geçtiğini söyledi. Yasaların değiştirilmesi için çalışmalar yaptıklarını aktaran Şahin, Ankara’da Genel Merkezimizde mühendis milletvekilleri ile konunun içeriğinin konuşulacağı bir toplantı düzenleneceğini ve bu toplantının sonunda yasaların değiştirilmesi adına önemli bir adım atılacağına inandıklarını kaydetti.

İnşaat mühendislerinin mali ve hukuki konularda birtakım sıkıntılar yaşadıklarını belirten Şahin, sıkıntıların giderilmesi için 2 yıldır oda olarak muhasebe ve hukuk danışmanlarından yardım aldıklarını ve bundan sonraki dönemde de BSMMMO ile ortak çalışmalar yapmak istediklerinin altını çizdi. Şahin, yapılacak seminerler ve eğitimler ile şirket sahibi olan mühendislerin mali konularda bilgilendirilebileceğini ifade etti.

BSMMMO Başkanı Topçu, “Meslek yasalarının değiştirilmesi birilerini rahatsız ediyor”

İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin’in kaygılarını haklı bulan BSMMMO Başkanı Mesut Topçu ise binlerce üyenin oy vererek başa getirdiği meslek odası yönetimlerinin bağlı olduğu merkezi yönetimler izin vermediği sürece harcama bile yapamadıklarına dikkat çekti. Kendi harcamalarını kendi yapamayan örgütlerin bağımsız olamayacaklarını söyleyen Topçu, odaların merkezi yönetimlerinin meslek yasalarının güncellenmesinden rahatsızlık duyduklarını aktardı. Mesut Topçu, “Merkezdekiler meslek yasalarının güncellenmesi ve çağın gereklerine uygun hale getirilmesini istemiyor. Çünkü katı kurallar ile şubelerini kendilerine bağlamışlar” şeklinde konuştu.

Topçu ayrıca, İMO ile ortak çalışmalar yapmaya hazır olduklarını ve önümüzdeki dönemde mühendislere muhasebe eğitimleri verebileceklerini vurguladı.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa