Sunday, Oct. 22, 2017

MESLEK ODALARINA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

01 Nisan 2010

|

Yer:

MESLEK ODALARINA ZİYARETLER DEVAM EDİYOR

ŞAHİN, “SAMANLI’YA BÖLÜNMÜŞ YOL TARTIŞILMALIDIR”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Samanlı’ya yapılması düşünülen bölünmüş yolun ulaşım kriterlerindeki eksikliklerinin yanı sıra kaçak yapılaşmanın da önünü açacağını söyledi.

İMO Bursa Şubesi’nin meslek odası ziyaretleri devam ediyor. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası (HKMO) Bursa Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Bursa Şubesi ve Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Bursa Şubesi Yöneticilerini ziyaret eden İMO Bursa Şubesi Yönetimi, seçim sonrasında aldıkları başarılardan dolayı oda başkanlarını tebrik etti.

Yeni dönemde tüm akademik meslek odalarıyla birlikte Bursa için önemli işler yapmak istediklerini söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, kent yönetiminde akademik odalarında söz sahibi olması gerektiğini vurguladı. Bursa Akademik Odalar Bileşkesi (BAOB) çatısı altında faaliyet gösterecek olan meslek odalarının yeni dönemle birlikte bir arada ve güçlü bir çalışma imkânı yakalayacaklarını kaydeden Şahin, “BAOB bizler için büyük bir şans. Türkiye’de bir örneği daha olmayan bu çatı, bizleri bir araya getirdi. Bizde kent için düşüncelerimizi ve önerilerimizi bu çatı altında oluşturup, kent yöneticilerine aktaracağız. Her meslek odasının kendine özgü bakış açıları, fikirleri olabilir. Ancak tek ortak noktamız Bursa olmalıdır. Hep birlikte Bursa için çalışıp, fikirlerimizi daha yüksek sesle dile getirebilmeliyiz” dedi.

Meslek odalarına danışılmadan alınan kararların çok sayıda hatayı da beraberinde getirdiğini aktaran Şahin, Samanlı bölünmüş yol örneğinde olduğunu gibi daha proje aşamasında yanlışları dile getirmeye çalıştıklarını belirtti. Samanlı’ya bölünmüş yol yapmanın ovayı tehlikeye düşüreceğini söyleyen Şube Başkanı Şahin, “Belediyenin bölünmüş yol yapmak için Samanlı’yı önermesi çok yanlış. 150 milyon metrekarelik bir alan ciddi yapılaşma baskısına girecektir” diye konuştu.

Şahin, “Samanlı alternatifler arasında yoktu”

Kazıklı bağlantı yolu projesi çalışmaları yapılırken birçok alternatif güzergahın değerlendirildiğini, ancak bu güzergahlar arasında Samanlı bağlantı yolunun bulunmadığının anlaşıldığını kaydeden Şahin, konuyla ilgili açıklama yapılması için Karayolları 14. Şube Müdürlüğü’ne yazı gönderdiklerini açıkladı. Yazıda Samanlı bağlantı yolunun neden tercih edildiğini ve diğer alternatif bağlantı yollarından neden vazgeçildiğini sorduklarını söyleyen Necati Şahin, “Samanlı bağlantı yolu güzergâhının tercih edilmesinin nedeni Kazıklı bağlantı yolu proje kriterlerinin yanlış olması anlamına mı gelmektedir? Yoksa proje kriterleri farklı bir değerlendirmeyle mi oluşturulmaktadır? Kazıklı bağlantı güzergâhının değiştirilip Samanlı bağlantı yolu projesinin oluşturulması ile ilgili teknik gerekçe ve dokümanları kendilerinden istedik” dedi. Yazıda bağlantı yolu alternatiflerinin kapasite kullanımı açısından mukayeseli ulaşım etüdü analizlerinin teknik altyapıya dayandırılarak yapılıp yapılmadığının da sorulduğunu kaydeden Şahin, “Odamızca yapılan avan maliyet çalışmalarında her iki alternatifin yapım maliyetlerinin birbirine çok yakın olduğu, ancak kamulaştırma rayiç bedellerinin Samanlı bağlantı yolu güzergâhında yüzde 30-40 mertebesinde daha fazla olacağı bilinmektedir. Dolayısıyla alternatiflere ait maliyet mukayesesi yapıldığı takdirde Samanlı bağlantı yolunun daha maliyetli olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

200 milyon dolar harcanarak yapılan otoyolun doğu etabının %10 olarak kullanılan kapasitesinin daha doğru kullanılması amaçlanacak ise en doğru çözüm Kestel, Gürsu ve Yıldırım’ı en rantabl bir şekilde otoyola bağlayacak olan Kazıklı bağlantı yoludur.

“Meslek odaları kent için çalışacak”

Harita Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ufuk Ay, İMO Bursa Şubesi’nin kendilerine yaptıkları ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, bundan sonraki süreçte kent için birlikte çalışmalar yapacaklarını aktardı. Bursa ve ülke için akademik odaların fikirlerinin mutlaka alınması gerektiğini söyleyen HKMO Bursa Şubesi Başkanı Ay, yapılacak çalışmalarda kent yöneticileri ile birlikte proje üretmek ve bu projeleri ortak hareket ederek uygulamak istediklerini vurguladı.

Diyalog şart

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Ertuğrul Aksoy ise meslek odalarının BAOB çatısı altında etkin bir çalışma ortamına imkan yakalayacaklarına dikkati çekerek, her odanın Bursa için fikir birliği yaparak proje üretmesi gerektiğine işaret etti. Meslek odaları arasındaki ilişkileri geliştirerek karşılıklı diyalog ile çalışmaların yürütülmesi gerektiğini söyleye Aksoy, “Bursa ve mesleğimiz için katkı koyucu çalışmalar yapmamız şart” diye konuştu.

Uyanık, “Kent için birlikte çalışalım”

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık da belediye yöneticilerinin meslek odalarına olan mesafeli duruşlarına son vermeleri gerektiğini belirtti. Akademik odaların kentin sağlıklı planlanması aşamasında son derece önemli görevler üstlenebileceğini söyleyen Uyanık, Bursa için yapılacak her türlü proje ve planlamada meslek odalarının görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa