Tuesday, Sep. 26, 2017

MESLEK ODALARI SUYUN GELECEĞİNİ TARTIŞTI

25 Mart 2010

|

Yer:

MESLEK ODALARI SUYUN GELECEĞİNİ TARTIŞTI

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “TAŞKIN DOĞAL, YAPILANLAR DEĞİL”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, su taşkınlarının doğal bir olay olduğunu, ancak bu taşkınların olacağını bile bile önlem almayan yetkililerin doğal davranmadıklarını söyledi.

Dünya Su Günü kapsamında düzenlenen 2. Bursa Su Sempozyumu’nun son gününde düzenlenen ‘Meslek Odalarının Suya Bakışları’ konusu panelde konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, doğa olaylarının felakete dönüşmesinin en büyük nedeninin doğaya yapılan müdahaleler olduğunu belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlarının konuşmacı olarak katıldığı ve Kent Konseyi Başkanı Semih Pala’nın Oturum Başkanlığı yaptığı panelde söz alan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, taşkın alanları ve alınması gereken önlemler hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Depremlerde olduğu gibi taşkın olaylarında da büyük kayıpların yaşandığını hatırlatan Şahin, “Sadece depremlerde değil, sel felaketlerinde de milyonlarca dolar kayıp veriliyor. Onlarca can kaybı meydana geliyor. Çok sayıda alan kullanılamaz hale geliyor. Maddi ve manevi kayıpların bu kadar ciddi miktarlarda olduğu doğa olaylarında yetkililerin duyarsız kalmalarını anlamak mümkün değil” dedi.

‘Belediyeler taşkın alanlarına ev yapılmasına göz yumuyor’

Taşkın afetlerinin, can kaybına oranla depremden çok daha fazla maddi zarar getirdiğini vurgulayan Şube Başkanı Şahin, “Bursa’da bugün yeni planlama bölgelerinde taşkın sahasında kalan yerlere 30.000 nüfus ataması yapılmıştır. Özellikle Nilüfer Altınşehir’in büyük bölümü taşkın alanında kalmaktadır. Ancak buralara yerleşim yeri yapılmasına belediyelerimiz görmezden gelmektedir. Devletimiz haftada milyar dolara varan faiz ödemektedir. Kaynak sorunu yok, önceliklerin tespiti sorunu var” diye konuştu. Geçmişte meydana gelen taşkınlardan ders alınmadığını da vurgulayan Şahin, slâyt olarak hazırladığı taşkın görüntüleri ile tehlikeye dikkati çekti.

Panele katılan diğer meslek odası başkanları da su ve suyun kullanımıyla ilgili dikkat çekici sunumlar gerçekleştirdi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa