Wednesday, Oct. 18, 2017

MESLEK ODALARI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTILARI MASAYA YATIRDI

09 Nisan 2008

|

Yer:

MESLEK ODALARI İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YAŞANAN SIKINTILARI MASAYA YATIRDI

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: ‘HAMMADDE FİYATLARINDA YAŞANAN ZAMLAR AŞAĞI ÇEKİLMELİDİR’

MİMARLAR ODASI BAŞKANI ŞENOL ŞİMŞEK: ‘TOKİ TİCARİ DEĞİL, SOSYAL PROJELER ÜRETMELİDİR’

MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ BAŞKANI SABİT ÇAKMAK: ‘İNSANLAR İHTİYACI OLAN DEĞİL HAYALİNDEKİ EVLERE YÖNELİYOR’

BURSA-Son dönemlerde inşaat sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeleri değerlendirmek amacıyla İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Bursa İnşaat Müteahhitleri Derneği Almira Otel’de ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda inşaat sektörünün ciddi bir krize sürüklendiği ve hükümetin bu konuyla ilgili acil önlem alması gerektiği görüşü çıktı.

İnşaat sektöründe son günlerde yaşanan sıkıntıları değerlendirmek üzere İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Bursa İnşaat Müteahhitleri Derneği Almira Otel’de ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İnşaat sektörünün Türkiye açısından lokomotif sektör olduğunu hatırlatan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, başta artan demir fiyatları olmak üzere birçok faktörün inşaat sektörüne ciddi darbe vurduğunu belirtti. İnşaat sektörünün diğer sektörlere de hareket getiren ve ani durup çok zor harekete geçen bir sektör olduğunun altını çizen Şahin, “Plansız bir şekilde yapılan fazla konut sayısı yüzünden fiyatlar düşmekte ancak hammadde fiyatları yükselmektedir. Sektör ciddi bir krizle karşı karşıyadır. Burada demir zammı çok önemlidir. İnşaat maliyetinde demirin payı, önceden yüzde 5 oranında iken bu oran yüzde 10 düzeyine yükselmiştir. Ayrıca betona da yapılan yüzde 10’luk zam, inşaat sektöründe hizmet veren firmaları zor durumda bırakmaktadır” dedi.

ŞAHİN: ‘HAMMADDE İHRACAT VE İTHALATI DÜZENLENMELİDİR’

Türkiye’nin demir-çelik üretiminde AB ülkeleri arasında 3’üncü sırada yer aldığını ve ihracat ile ithalatın bu anlamda düzenlemesi gerektiğini ifade eden Şahin, “Türkiye’de 18 milyon ton demir-çelik üretiliyor. Bunların 6 milyon tonu iç piyasaya veriliyor. Türkiye’de Üretilen demir ihracatı yüzde 63 iken yüzde 80-90’lara tırmanmıştır. Aradaki açığın ithalat yoluyla kapatılması, piyasanın spekülatörlerin ve demir-çelik üreticilerinin eline bırakılmaması gerekir. İthalata ihtiyacı olmayan bir ülkenin demir ithalatı dalgalanmaya bırakılamaz. Yıl başında tonu 850-900 YTL olan demir, bugün bin 800 YTL’ye yükselmiştir. Önümüzdeki dönemlerde bu rakamın 2 bin 200’lere yükselmesi de beklenmektedir. Küresel ve siyasal etkilerle yükselmiş olan demir fiyatları acilen aşağı çekilmelidir. Ayrıca enflasyon oranının üzerindeki hammadde zamlarının farkı inşaat sektöründe hizmet veren firmalara geri ödenmeledir” diye konuştu. Türkiye’de bir panik havasına girildiğini ve Mayıs ayında bu trendin devam etmesi durumunda panik havasının kaosa dönüşebileceğine işaret eden Şahin, “Türkiye’deki müteşebbis ruha sahip bir jenerasyon körfez krizi, bir jenerasyon da deprem krizi ile pasifize oldu. Bu süreç krizi tetiklerse Türkiye’de reel sektörden finans sektörüne kaymalar yaşanır. İnsanlar yatırım yerine paralarını faize koyma yoluna gider. Bu da geçmişte yaşanan krizlere geri dönüş anlamına gelir. Sosyal patlamalar kaçınılmaz olur” şeklinde konuştu.

ŞİMŞEK: ‘TOKİ AMACINDAN SAPMAMALI’

2002 sonrası inşaat sektörü odaklı bir program çerçevesinde yakalanmaya çalışılan ekonomik canlanma hareketinin uygulanmaya konduğunu açıklayan Mimarlar Odası Başkanı Şenol Şimşek, “Faizler aşağı çekilmiş, cazip banka kredisi olanakları oluşturularak faize dayalı bir finansman modeli yaratılmıştır. Böylesi bir finansman olanağı sektöre üretici ve alıcı bazında çok ciddi ve plansız bir yönelimi beraberinde getirmiş, sektörle ilgisi olmayan ancak parası olan herkes sektöre girmiştir. Dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ile birlikte hammadde fiyatlarındaki artış sektörü ciddi bir darboğaza sokmuştur” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) amacından saptığını ifade eden Şimşek, “TOKİ sosyal projeler üretilmek üzere kurulmuş bir kurumdur. Ancak TOKİ ticari amaçlı bir kurum gibi çalışmaya başlamıştır. Devlet eliyle yatırım amaçlı değil, barınma amaçlı sosyal konutlar üretilmelidir. Devlet hiçbir zaman vatandaşının rakibi olamaz. Yerel verileri gözardı ederek uzaktan kumanda anlayışıyla o bölgenin inşaat sektörüne ciddi darbe vurulmaktadır” diye konuştu. Sektördeki sıkıntıların birçok yan sektörü de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Şimşek, toplumda ciddi sosyal patlamaların da yaşanabileceğini dile getirdi. Kriz dönemlerinde biran önce nakit kazanmak adına eksik ve sağlıksız yapılaşmaya da gidilebileceğine de vurgu yapan Şimşek, Mimarlar Odası olarak alternatif yapı sistemlerine de ilgi gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

ÇAKMAK: ‘İNSANLAR KATALOGDAN EV SATIN ALIYOR’

Son dönemde finansal açıdan uygun ortamdan dolayı artan inşaat firmalarının ciddi tehlikeleri de beraberinde getirdiğine dikkat çeken Bursa Müteaahhitler Derneği Başkanı Sabit Çakmak, “İnsanlar son dönemde ihtiyaçları olan değil, hayallerindeki konutlara yöneldi. Hiçbir geçmişi olmayan birçok inşaat şirketi ortaya çıktı. Sadece İstanbul’da 8 milyon konut, katalogdan satılmıştır. Satılan bu konutların yalnızca yüzde 30’u imal edilmiştir. Bu açıdan baktığımızda önümüzdeki dönemlerde konut krizi yaşanabilir” diye konuştu. Siyasilerin ve sorumluluk sahibi olanların konuya acilen önlem alması gerektiğini ifade eden Çakmak, Türkiye’nin bir krizi daha kaldırmaya tahammülü olmadığını sözlerine ekledi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa