Tuesday, Sep. 26, 2017

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ PROJESİ’NE İMO VE KEMAL DEMİREL’DEN ELEŞTİRİ

13 Ağustos 2009

|

Yer:

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ PROJESİ’NE İMO VE KEMAL DEMİREL’DEN ELEŞTİRİ

KEMAL DEMİREL, “DEMİRYOLU KONUSUNDA BURSA ÜVEY EVLAT”

BURSA- GELENİzmit Körfez Köprüsü Projesi’nden demiryolu hattının kaldırılmasının ardından meclise soru önergesi veren CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Ulaştırma Bakanlığından gelen cevabı basına dağıttı.

Bursa’ya yıllardır ulaşım konusunda üvey evlat muamelesi yapıldığının belirten CHP Milletvekili Demirel, Pamukova’da meydana gelen hızlandırılmış tren kazasından hükümetin sorumlu olduğunu ve üzerinden beş yıl geçmesine rağmen vefat edenler için bir özür bile dilenmediğini aktardı. Demiryolu projesinin Bursa için büyük önemi bulunduğunun altını çizen Demirel yaptığı konuşmada; “Bursa yıllardır ulaşım konusunda sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntıların bir nebze olsun aşılması için körfez köprüsü projesine daha önceden eklenen ancak daha sonra projeden çıkarılan demiryolu hattının yeniden eklenmesi gerekmektedir. Bursa-Bandırma-Bilecik Demiryolu Hattı Projesi için hükümetin kaynak bulunmadığına dair açıklamalar yapmasını kınadıklarını” belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni konuyu yakından takip ettikleri için tebrik ettiğini söyleyen Kemal Demirel, hükümetin böylesine önemli bir projeyi teknik odalara danışmadan ihale etmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “ULAŞIMIN ULUSAL DÜZEYDE ETKİLİ OLMASI İÇİN PLANLAMA YAPILMASI GEREKİR”

Körfez Köprüsü Projesi konusunda 12 Şubat’tan beri çeşitli çalışmalar ve açıklamalar yaptıklarını aktaran İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yetkililere her fırsatta projeden demiryolu hattının çıkarılmasının büyük bir yanlışlık olduğunu ilettiklerini belirtti.

MHP Milletvekili İsmet Büyükataman, CHP Milletvekili Kemal Demirel ve Bursa Valisi  Şahabettin Harput’un bu konuya özel ilgi gösterdiklerini vurgulayan Necati Şahin, İMO olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Şahin, “Ulaşımın ulusal düzeyde etkili olmasını istiyorsak, bütün çalışmalarımız planlı olmalıdır. Demiryolu ağının mutlaka önemsenmesi ve planlamalarda kesinlikle hata yapılmaması gerekiyor. Valimizle birlikte Başbakan’a bizzat bu çalışmalarımızı sunacağız. Hazırlanmakta olan dosyalar Başbakan’a mutlaka iletilecektir. Çünkü demiryolu projeleri Ülkemiz ve Bursa’mız için çok önemlidir. Umarım bu yanlıştan dönülür ve demiryolu hattı körfez köprüsü projesine yeniden dahil edilir. Ülkeyi ilgilendiren ve hayati önem taşıyan konularda alınan kararlar siyasi değil, teknik ve bilimsel kararlar olmalıdır” diye konuştu.

Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söyleyen Şahin, yapacakları mücadelenin uzun soluklu olacağını belirtti ve konuyla ilgilenen bütün yetkililere teşekkür etti.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa