Tuesday, Sep. 26, 2017

KENTSEL DÖNÜŞÜM BURSA’DA MASAYA YATIRILDI

16 Ekim 2012

|

Yer:

KENTSEL DÖNÜŞÜM BURSA’DA MASAYA YATIRILDI

ŞAHİN: AFET RİSKİ ALTINDA OLAN ALANLAR DEĞİL BİNALARDIR.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4 ilde düzenlenen ‘Kentsel Dönüşümde Sektörler Buluşuyor’ toplantısının Bursa ayağı Almira Otel’de yapıldı.

Kentsel dönüşümün tüm yönleriyle ele alındığı toplantının panel bölümünde Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün söz aldılar.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin konuşmasında İnşaat Mühendisleri olarak yeni çıkan yasayı önemsediklerini ancak Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un isminin yanlış olduğunu ifade ederek, afet riski altında alanların değil, binaların olduğunu kaydetti.

“BURSA’DAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖRNEKLERİ İBRET VERİCİ”

Konuşmasında Bursa’daki kentsel dönüşüm örneklerini ibret verici olarak değerlendiren Şahin özellikle Doğanbey kentsel dönüşüm projesinde tüm akademik odaların ve Bursa halkının kandırıldığını söyledi. Şahin kapalı kapılar ardında oldu bittiye getirilerek dayatılan Doğanbey projesinin Bursa’nın tarihi bölgesine bir hançer gibi saplandığını ifade etti.

Yıldırım Belediyesi’nin 7 mahallede başlattığı kentsel dönüşüm çalışmasını da eleştiren Şahin, hiçbir altyapı ve fizibilite çalışması olmadan sadece bir şeyler yapma telaşıyla yapılan bu tür plansız ve bilimsel dayanağı olmayan girişimlerin Bursa’ya yarardan çok sıkıntı getireceğini söyledi.

Gürsu Belediyesi’nin Dışkaya bölgesine yaptığı toplu konutlar da Şahin’in eleştiri oklarının hedefindeydi. Şahin, dağın tepesine yapılan konutların sadece yolu için yaklaşık 3000 ağaç kesildiğini söyleyerek bölgede yaşanan doğa katliamına dikkat çekti.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM İNSAN ODAKLI OLMALI”

Necati Şahin, kentsel dönüşümde dönüşüm alanlarındaki alınacak kararların insan odaklı olmasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek dönüşümün sosyolojik yönünün göz ardı edilmemesini aksi halde Bursa’daki gibi örneklerle karşılaşılabileceğini söyledi. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü “Dönüşüm halk tarafından kabul görmeli ve desteklenmelidir, yapılacak işler konusunda halkın ikna edilmesi ve zorunluluklarının anlatılması, dönüşümün sağlıklı olması için gereklidir. Dönüşüm sosyal programlarla desteklenmelidir, sosyal programlarla beslenmemiş hiçbir kentsel yenileme uygulamasının başarıya ulaşma şansı yoktur. Ayrıca dönüşüm, sağlam bir kentsel politika ve stratejik planlama çerçevesinde kurgulanmalıdır. Diğer türlü sadece konut alanlarının ıslahından ileriye gidemez.”

Sanayi yapılarının da ciddi risk altında altında olduğunu söyleyen Şahin “Sanayinin % 75’i Marmara bölgesinde, özellikle 1999’dan önceki sanayi yapılarında ciddi risk var. Ancak bu yapıları diğer yapılara oranla küçük müdahalelerle güçlendirip olası bir depremde meydana gelebilecek milyarlarca dolarlık hasarın önüne geçebiliriz” diye konuştu.

U.Ü İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise yaptığı konuşmada  99 depreminin ardından fay ve deprem tahmini tartışmalarının Türkiye’ye vakit kaybettirdiğini   söyleyerek yapıları bir türlü konuşamadıklarını söyledi. 99 ve önceki yıllarda inşa edilen yapıların ciddi anlamda risk taşıdığını kaydeden Doğangün, 2007’den sonra yapıların daha dayanıklı olduğunu belirtti.

Kentsel Dönüşüm yasasının çıkmasını son derece olumlu bulduğunu söyleyen Doğangün, özellikle Bursa’nın sanayi yapılarının yasayla birlikte güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyleyerek sanayicileri uyardı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise Bursa’nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Osmangazi’nin, kentsel dönüşüme en çok ihtiyaç duyan ilçelerin başında geldiğini, belediye olarak kentsel dönüşümü topyekün yürütecek bir birim olarak Şehircilik Akademisi’ni kurduklarını söyledi. Dündar Osmangazi’nin mevcut toprak ve bina envanterini çıkartmak için ihaleye çıktıklarını, buradan elde edilecek sonuçlar doğrultusunda ilçede çöküntü alanları, ulaşım ve teknik alt yapı, sosyal donatısı yetersiz olan bölgeler, afet riski taşıyan bölgeler ile kaçak konut bölgelerinin belirlenip dönüşüm çalışmalarını yapacaklarını söyledi.

 

         

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa