Sunday, Oct. 22, 2017

İNŞAAT VE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ, BURSA’DAKİ DEPREM GERÇEĞİNİ AÇIKLADI

06 Mart 2010

|

Yer:

İNŞAAT VE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ, BURSA’DAKİ DEPREM GERÇEĞİNİ AÇIKLADI

ŞAHİN UYARDI; “4 YIL İÇİNDE DEPREM OLMA İHTİMALİ YÜKSEK”

BURSA – Necati Şahin, Marmara Denizi’nde ciddi enerji birikimlerinin olduğunu ve uzmanların 4 yıl içerisinde büyük bir deprem beklediklerini söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Bursa İl Temsilciliği, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle ‘Deprem Gerçeği ve Bursa’ konulu bir basın toplantısı düzenledi. Deprem konusunda gözle görülür bir önlemin şimdiye kadar alınamadığını belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın yüzde 80’e yakın kısmının fay hattı üzerinde yapılaşmış olduğuna işaret etti. Şahin, araştırmaların yakın bir gelecekte deprem olacağını gösterdiğini, ancak buna rağmen alınması gereken önlemlerin hala geçiştirildiğini dile getirdi. Marmara Denizi’nde yapılan araştırmaların, depremin yakın bir tarihte olacağına işaret ettiğini aktaran Şahin, “Marmara’da ciddi bir enerji birikimi var. Uzmanların verdikleri bilgilere göre 2010 ile 2014 yılları arasında en az 7 – 7,5 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Bu çok ciddi bir tehlike. Biz ise tehlikenin üzerinde yaşadığımız halde halen kalıcı bir önlem alamadık. Bazı otoyollar sağlamlaştırıldı. Ancak kapsamlı bir deprem önlemi alınmadı. Yapılması gerekenleri biran evvel tamamlamalıyız” dedi.

“Olası bir depremde en az ölü sayısı 11 bin olur”

Marmara’da meydana gelecek depremde İstanbul için çok sayıda senaryo üretildiğini, fakat sanayinin merkezi konumunda bulunan Bursa açısından bakıldığında da durumun hiç iç açıcı olmadığını vurgulayan Şahin, “Bursa’da 7 – 7,5 arasında bir deprem olduğunda en az 60 bin konut ve işyeri yıkılacak. 11 binin üzerinde insan ölecek. 190 bin bina hasar görecek. 50 bine yakın yaralı olacak. Yaklaşık 40 bin aile barınma ihtiyacı duyacak. Tüm bu rakamların yanı sıra en az 5 milyar dolarlık bir maddi kayıp gerçekleşecek. Tahmin edilen bu rakamların en fazla yüzde 15’i ile tüm bu kayıpların önüne geçmek mümkün. Yeter ki deprem olmadan önlem almaya başlayalım” diye konuştu. 4 yıl içerisinde meydana gelmesi planlanan depremin daha geç bir tarihte olmasını dilediğini aktaran Şahin, tek dileğinin 2014 yılına kadar herhangi bir depremin meydana gelmemesi ve bu süre içerisinde gerekli önlemlerin alınması olduğunu da sözlerine ekledi.

Deprem doğal, yapılanlar değil!

1999 yılında meydana gelen büyük deprem öncesinde yapılan binaların yüzde 8’inin yıkılması gerektiğini ifade etti. Depremin tamamen doğal bir doğa olayı olduğunu, ancak insanların yaptıkları çürük yapıların doğaya karşı geldiğini söyleyen Şahin, “Depremin üzerinden neredeyse 11 yıl geçti. Alınan kapsamlı bir önlem yok. Bazı çalışmalar yapılıyor. Ancak tamamen göstermelik şeyler. Marmara Depremi’nin ardından kurulan Deprem Konseyi iptal edildi. Deprem Şurası’nın kararları uygulanmıyor. Göç ve kaçak yapılaşma devam ediyor. Afet planlamaları kaldırıldı. Yani yapılması gereken ne varsa hepsi iptal edildi. Oysaki deprem konusu devletin el atması gereken çok ciddi bir konu. Ülke genelinde ciddi bir envanter çalışması yapılmalı. Biz Bursa’da bunu imkânlarımız ölçüsünde gerçekleştiriyoruz. Fakat devlet destekli kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor” diye konuştu.

Fay hattı şehrin merkezinden geçiyor

Türkiye’nin yüzde 93’ünün, nüfusun yüzde 95’inin, sanayinin de yüzde 98’inin deprem kuşağında olduğunu belirten JMO Bursa İl Temsilcisi Engin Er de Bursa’nın Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın üzerine kurulduğunu vurguladı. Meydana gelen depremler sonucunda şimdiye kadar 97 bin 203 vatandaşın hayatını kaybettiğini açıklayan Er, ortalama olarak her yıl 6 bin binanın yerle bir olduğunu aktardı.

Ülkedeki deprem kuşakları hakkında bilgiler veren Er, Bursa’nın tam altından geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda ciddi bir enerji birikmesi olduğunu ve yetkililerin vakit kaybetmeden deprem konusunda önlemler alması gerektiğinin altını çizdi. Tam on yıldır bu konuyu dile getirmeye çalıştıklarını söyleyen JMO İl Temsilcisi Er, yetkililerin kendilerini ciddiye almamasından şikâyet etti. Bursa’nın içerisinde yer alan fay hatları hakkında bilgiler veren Engin Er, “Bursa tam bir çöküntü havzasıdır. En son yapılan çalışmalarda zemin yapısında karakter değişiklikleri gözlenmiştir. Buna ilave olarak Kuzey Anadolu Fay Hattı, şehrin tam ortasından geçiyor. Yani Bursa’daki yerleşimin yüzde 80’lik kesiminin deprem hattı üzerinde oturduğu anlaşılıyor. Kesinlikle kalıcı önlemler alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa