Sunday, Oct. 22, 2017

İNŞAAT SEKTÖRÜNE KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

19 Ağustos 2008

|

Yer:

İNŞAAT SEKTÖRÜNE KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İMO İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRECEK

BURSA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ATİLLA GÜLSAR, ‘ÇALIŞANLARIN EĞİTİLMESİ ŞART’

BURSA- İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, insanların yapacakları işin eğitimini alması gerektiğini belirterek, “Hangi sektörde olursa olsun, çalışanların muhakkak eğitimden geçirilerek, o mesleğin sertifikasını almaları sağlanmalıdır” dedi.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar ve Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni ziyaret ederek, inşaat sektöründe yaşanan ara eleman sıkıntısının çözülmesi konusunda fikir alışverişinde bulundu.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Yönetim Kurulu Üyelerinden Tahsin Kul ve Metin Yaran’ın hazır bulunduğu ziyarette konuşan Milli Eğitim Müdürü Gülsar, Avrupa Birliği kriterleri içerisinde, çalışanların yaptıkları mesleğe ilişkin mutlaka bir sertifika edinme zorunluluğu bulunduğunu belirterek, sertifikasız çalışan elemanların en çok inşaat sektöründe bulunduğunu kaydetti. Ara eleman ihtiyacının karşılanması için meslek içi eğitimler verilmesi ve bu eğitimi alanların setifika sahibi olmasının sağlanması gerektiğini belirten Gülsar, “Olması gereken de budur. Hangi sektör olursa olsun, çalışanlar yaptığı işin eğitimini almış olmalıdır. Hem eğitim verilmeli hem de o işi yapabilmesi için sertifika şartı aranmalıdır” diye konuştu.

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘İNŞAAT SEKTÖRÜ KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI ÇEKİYOR’

Kalfaların eğitilmesi konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bu sorunu çözümlenmesi konusunda işbirliği önerdi. İnşaat sektöründe ara eleman konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Şahin, “İnşaat sektörünün en önemli ihtiyacı kalifiye ara elemanın olmamasıdır. Yaptığımız projelerde çalışacak yetişmiş çalışan bulmakta zorlanıyoruz. Herkes ya mühendis ya da mimar olmak istiyor. Ancak bizler işini iyi yapan kendini yetiştirmiş kalfalar bulamıyoruz. Mevcut kalfaların ise kendini geliştirmesi konusunda sizlerle çalışmalar yapmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya ise ne iş olsa yaparım zihniyeti taşıyan kişilerin aslında hiçbir iş yapamayacaklarını, insanların artık seçtikleri bir meslek dalında gerekli eğitimleri alarak o işi en iyi yapan olmaya çalışmaları gerektiğinin altını çizdi. Kaya, sadece bir meslek dalında eğitim almak ve o mesleğin sertifikasına sahip olmak gerektiğini ifade etti.

Ayrıca; Milli Eğitim ve İMO yetkilileri, projeyi hayata geçirmek amacıyla çalışma yapmayı kararlaştırdı.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa