Sunday, Oct. 22, 2017

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE STOKLAR HIZLA ARTIYOR

08 Kasım 2013

|

Yer:

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE STOKLAR HIZLA ARTIYOR

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN : “BURSA’DA HER YIL BİNLERCE KONUT STOĞU OLUŞUYOR”

Capital ve Ekonomist dergileri tarafından inşaat sektöründeki gelişmeleri değerlendirmek ve sektörel hedefleri masaya yatırmak amacıyla başlatılan “İnşaat 2023” buluşması Bursa’da gerçekleşti.  Bursa’daki inşaat sektörünün bugünkü konumu, gelecek vizyonu ve hedeflerinin ele alındığı panele, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin’de panelist olarak katıldı.

İnşaat sektörünün sorunlarının masaya yatırılıp çözüm yollarının arandığı panelde konuşan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin, inşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu kaydederek, istihdam yaratımında da tarım sektörünün ardından ikinci sırada olduğunu söyledi. Türkiye’de inşaat sektörünün son yıllarda hızlı bir büyüme gösterdiğini belirten Şahin, “Sektörümüz son yıllarda ülke ekonomisiyle paralel olarak ciddi bir büyüme gösteriyor. Ancak bu büyümenin planlı olduğunu söylemek çok zor. Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da her yıl binlerce konut stoğu oluşmaktadır. Sektörümüzdeki arz talep dengesizliği, önümüzdeki yıllarda bizleri ciddi şekilde sıkıntıya sokabilir” diye konuştu.

Konut üretiminde İstanbul’da 70 bin adet, Bursa’da ise 10 bin adet fazlalık oluştuğuna dikkat çeken Şahin, “Bursa’da yılda üretilen 20 bin konutun % 10’nu, yani 2 bin adet konut stoklanmaktadır. Üreticilerin buna göre planlama yapmaları, olası krizlere karşı b ve c planları olmalıdır.” dedi.

Başkan Şahin ayrıca, sat yap devrinin bittiğini, olası ekonomik krizin ilk etkileyeceği sektörün de, krizden en son çıkan sektörün de inşaat sektörü olduğunun hiçbir zaman göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

ŞAHİN: “ARA ELEMAN SIKINTISINI ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ”

Sektördeki ara eleman sıkıntısına da değinen Şahin, inşaat sektörünün temellerinin olmadığını ifade ederek, gerek taahhüt firmalarının gerekse ara eleman konusunda yasal ciddi sıkıntılarının olduğunu belirtti. Şahin “Sektörümüzde özel ihtisas sahibi olması gereken taahhüt firmaları; ticaret ve sanayi odasına kayıt yaptırmaları müteahhit olmalarına yetmektedir. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne müracaat eden herkes ise geçici ustalık belgesi alarak usta olmaktadır.” diye konuştu.

Şahin ayrıca müteahhitlik yasası, müşavirlik yasası, mühendislik ve mimarlık yasaları, ihale yasası, imar yasası ve yapı denetim yasası gibi inşaat sektörünü son derece yakından ilgilendiren yeni yasaların çıkartılması, mevcut yasaların da mutlaka revize edilmesi gerektiğini söyledi.

ŞAHİN : “ BÜYÜYEN SEKTÖRÜMÜZDE İNŞAAT PROJE YÖNETİMİ MUTLAKA YER ALMALIDIR”

İnşaat sektöründe proje yönetiminin de önemine dikkat çeken Şahin, inşaat proje yönetiminin, ilk düşünceden itibaren işin tamamlanıp mal sahibine teslim edilinceye kadar geçen sürede zaman, maliyet ve kalite kontrolü için hazırlanan prosedürler bütünü olduğunu söyledi.

Şahin, inşaat proje yönetimi’nin proje yönetimi, süresel planlama ve yönetimi, maliyet planlama ve yönetimi, sözleşme yürütücülüğü, kalite yönetimi, iş güvenliği ve işçi sağlığı gibi konuları kapsadığını söyleyerek, sektörün inşaat mühendisliğinin ana bilim dallarından biri olan “ İnşaat Proje Yönetimi” disiplininden faydalanması gerektiğini belirtti.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa