Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT SEKTÖRÜ DEMİR FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜ DEĞERLENDİRDİ

17 Eylül 2008

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, ‘FİYAT DÜŞÜŞÜ BEKLENEN BİR GELİŞME’

BURSA MÜTEAHHİTLER DERNEĞİ BAŞKANI ÇAKMAK, ‘KAPATMA DAVASININ BİZE VERDİĞİ ZARARI KİMSE HESAPLAYAMAZ’

BURSA- Konut kredisi faizlerinde yaşayan önemli düşüşün ardından canlanan inşaat sektörüyle birlikte tırmanışa geçen demir fiyatları, Eylül ayında önemli bir düşüş yaşadı. Sene başında kilogramı 2 YTL’yi gören demir, yüzde 40’lara varan düşüşle 1,15 YTL seviyesine indi.

Yılbaşından itibaren, inşaat sektörünün en yoğun olduğu yaz aylarını da içine alan dönemde demir fiyatlarının yüksek oluşu, depremin ardından yükselişe geçen inşaat sektörünün yeniden küçülmeye başlamasına neden oldu. Yaz aylarında iş yapamayan inşaat firmaları, kışın gelmesi ile birlikte demir fiyatlarında düşüşün zaten beklenen bir gelişme olduğu görüşünde birleşti.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, demir fiyatlarındaki düşüşün iç piyasadan çok dünyadaki gelişmelerin etkisinden kaynaklandığını belirtti.

Türk demir çelik sektörünün dünya ile entegre olduğunu, üretimin yarısının ihraç edildiğini belirten İMO Başkanı Şahin, “yaklaşık bir ay önce dünya piyasalarında demirin ton fiyatı  bin 500 dolar civarındaydı, şimdi ise bin dolar seviyesinde seyrediyor” dedi. Şahin, bu yılın başında 2 YTL’ye yaklaşan inşaat demirinin kilo fiyatının ağustos ayında yükselmesinin beklendiğini ancak, tam tersi 1,15-1,16 YTL’ye kadar gerilediğini ifade ederek, “Hammadde fiyatlarında da buna bağlı olarak bir düşüş var” diye konuştu.

Demir çelik sektörünün bu iniş çıkışlara alışık olduğunu ancak, böyle devam etmeyeceğini savunan Şahin, demir fiyatlarının ekim ayından itibaren yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Ekim ayından itibaren piyasa yeniden toparlanmaya başlayacak. Demir fiyatlarının ekimde yeniden yükselişe geçeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü, ağustos ayında Avrupa’da işletmeler tatile girdi. Körfez ülkelerinde altyapı inşaatlarına aşırı sıcak ve Ramazan nedeniyle ara verildi. Ancak, eylül sonundan itibaren inşaatlar yeniden başlayacak, bu da demir fiyatlarına yansıyacak.”

ÇAKMAK, ‘ANAYASA MAHKEMESİ KARARI AÇIKLADI, DEMİR FİYATLARI DÜŞTÜ’

Demir fiyatlarındaki yükselişin iki önemli nedeni olduğunu dile getiren Bursa Müteahhitler Derneği Başkanı Sabit Çakmak, ilk nedenin AK Parti’ye açılan kapatma davası, diğerinin ise Çin ve Arcelor Grubu’nun spekülatif hareketi olduğunu söyledi.

İnşaat sektörünün 2002 yılından sonra aşırı büyüdüğünü vurgulayan Çakmak, açılan kapatma davasının bütün hızı kestiğini belirtti. Çakmak, “Fiyatların özellikle ülkemizde yükselmesinin nedenleri arasında yaşanan kapatma davası krizi etkili oldu. İnsanlar davadan sonra yatırım yapmaktan ürktü. Parasını yatırmaya korkan insan da doğal olarak konut almadı. Sonuçta büyük bir kaos oluştu. Ekonomik ve siyasi istikrarı olmayan bir ülkede insanlar yatırım yapmaz” dedi.

Anayasa Mahkemesi’ne yüklenen Çakmak, kapatma davası sürecinde Anayasa Mahkemesi’nin açtığı kapatma davasının, Türk ekonomisine ve inşaat sektörüne verdiği zararın hiçbir iktisatçı tarafından hesaplayamayacağının altını çizdi. Büyük zararlar gördüklerini söyleyen Çakmak, “İnşaat sektörü kapanması kolay olmayan yaralar aldı. Sadece sektörümüz değil, ülkemizin ekonomisi de önemli ölçüde bu krizden etkilendi. İşte görüyorsunuz yaşananların sonucu olarak büyüme hızımız 1.9 lara kadar gerilemiştir” diye konuştu.

Türk Müteahhitler Federasyonu olarak yaptıkları gözlemlere göre, demir fiyatlarının yükselmesinin Çin ve Arcelor Grubu’nun yaptığı spekülatif hareketten kaynaklandığını söyleyen Çakmak, bugünlerde 1,15 seviyesinde gezen demir fiyatlarının, normal olduğunu ve bu fiyatların altına düşmesini beklemediklerini ifade etti.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa