Tuesday, Sep. 19, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE KOMPOZİT DÖNEMİ

15 Haziran 2010

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİNDE KOMPOZİT DÖNEMİ

KOMPOZİT MADDELER DAHA DAYANIKLI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Konferans Salonu’nda  ‘Yapı ve Malzeme Mühendisliği Araştırma ve Uygulamalarında Yenilikçi Örnekler’ adlı konferans gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Atılım Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Oğuz Güneş, ‘Yapı Durum Tespit Metotları’, ‘Yapısal Güçlendirme ve Yenileme’, ‘Doğal Afet Hasarlarının Azaltılması’ ve ‘Yapı Sistemlerinin Hasar Sonrası İncelenmesi’ başlıkları altında meslektaşlarına yeni teknolojiler hakkında bilgi verdi.

İnşaat mühendisliği konusunda yeni tekniklerin geliştiğine dikkati çeken Güneş, depreme ve çevresel etkenlere karşı daha dayanıklı binaların üretilebileceğini belirtti.

Yapı ve malzemelerin performansını etkileyen unsurlar olarak çevresel faktörleri, gerileme faktörleri, biyolojik faktörleri, uyuşmazlık ve kullanım faktörlerini belirten Güneş, “Güçlendirme uygulamalarına ciddi olarak kafa yormak gerekiyor. Şüpheli binaların hepsini yıkmak yenilerini yapmak ekonomik açıdan akıl karı değil. Ekonomik gözlükle bakmak lazım. Eğer şüpheli binalar güçlendirilebiliyorsa güçlendirilmelidir” dedi.

19. yüzyıldaki gelişmelerden dolayı 21. yüzyılın metal çağı halinde geldiğini ifade eden Güneş, günümüz teknolojisi sayesinde kompozit maddelerin inşaat teknolojisine hakim olmaya başladığını belirtti. Kompozit maddelerin maliyetinin yüksek olmasına rağmen yapının ömrünü uzattığını dile getiren Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın bir süre sonra kompozit maddelerin mühendislik hayatındaki kullanımı ciddi oranda artacak. Bu yönelmenin sonucu olarak metal kullanımında azalma olacak. Kompozit maddelerin çevresel etkenlere dayanıklılık oranı, betonarme ve çelik yapılara göre çok daha yüksek. Kompozit maddeler, cam, karbon ve bor madeninden üretilebiliyor ve inşaatın her uygulamasında kullanılabiliyor. Betonarme yapılara göre daha pahalı ama yapının servis hayatını uzattığı için rekabet gücü artıyor.”

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa