Tuesday, Sep. 19, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE EUROCODE 3 SEMİNERİ

18 Kasım 2013

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE EUROCODE 3 SEMİNERİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin yeni dönem seminerlerinden ilki Nemetschek Frilo firması tarafından gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği üye ülkelerinin Çelik Yapı Tasarımı için kullandığı standart olan Eurocode 3: TS EN 1993-1-1 konulu seminere inşaat mühendisleri yoğun ilgi gösterdi.

Semineri veren İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cenk ÜSTÜNDAĞ, Eurocode 3’ü AB ülkelerinin çelik yapı tasarımında kullanmak zorunda olduğu standart olarak tanımladı. Üstündağ, Eurocode 3’ün Avrupa ülkelerinde uzun süredir kullanıldığını söyleyerek, günün şartlarına uygun, inşaat mühendislerinin ihtiyaçlarına cevap veren ve güncel çözümler üretilebilen bir standart olduğunu belirtti.

Çelik yapı tasarımında Eurocode 3 kullanımının Türkiye’de henüz yasal düzenlemesinin bulunmadığını kaydeden Üstündağ, bu durumun mühendislerin projelerini Eurocode 3 standartlarına göre yapmasında bir sakınca doğurmadığını vurguladı.

Türkiye’de halen 30 yıl önce hazırlanan ve günün şartlarına uyum sağlamayan standartların kullanıldığına dikkat çeken Üstündağ, inşaat mühendislerinin Eurocode 3 ile daha ekonomik çözümler üretebileceklerini ifade etti.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa