Wednesday, Oct. 18, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN İKİNCİ ÜNİVERSİTE İÇİN ÖNERİ

11 Şubat 2010

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİNDEN İKİNCİ ÜNİVERSİTE İÇİN ÖNERİ

ŞAHİN; “İKİNCİ ÜNİVERSİTE U.Ü. BÜNYESİNDE OLSUN”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, şehre kurulması düşünülen ikinci üniversitenin Uludağ Üniversite’nin planlanmış arsaları üzerine kurulmasının daha uygun olacağını söyledi.

Yapılan son genel kurulda göreve gelen İMO Bursa Şubesi Yönetimine, kurumların ‘hayırlı olsun’ ziyaretleri sürüyor. AK Parti Nilüfer İlçe teşkilatı da Necati Şahin ve ekibini BAOB Yerleşkesi’nde bulunan İMO Bursa Şubesi’ni ziyaret etti. AK Parti Nilüfer İlçe Başkanı Metin Düvencioğlu, insanların işlerini ve hayatlarını güvenli ortamlarda sürdürebilmesi inşaat mühendislerinin vereceği bilgilere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Odanın da gerektiği zaman iktidarın hoşuna gitmese de gerekli ikazları yaptığını belirten Düvencioğlu, zaten aslolanın da toplum değerleri olduğunu vurguladı.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise hiçbir siyasi partiye mesafeli durmadıklarını, üyeleri siyasete girmeleri için desteklediklerini, ancak hiçbir görüşün de arka bahçesi olmadıklarını ifade etti. Bursa’da bazı yanlış kararların alındığını da vurgulayan Şahin, ikinci üniversitenin kurulması olayının bile ilçeler arasında yarışa dönüştürüldüğünü dile getirdi. Yeni üniversite için yerin kısmen belli olduğunu söyleyen Şahin, “Nilüfer bölgesinde mevcut bir üniversitemiz var. Üniversitemizin planlanmış çok büyük arsaları da bulunuyor. İlk etapta ikinci üniversitenin orada olması her bakımdan daha uygundur. U.Ü. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, kurulması düşünülen teknik üniversitenin omurgası olabilir. Bu sayede mevcut üniversitenin hem bölünmesi, hem de Tıp Fakültesi’nin gölgesinden kurtulması sağlanır. Elbette her şey planlamadan sonra ortaya çıkacak. Ama üniversite, ilçeleri kalkındıracak bir kurum olarak görülmemelidir. Nilüfer’deki yöneticilerin de daha aktif olması gerekir” dedi.

Şahin, “BESOB Sanayi Sitesi Bursa kaynaklarını heba edecek”

Saadet Partisi (SP) İl yönetimi de İMO Bursa Şubesi’ni ziyaret ederek, yeni dönem için başarılar diledi. Ziyarette konuşan SP İl Başkanı Hilmi Tanış, İMO’nun eskiden beri Bursa’ya duyarlı yaklaştığını belirtti. Zaman zaman odanın yaptığı açıklamalardan faydalandıklarını anlatan Tanış, şehirle ilgili politikalarını belirlerken inşaat mühendislerinin yaptığı açıklamaları dikkate aldıklarını ifade etti.

İMO Bursa Şube Başkanı Şahin ise teknik olarak siyasilere her türlü desteği vermeye çalıştıklarını, yapılan yanlışlara da karşı durduklarını söyledi. Bursa’nın Türkiye’de en başıboş illerden biri olduğuna da dikkat çeken Şahin, doğu illerinin dahi Bursa’ya göre daha planlı geliştiğini, ovaya doğru kaçak yapılaşma hala devam ettiğini dile getirdi. Bursa’ya hala dayatılmak istenen projeler olduğunu belirten Şahin, “Bunlardan bir tanesi BESOB Sanayi sitesidir. Hiçbir altyapısı, planlaması, Ar-Ge’si, istatistik bilgileri olmadan Bursa’ya dayatılmak isteniyor. Bu Bursa’nın ve ülkenin kaynaklarını heba edecek bir çalışmadır. Bizler bunu Yargıya kadar taşıdık. Yargı tarafından esastan durdurulmasına rağmen yine de yapılmaya çalışılıyor. Bu dayatmalara yalnız akademik odaların değil, siyasi partilerin de aktif olarak karşısında durması gerekir Amacımız, ülkemize, mesleğimize, kentimize yanlış şeylerin yapılmamasıdır. Siyasi kararların altı mutlaka teknik olarak doldurulmasıdır” diye konuştu.

Anadolu Aslanları’ndan ziyaret

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi’ de İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ne hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. ASKON Bursa Şubesi Başkanı Ali Tombaş, İMO Bursa Şubesi’nin yeni dönemde de başarılı çalışmalar yapacaklarına inandıklarını söyledi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa