Monday, Sep. 25, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ’NDEN GÖLCÜK’TE DEPREME DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ

17 Ağustos 2009

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ’NDEN GÖLCÜK’TE DEPREME DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “FELAKETTEN HALA DERS ALINAMADI”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 10. yıldönümü nedeniyle Gölcük’de düzenlenecek olan  ‘Depremi Anma Yürüyüşü’ne gitmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen yaşanan felaketten hala ders alınamadığını söyledi.

Şahin yaptığı açıklamada, 1900’lü yıllardan 1999 yılına kadar hasar yapıcı nitelikte 149 deprem olduğunu, 578 bin 544 binanın yıkıldığını veya ağır ölçekli hasar meydana geldiğini aktardı. Bu depremlerin sonucunda 97 bin 203 insanımızın hayatını kaybettiğini açıklayan İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Ortalama olarak her yıl yaklaşık 6 bin binamızı yerle bir ettiğimizi, 982 vatandaşımızı depremlerde kaybetmiş olduğumuzu üzülerek görmekteyiz. 17 Ağustos 1999 günü yaşadığımız Marmara Depreminin yol açtığı yıkımların, hasarların, can kayıplarının, kaderleri ile baş başa bırakılan ve çaresizlik içinde yaşamlarını sürdürmeğe çalışan binlerce insanın neredeyse unutulduğu Türkiye’de yaşanan felaketin üstünden tam 10 yıl geçti. 1999 Marmara Depremi sonrasında, Türkiye’de afet yönetimi ve afetlerde risklerin azaltılması konularına yönelik önemli bir birikimin olduğunu söylemek mümkün olmasına karşın, bu birikimlerden yeterli ölçüde yararlanılmadığını görmekteyiz” dedi.

Konuşmasında yetkililere seslenen Başkan Şahin, Depremde ağır bedel ödeyen Türk halkında tüm toplum katmanlarında Deprem Duyarlılığının geliştirilmesi ve duyarlılığın sürekliliğinin sağlanması için acil olarak depreme dönük kapsamlı çalışma yapacak ‘Deprem Konseyi’nin kurulması gerektiğini belirtti.

2004 yılında toplanan ‘Deprem Şura’sında alınan kararların, yenilenerek derhal hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Necati Şahin, “Türkiye, deprem şurası zemininde deprem gerçeği ile yüzleşmiş, ancak şura kararlarında olmasına karşın, afet yönetimi çalışmaları başlatılmamış, ‘Deprem ile İmar ilişkisi’ çözülememiş, tanımlayıcı plana geçilememiş, göç ve kaçak yapılaşma önlenememiştir. 1 Temmuz 2006 tarihinde yayınlanan “9.Kalkınma Planı” nda afete karşı hazırlık ve afet zararları ile mücadele konusuna yer verilmemiş olması büyük eksikliktir. “BUNUN ANLAMI DEPREM TEHLİKESİNİ YOK SAYMAKTIR”

Yapı Denetim Yasası’nın ülke genelinde hala uygulamaya sokulamadığını ifade eden Şahin, bu önemli eksikliğin yanı sıra, İmar, belediyeler, TMMOB,  mühendislik ve afet konularında gerekli olan yasal değişikliklerin yapılmadığını, coğrafi bilgi sisteminin oluşturulamadığını ve uydu teknolojileri devreye alınamadığını açıkladı.

ŞAHİN, “İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İLE DEPREMDEN ÖNCE TANIŞIN”

“Bursa’nın yeşil alanları, ormanları, boş bulunan yerleri yapılaşmaya açılmak yerine, gerçekten birinci derecede deprem riski taşıyan, çarpık olarak yapılmış bölgelerin yenilenmesi, dönüştürülmesi, yeniden planlanması, o bölge insanlarının başka yerlere gönderilmesi değil de, o bölge içerisinde tutularak katılım, açıklık ve şeffaflık ortaya koyulmalıdır” diyen Şahin, rantsal dönüşümün değil, gerçekten kentsel dönüşümün yapılarak Bursa’nın depreme hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Ülkenin deprem zararlarının azaltılması ve risklerin giderilmesi konusunda 17 Ağustos 1999 depremi öncesinden daha iyi ve gelişmiş düzeyde olmadığını aktaran İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, “Aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen ülkemizde hala iyi işleyen bir afet yönetim sistemi kurulamamış, yerleşme ve yapılaşmaların etkin denetimi sağlanamamış ve deprem zararlarının azaltılması konusunda bir devlet politikası oluşturulmamıştır. Afet zararlarının azaltılması konusunda ülkenin halen bir stratejik planı yapılamamıştır” şeklinde konuştu.

Bilim insanları, araştırmacılar, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, yöneticiler olarak herkese görevleri düştüğünü hatırlatan Şahin, güvenli ve depreme dayanıklı “Proje ve Yapı üretimi” tanımlamasında İnşaat Mühendisliği’nin büyük önem arz ettiğini belirtti. İMO Bursa Şubesi olarak, ihtisaslaşmayı ana ilke olarak kabul ettiklerini ifade eden Necati Şahin sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizler inşaat mühendisleri olarak 10 yıllık süreçte yapılmayanlar ve yapılması gerekenleri anımsatmak ve kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak için basın açıklamamızdan sonra Gemlik’te Gemlik Belediyesi ile Deprem Envanter Protokolü yapmak, Yalova’da Deprem Anıtına çelenk koymak ve Gölcük’te “Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” ne katılmak üzere yetkililere ve halkımıza “İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İLE DEPREMDEN ÖNCE TANIŞIN” demek için ve Türkiye’deki tüm meslektaşlarımızla bir araya gelmek üzere yola çıkacağız. Amacımız depremde ağır bedel ödeyen halkımıza karşı tüm toplum katmanlarında Deprem Duyarlılığının geliştirilmesi ve duyarlılığın sürekliliğinin sağlanmasıdır.”

İMO Bursa Şubesi’ne üye olan yaklaşık 100 kadar İnşaat Mühendisi açıklamanın ardından depremde yitirilenleri anmak üzere Gemlik, Yalova ve Gölcük’e gitmek üzere yola çıktı.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa