Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ UYGULAMALI ÇELİK YAPILAR KURSUNA KATILDI

08 Mayıs 2014

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ UYGULAMALI ÇELİK YAPILAR KURSUNA KATILDI

İMO Bursa Şubesi tarafından üyelerine yönelik “Çelik Yapılar Uygulama Kursu” düzenlendi. İnşaat Yüksek Mühendisi İlker Yılmaz Türker tarafından verilen kursta, yapı bileşenlerinin imalatı, iş akışı ve atölyelerde bulunan alet, makine ve malzemeler hakkında bilgi verildi.

Kursun ardından uygulamalı eğitime geçen mühendisler, Oytaş İnşaat’ın çelik imalat atölyesine düzenlenen gezide, atölyelerdeki işleyiş ile kullanılan alet ve malzemeleri yakından görme fırsatı buldu. Atölye Çelik Sorumlusu İnşaat Mühendisi Erhan Çetin ve Atölye Sorumlusu Dursun Arslan’dan bilgi alan mühendisler, çelik çatı ve konstrüksiyon imalatının yapıldığı atölyede imalata yönelik kesme, bükme makinaları, plazma makinesi ve çalışma prensipleri ile gazaltı kaynak, tozaltı kaynak, elektrot kaynak ve boya işlemleri hakkında bilgilendirildi.

Uygulamalı eğitimin ikinci ayağı ise halen yapımı devam eden Timsah Arena Stadyumu oldu. Proje sorumlusu İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Meral ve İnşaat Mühendisi Mesut Hüner tarafından ağırlanan mühendisler, inşaatta kullanılan mühendislik tekniklerini yerinden izleme fırsatı buldu.

Çalışmalar hakkında bilgi veren İnşaat Yüksek Mühendisi Hasan Meral, projenin yüzde 70’inin tamamlandığını söylerken, bittiğinde sadece Türkiye’nin değil Dünyanın en önemli projelerinden biri olacağını belirtti. Meral “Stadyum üzerini örtmek için kullanılan çatı sistemlerinde genellikle tüm taşıyıcı elemanlar betonarme elemanlara mesnetlenir, burada mimari ve estetik koşullara bağlı olarak alt basınç çubuğunun havada kaldığı bir sistem tercih edildi, bu sistem dünya üzerinde sadece Timsah Arena’da kullanıldı” diye konuştu.

Proje için yaklaşık 110 bin m³ beton, 12 bin ton inşaat demiri, ve 7500 ton çelik kullanılacağını söyleyen Meral, 45 bin kişi kapasiteli stadyum projesinin, 179 bin 611 m² betonarme inşaat alanı, 62 bin m² de oturma alanına sahip olduğunu belirterek, çalışmaların 2014 yılı içinde tamamlanacağını ifade etti.

Geziye katılan inşaat mühendisleri ise projeye hayran kaldıklarını söyleyerek, en son teknoloji kullanılarak yürütülen projenin bir mühendislik başarısı olduğu görüşünü paylaştı.

IMG_8391 IMG_8427 IMG_8401 IMG_8442 IMG_8474 IMG_8479 IMG_8506 IMG_8490 IMG_8515

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa