Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ SÖZLEŞMELERDEKİ HUKUKİ PROBLEMLER KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

12 Aralık 2012

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ SÖZLEŞMELERDEKİ HUKUKİ PROBLEMLER KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

Düzenlediği mesleki ve teknik eğitimler ile üyelerini bilgilendirmeye devam eden İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde bu kez “İnşaat Sözleşmeleri İle İlgili Sıklıkla Ortaya Çıkan Problemler” semineri düzenlendi.

Şantiye şeflerinin, yapı denetimde çalışan denetçi ve yardımcı kontrol mühendislerinin hukuki sorumlulukları hakkında katılımcılara bilgi veren İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Saibe Oktay Özdemir, “Eğer bir inşaat vaat edilen sürede bitirilmezse müteahhit hiçbir ücret alamama sorunu ile karşı karşıya kalabilir” dedi. İnşaatın zamanında bitirilmese bile en azından belli bir bölümünün bitirilmiş olması gerektiğini söyleyen Saibe Oktay Özdemir, “Eğer inşaatın yüzde 90’ı bitirilmiş ise o ana kadar bitirilmiş kısmın ücreti alınabilir; ancak yüzde 90’ından azı yapılmış ise ücret talep edilemez” diye konuştu.

Arsa payı karşılığı kat yapımı sözleşmesi hakkında açıklamalarda bulunan Saibe Oktay Özdemir, “Arsa payı karşılığı kat yapımı sözleşmesinin noterde ya da tapuda yapılması gerekir. Vaat şeklinde olduğu gibi başlangıçta devrin yapıldığı sözleşmeler de vardır. Şekil şartına uymak sadece devir borcu için gereklidir. Ayrıca inşaatın özelliklerine ilişkin tüm diğer hususların şekle bağlı olması gerekmemektedir. Projesinde, vaziyet planında, internet ilanlarında ya da broşürlerinde kullanılan ifadeler de sözleşmesel borcun kaynağı olabilmektedir. Çünkü inşaat sözleşmesinin kendisi şekle tabi değildir” şeklinde konuştu.

Denetim firmaları hakkında da bilgiler veren Saibe Oktay Özdemir, iş sahibinin aynı zamanda denetçi olamayacağını belirtti. Denetçi firmaların önemli sorumlulukları olduğuna da dikkat çeken Özdemir, “Denetim firmasının sorumluluklarını yerine getirmemesi sonucu o firmada çalışan ve projede görevli olan mühendis ve mimar dahil tüm teknik elemanların cezai sorumluluğu vardır” ifadelerini kullandı.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa