Sunday, Oct. 22, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAZAN’I SİMİTLE AĞIRLADI

09 Haziran 2011

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAZAN’I SİMİTLE AĞIRLADI
 ŞEVKET KAZAN, MÜHENDİSLERDEN DESTEK İSTEDİ

 KAZAN; “MİLLİ KALKINMA MODELİNE İHTİYAÇ VAR”

 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN;

 “NİTELİKLİ İNSANLAR SİYASİ PLATFORMDA

 OLMALIDIRLAR”

 

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, mesleki ve teknik bilgisi olan insanların siyasetten ürkmemeleri gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı, eski Adalet Bakanı ve Bursa Milletvekili adayı Şevket Kazan, seçim çalışmaları kapsamında İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni (İMO) ziyaret etti. İnşaat mühendislerinden partisine destek isteyen Şevket Kazan, Türkiye’nin milli ve yaygın bir kalkınma modeline ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

“RANT EKONOMİSİ UYGULANIYOR”

Özelleştirmeler konusunda AK Parti hükümetine eleştirilerde bulunan Kazan şöyle konuştu: “Türkiye’de özelleştirme hamleleri merhum Turgut Özal zamanında başladı. Ancak o zaman özelleştirilen kurumların ne olacağı ve hangi amaçla çalıştırılacağı belliydi. Bugün ise bu satılan kurumların, ne olarak hizmet edeceği konusunda hiçbir ön şart yok. Yabancılara birer birer satılan kurumlarımızın ileride hangi amaçlara hizmet edeceğini bilmiyoruz. Tüpraş gibi hayati kurumlarımızı özelleştirdiler. Bunların uyguladığı ekonomik modelin adı rant ekonomisidir.” Hükümetin kendine gelmesi için halkın seçimlerde AK Parti’ye oy vermemesi çağrısında bulunan Kazan, vatandaşların hükümete gereken dersi sandıkta vereceğine inandıklarını söyledi.

“SİYASETİ ÖCÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ”

Meslek odası olarak her türlü siyasi görüşten üyelerinin bulunduğunu kaydeden İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin de siyaseti öcü olarak görmediklerini ifade etti. Ülkenin daha iyi yönetilmesi ve doğru kararların alınması için nitelikli insanların siyaset yapması gerektiğini vurgulayan Şahin:

“Demokrasilerin temel taşları siyasi partilerdir. Bizler de Odamızı siyasete alet etmeden, her zaman siyasete giren üyelerimizi teşvik ettik. Hiçbir zaman siyasete kötü bakmadık. Ancak Oda olarak tek bir düşüncemiz var; siyasette mesleki ve teknik bilgisi olan nitelikli insanların çoğunlukta olmasıdır. Bizler siyasi kararların teknik, bilimsel ve stratejik alt yapısının olmasını arzuluyoruz. Bilim ve teknik desteği olmayan, uzman görüşleri alınmayan kararların kentimize ve ülkemize telafisi imkânsız sıkıntılara neden olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Mesleki anlamda da büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Şahin, 1938 yılındaki Mühendislik ve Mimarlık hakkındaki yasaların yenilenerek çağın ihtiyaçlarına cevap verecek konuma getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa