Sunday, Oct. 22, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (İMO) BURSA ŞUBESİ, SAADET PARTİSİ YILDIRIM İLÇE TEŞKİLATI’NI AĞIRLADI.

03 Eylül 2013

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (İMO) BURSA ŞUBESİ, SAADET PARTİSİ YILDIRIM İLÇE TEŞKİLATI’NI AĞIRLADI.

Saadet Partisi Yıldırım İlçe Teşkilatı, yaklaşan yerel seçimler öncesi İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ile bir araya gelen Saadet Partisi Yıldırım İlçe Başkanı İbrahim Özacar, kentsel dönüşümün mutlaka uygulanması gerektiğini söyleyerek, “Biz teşkilat olarak Yıldırım’da 12 bölgede vatandaşlarımız ile bir araya gelerek kentsel dönüşümü sorduk. Herkes olmasını istiyor; ancak kentsel dönüşüme rant gözüyle bakılmaması gerekiyor” dedi.

Yıldırım kentsel dönüşümünü eleştiren İbrahim Özacar, “Yıldırım Belediye Başkanı, göreve geldiğinde yeşil alanları arttırma sözü verdi; ancak yapılaşma hızla arttı. Yeşil alanlar azaldı. Bunun en açık örneği, kentsel dönüşümün startını Mevlana Mahallesi’ndeki yapılaşmanın olmadığı bir alandan vermeleridir” diye konuştu.

“YILDIRIM’DA 10 YILDA 30 BİN KAÇAK BİNA YAPILDI…”

Saadet Partisi temsilcilerine Bursa’da yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgiler veren İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, “Siyasi partilerimizi demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak görmekteyiz. İMO olarak üyelerimizin siyasi faaliyette bulunmalarını teşvik etmekle birlikte, oda olarak legal partilerimize aynı yakınlıkta durmaya da özen göstermekteyiz” şeklinde konuştu.

Yıldırım ilçemizin özellikle son yıllarda hızla artan kaçak yapılaşmaya maruz kaldığını ifade eden Şahin, “ 10 yıl önce mevcut Yıldırım Belediye Başkanı’nın adaylığının kesinleşmesinin hemen ardından “Yıkım çözüm değildir” mesajı ile ilçede kaçak yapılaşma hızla arttı. 10 yılda 30 bin kaçak yapı yapıldı” dedi.

Yıldırım’da yapılan kentsel dönüşümün gerekli temellere oturtulmadan başlatıldığını ifade eden Şahin, “Öncelikle bölgede yapı envanteri çıkarılmadan böyle bir proje başlatılmamalıydı. Doğrusu şu anda yapılmak istenen projeden biz mühendisler olarak hiçbir şey anlayamadık. Neticesinde Yıldırımdaki 7 mahallemizde şu anda kentsel dönüşüm karmaşası yaşanmaktadır. Yıldırım bir bütün olarak ele alınıp “Kentsel Dönüşüm Master Planı” yapılmalıydı” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN YAPILAŞMANIN OLMADIĞI ALANDAN BAŞLATILMASI ANLAMSIZ”

Yıldırım’da kentsel dönüşüm projesinde uygulamanın, Mevlana Mahallesi’nden başlatılmasını da eleştiren Şahin, “Daha öncelikli bölgeler varken boş bir alanda kentsel dönüşümün startının verilmesi anlamsız. O kadar kaçak ve depreme dayanıksız bina varken, projeye ovadan koruma alanının dahil edilmesi de manidar.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm projesi sebebiyle Yıldırım 7 mahalle de ticaretin durma noktasına geldiğini de ifade eden Şahin, muhalefet partilerinin de etkin olmadıklarını ifade ederek, “Muhalefet partileri derslerine iyi çalışmalı, bütün yükü akademik odalara bırakmamalı. Muhalefet partileri özellikle yerel yönetimlerin icraatlarını yakından takip etmeli ve yapılan yanlışlara karşı seslerini yükseltmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa