Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ MEVZUATTAKİ DEĞİŞİKLİKLER KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

07 Nisan 2012

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ MEVZUATTAKİ DEĞİŞİKLİKLER KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde “Mevzuattaki son değişiklikler, fenni mesulluk ile şantiye şefliği sorumlulukları” semineri düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan Avukat Erol Kılıkçıer, şantiyelerdeki iş güvenliği konusunda şantiye şeflerinin sorumluluktan kaçmaması gerektiğini belirtirken, “Yasanın zorunlu kıldığı iş güvenliği hususlarında katı olmak gereklidir” dedi.

İMO Bursa Şubesi’nin inşaat mühendislerine yönelik bilgilendirme seminerleri sürüyor, Avukat Erol Kılıkçıer’ in konuşmacı olarak katıldığı seminerde “Mevzuattaki son değişiklikler, fenni mesullük ve şantiye şefliği sorumlulukları” masaya yatırıldı. Seminerin açılışında konuşan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yaşar Özbey, inşaat mühendislerini mevzuattaki son değişikliklerden haberdar etmek istediklerini kaydederek düzenledikleri seminerlerle üyeleri bilgilendirmeye yeni dönemde de devam edeceklerini söyledi. 

Seminere konuşmacı olarak katılan Avukat Erol Kılıkçıer, mevzuat değişikliklerinin ardından Türk Ticaret Kanunu’na göre her şirketin web sitesi oluşturmak zorunda olduğunu söyledi. Erol Kılıkçıer, şirketlere e-mail ile tebligatın yasal olarak mümkün olabileceğini belirterek “E-mail ile tebligat yönteminin şantiye şefleri yönünden büyük bir kolaylık sağlayacağını düşünüyorum. Yeni getirilen düzenleme ile şirketlerin tüm bilgileri web sitelerinde açıklanmak zorunda kalınmakta ve şirketten para çekmek zorlaştırılmaktadır. Tüm ihlallerde ise adli para cezası öngörülmekte olmasına karşın bu düzenlemenin idari para cezasına dönüştürülmesi gerektiğini düşünmekteyim.” diye konuştu.

Fenni mesullük ile ilgili düzenlemelere de değinen Kılıkçıer, Fenni mesullerin, mesuliyet üstlendikleri yapı ile alakalı olarak yapı müteahhitliği, şantiye şefliği, taşeronluk ve malzeme satıcılığı yapamayacağını söylerken yapı sahibinin, yapısının fenni mesuliyetini üstlenemeyeceğini de belirtti.

Yeni yönetmelikle birlikte, ciddi manada uygulanmayan yönetmeliklerin,  uygulanmasını zorunlu kılacak caydırıcılıkların getirildiğini belirten Erol Kılıkçıer, özellikle de iş güvenliği konusunda şantiye şeflerine önemli sorumlulukların düştüğünü söyledi.

Kılıkçıer, şantiye şeflerinin iş güvenliği hususlarında katı olmaları gerektiğini söylerken, yasadan kaynaklanan sorumluluğundan dolayı iş güvenliği konusunda yaşanabilecek sorunlardan kendisinin mesul olduğunu hatırlattı.

HİÇBİR DENETİM YAPMADAN HATIR İÇİN İMZA ATILMAMALI

“Yazılı sözleşmelerinizde hiçbir şeyi açıkta bırakmayınız” diyen Avukat Kılıkçıer, “Sözleşme serbestisindeki hükmün olmasına rağmen mutlaka yazılı sözleşme yapılması gerekiyor. Yazılı sözleşmelerde de hiçbir şey açıkta bırakılmamalıdır. Yapılan sözleşmelerde mutlaka bütün detaylar yazılmalıdır” dedi.

Hiçbir denetim yapmadan imza atılmaması gerektiğini ifade eden Kılıkçıer, yapılarda mutlaka beton dökülmesi öncesi demirlerin kontrolünün yapılması ve beton dökülürken mutlaka hazır bulunulması ve özellikle de hatır için imza atılmaması  gerektiğini vurguladı.

Kılıkçıer ayrıca, “Fenni mesullerle ilgili yeni yönetmelikle birlikte, eskisi gibi biz yalnızca imza atarız düşüncesi tarihe karışıyor. İki hafta öncesine kadar uygulanmayan yönetmelikler, artık ciddi şekilde uygulanmaya başlayacak” diye konuştu.

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa