Wednesday, Oct. 18, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İFTARDA BULUŞTU

05 Eylül 2009

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İFTARDA BULUŞTU
İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “BURSA’NIN GÖNÜLLÜ DANIŞMANIYIZ”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanları’na seslenerek, “Bizler sizlerin rakibi değiliz. Gönüllü danışmanlarınızız. Bursa için alınan kararlarda akademik odaların görüşlerini mutlaka alınınız” dedi

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin Almira Hotel Havuzbaşı’nda düzenlediği iftara yoğun katılım gerçekleşti. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı iftarda, Bursa, Bilecik, Yalova, Kütahya ve ilçelerinden temsilciler, CHP Milletvekili Kemal Demirel, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, akademik oda başkanları da hazır bulundu. Misafirler salona sığmayınca ikinci bir salon açıldı. İftarda İnşaat Mühendislerinden oluşan Türk Sanat Müziği korosu da yaptığı tasavvuf müziğiyle misafirlere müzik ziyafeti verdi.

ŞAHİN, “GÜNCEL MESLEK YASALARI İÇİN MÜHENDİS MİLLETVEKİLLERİNE GİDECEĞİZ”

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, geceye katılanlara hitaben yaptığı konuşmasında, her meslek kuruluşunun olduğu gibi kendilerinin de yasalardan kaynaklanan ciddi sıkıntılarının olduğunu aktaran Şahin, en önemli eksikliklerinin meslek yasalarının olmamasını örnek gösterdi. Başkan Şahin, yasaların güncellenmesi için mecliste bulunan 27 inşaat mühendisi milletvekiline mektup yazdıklarını, olumlu cevap aldıklarını ve bayramdan sonra Ankara’da bir araya geleceklerini belirtti.

Lobicilik konusunda da Bursa olarak geri kalındığını söyleyen İMO Başkanı Necati Şahin, Sakarya ve diğer çevre illerdeki başarılı lobicilik örneklerinin Bursa için gösterilemediğini vurguladı. Şahin, “Allah’tan coğrafi konum olarak çok iyi bir noktadayız da projeler içerisine kendiliğinde girebiliyoruz. Körfez Köprüsü Projesi’nde yapılan son dakika değişiklik ile demiryolu hattının buradan çıkarılması Bursa için büyük bir kayıptır. Birçok açıklama ve söylemlerde bulunduk ancak şimdiye kadar hiçbir sonuç çıkmadı. Biz sonuna kadar konunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

GÜRSU ANADOLUDA SAHTE BELGELERLE PAZARLANIYOR

Bursa’nın çeşitli usulsüzlükler ile dışarıda pazarlandığını vurgulayan Başkan Necati Şahin, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde Gürsu’daki arazilerin, hazırlanmış sahte tapular ile çok büyük paralara satıldığını öne sürdü. Şahin, satılan bu araziler üzerine kaçak yapıların dikildiğini ve bu sorunun sadece Gürsu’da değil, Bursa’nın her yerinde olduğunu kaydetti. Gürsu’ya özellikle dikkat çeken Şahin, Gürsu’nun kaçak ve çarpık yapılaşmada pilot bölge seçildiğini belirtti.

Bursa’nın bu karmaşadan kurtulması için biran önce planlamasının yapılması ve Yerel Yöneticilerin kararlı net tavırlarını ortaya koymaları gerektiğinin altını çizen Şahin, kentin planlamasının güncellenmesi durumunda bu gibi sıkıntıların ortadan kalkacağını hatırlattı.

BAŞKAN ŞAHİN, “DEPREM İÇİN ÖNLEMİ TARİHİ BELLİ OLUNCA MI ALACAĞIZ?”  

Konuşmasında Amerika’da yapılan çalışmalarda depremin 10–15 yıl sonra tarih olarak belirlenebileceğini söyleyen Şahin, bugüne kadar depremle ilgili aldığı en güzel haberlerden birinin bu olduğunu belirtti. Şahin, “Deprem tarihinin belirlenebilecek olması bizim için çok önemli bir gelişmedir. Umarım depremin ne zaman olacağı belli olursa belki daha ciddi tedbirler almaya başlarız” dedi.

Bursa için yapılan bazı kentsel dönüşüm çalışmalarının faydalı, bazılarının da kentsel bölüşüm olduğunu aktaran Başkan Şahin, Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin başarılı bir örnek olduğunu vurguladı. TOKİ’nin yaptığı uygulamaları da eleştiren Şahin, yüzde 30 sosyal proje yapacak bir devlet kurumunun kuruluş amacının dışına çıktığının hatırlatılması gerektiğinin altını çizen Şahin, TOKİ’nin birilerinin hayallerini gerçekleştirme aracı olmaktan kurtulması gerektiğinin altını çizdi. Bursa’da bu kadar mühendis varken TOKİ’nin bütün projelerinin Ankara’dan yapıldığını açıklayan Şahin, TOKİ’nin bir rant aracı olmaktan çıkarılmalısı gerektiğini ifade etti.

Şahin ayrıca, yapı denetimi uygulamasının 19 ilden çıkartılarak ülke geneline yayılması gerektiğini vurguladı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALTEPE, “KAÇAK YAPILAŞMA İLE MÜCADELEDE ARTIK BİZ DE VARIZ”

Bursa’nın en önemli sorunlarından birinin kaçak yapılaşma olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili gerekli planlamaları yaptığını açıkladı. Kaçak yapılaşma ile mücadelenin şimdiye kadar ilçe belediyelerinin sorunu olarak algılandığını vurgulayan Başkan Recep Altepe, “Artık bizim ve Valiliğimizin de birinci gündem sırasında kaçak yapı ile mücadele var. Kaçak yapılaşma konusunda bundan böyle biz de taraf olacağız. Başta İMO olmak üzere bütün kent dinamikleri ile ortak hareket ederek bu sorunun üstesinden geleceğiz” diye konuştu.

Bursa’nın dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Recep Altepe, gün geçtikçe büyüyen Bursa’nın sorunlarının da büyüdüğünü söyledi. Sorunların çok olduğunu ancak birlikte hareket ederek üstesinden gelebileceklerini ifade eden Altepe, “Ulaşım konusu çok önemli. Çözmek için çalışıyoruz ancak nüfus çoğalıyor. Siz ne kadar yol yaparsanız yapın yetmeyecek. Raylı sistem gerekecek. Raylı sistem için de kaynak gerekecek. Biz bu konuda kararlıyız. Sorunları birlikte aşacağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu.

CHP MİLLETVEKİLİ KEMAL DEMİREL, “BURSA’YI HEP BİRLİKTE YÖNETMELİYİZ”

Gelecek kuşaklara daha güzel ve yaşanabilir bir Bursa bırakmak için makam ve mevki gözetmeksizin hep birlikte çalışılması gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili Kemal Demirel, karşılıklı fikir alışverişleri yaparak doğru kararların verilebileceğini aktardı.

Konuşmasında demiryolu projesinin yanlışlığına da değinen Kemal Demirel, “Bursa, Türkiye’nin en önemli kentlerinden birisidir. Böylesine önemli bir kentin, ulaşım yönünden hak ettiği yere gelmesi gerekmektedir” dedi. TOKİ’nin mercek altına alınması gerektiğini kaydeden Demirel, TOKİ’nin kuruluş ve şimdiki amacının dikkatlice sorgulanması gerektiğini ifade etti. Demirel deprem ve trafik kazaları konusunda ilginç bir istatistik sunmayı da ihmal etmeyerek, “Depremde 1900’lü yıllardan beri kaybettiğimiz insan sayısı 100 bin civarındayken, son 22 yılda trafik kazalarında kaybettiğimiz insan sayısının rakam olarak sadece 125 bin civarında olduğunu hatırlatmak isterim” diye konuştu.

 

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa