Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İFTARDA BULUŞTU

22 Eylül 2008

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ İFTARDA BULUŞTU

İMO BAŞKANI ŞAHİN, ‘KESTEL’DE KURULMASI DÜŞÜNÜLEN SANAYİ SİTESİ BURSA’NIN NAZIM PLANLARINA AYKIRI’

ŞAHİN, “TOKİ KONTROLSÜZ GÜÇ KULLANMAKTADIR”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Kestel’de kurulacak olan küçük sanayi sitesi arazisinin 1/100.000 planlara aykırı olduğunu söyledi.

İMO Bursa Şubesi’nin Otel Çelik Palas’ta düzenlediği geleneksel iftar yemeğinde yaklaşık 600 kadar İnşaat Mühendisi bir araya geldi. Düzenlenen iftar yemeğine, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Nilüfer İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, Ziraat Mühendisleri odası Başkanı ve İKK dönem Sekreteri İlhan Demiröz, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Celil Çolak, Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Şubesi temsilcisi Engin Arı, Bursa Müteahhitler Birliği Başkanı Sabit Çakmak, Yapı Denetim Birliği Bursa Şube Başkanı Tuncer Dikensak, Osmangazi ve Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları, TCK Bölge Müdürü Turgay Mesci,İnşaat Mühendisleri Odası Kütahya, Yalova, Bilecik ve diğer temsilcilikler ve çok sayıda İnşaat Mühendisi katıldı.

Geceye katılan İnşaat Mühendisleri’ne seslenen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Kestel’de yaklaşık500 hektarüzerine yapılacak olan yeni sanayi sitesinin bir bölümü “ORMAN KORUMA TAMPON” alanında, bir bölümü “TARIMSAL NİTELİĞİ KORUNACAK” alanda, bir bölümü “DİĞER TARIM” alanında, bir bölümü de “SU HAVZASI KORUMA BANDINDA” kalmakta ve yapılaşma yasağı bulunmaktadır, dedi. Bursa’da varolan mevcut küçük sanayi sitelerinin bile randımanlı olarak çalışamadığını belirten Şahin, yapılaşma yasağı olan böyle bir yerde şu anda 7 bin işyeri kapasiteli küçük sanayi sitesi kurulmaya çalışılıyor. Otosansit ve küçük sanayi sitesi hala tam randımanlı bir şekilde çalışamazken, şehire uzak olan Kestel gibi bir yerde planlara aykırı bir şekilde yapılan bu çalışmaya kayıtsız kalmamız mümkün değildir” dedi.

TOKİ “Kontrolsüz Güç “ kullanmaktadır. Bu projede, seçilmiş Kestel Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve imar komisyonu yok sayılmaktadır.TOKİ alet edilerek, sit alanları, meralar, tarım alanları, su havzaları, orman tampon bölgeleri yok edilmektedir.TOKİ ne belediye organlarını, ne 3194 Sayılı İmar yasasını, ne şehrin planlarını, ne belediyelerin imar yönetmeliklerini, ne yapı denetim yasasını, ne mühendislik kurallarını dinlememekte ve kontrolsüz gücünü acımasızca kullanmaktadır. Sosyal konut yapması gereken TOKİ devletin gücünü kullanarak “ İnşaat Sektörünü”, eski Demirperde zihniyeti ile “Devletleştirmiştir.” TOKİ sosyal konut, özel sektörün gücünün yetmediği kentsel dönüşüm ve güçlendirme projeleri yapması gerekirken, başta lüx konut olmak üzere inşaat sektörünün her kalemine girmiş bulunmaktadır. Her türlü kanuni yükümlülüğünü yerine getirmeye çalışan inşaat sektörü, kanun tanımayan TOKİ zihniyeti ile yok olma noktasına gelmiştir dedi.

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MÜJDESİ

Oda olarak göreve geldikleri ilk günden beri çalışmalarına tempolu bir tarzda devam ettiklerini söyleyen Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri olarak öncelikle çeşitli komiteler oluşturduklarını belirtti. Bundan sonraki bütün etkinliklerini, IP internet televizyonculuk sistemi ile canlı takip edilebileceği çalışma içinde olduklarını  açıklayan Şahin, aynı zamanda oda olarak TSM korosu kurduklarını belirtti.

Meslekiçi eğitim, fuar gezileri ve seminerleri düzenlemeye devam edeceklerini de vurgulayan Şahin, her türlü duyurunun da internet sitesinden takip edilebileceğini söyledi.

Gecede 14 yıldır açılması için uğraştıkları Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nün nihayet önümüzdeki dönemde açılacağı sözünü yeni Rektör Mete Cengiz’den aldıklarını müjdeleyen Başkan Şahin, “Oda olarak tam 14 yıl bölümümüzün açılması için mücadele verdik. Her türlü girişimde bulunduk. Ancak bir türlü başaramadık. Nihayet yeni Rektörümüz Prof. Dr. Mete Cengiz, bizlere gerekli hazırlıkların tamamlanarak önümüzdeki dönem öğrenci alacağını iletti. Kendilerine ve  katkılarından dolayı Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Ülkü’ye çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında kaçak yapılaşma sorununa da değinen Şahin, kaçak yapılaşmayı Bursa’nın hak etmediği ifade etti. Belediyelerin bu konuda iradelerini ortaya koyamadıklarını iddia eden Şahin, “İMO ve diğer meslek odaları olarak elimizden geldiği kadarıyla belediyelere ve yöneticilere uyarıda bulunuyoruz. Komşu illerimizinde hiçbir kaçak yapılaşmanın olmadığını, Bursa’da yaşanan bu sıkıntıyı anlamakta zorluk çekiyoruz” şeklinde konuştu.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa