Wednesday, Oct. 18, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, DEPREM ETKİSİ ALTINDA TASARIM KONUSUNU İNCELEDİ

22 Mart 2011

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, DEPREM ETKİSİ ALTINDA TASARIM KONUSUNU İNCELEDİ
 İMO BURSA ŞUBESİ, SEMİNERLER SERİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

 PROF. DR. AYDINOĞLU: “JAPON BİLİM ADAMLARI YANILDI”

 “JAPONYA’ DAKİ TSUNAMİNİN TÜRKİYE’DE OLMASI İMKÂNSIZ”

 BURSA – Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Nuray Aydınoğlu, Japonya’da meydana gelen depremin etki anlamında yüzyılın en önemli depremlerinden biri olduğunu belirterek: “Japonya gibi bu alanda uzmanlaşmış bir ülke bile bu deprem karşısında etkisiz kaldı” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından aralıksız olarak devam eden üyeleri bilgilendirme seminerlerine bir yenisi daha eklendi. İMO Bursa Şubesi’nin düzenlediği ‘Deprem Etkisi Altında, Dayanıma ve Şekil Değiştirmeye Göre Tasarım’ semineri, inşaat mühendisleri tarafından yoğun ilgi gördü. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Nuray Aydınoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı seminerde, depremin yapılar üzerindeki etkisi ve tasarım konuları incelendi. Japonya’da meydana gelen depremin yüzyılın en etkili depremi olduğunu söyleyen Aydınoğlu, şiddet olarak 5. büyük deprem olan Japonya depreminin getirdiği etki olarak ilk sıralarda yer aldığını ifade etti.

TÜRKİYE’NİN YARISI KADAR BİR FAY HATTI KIRILDI

Japonya depreminin etki olarak önemli hasarlar yaratmasının temel nedenini kırılan fay hattının uzunluğuna bağlayan Aydınoğlu şöyle konuştu: “Japonya bu kadar büyük bir deprem olacağını tahmin edemedi. Tam 510 kilometrelik bir fay hattı kırıldı. Bu çok önemli bir rakam. Türkiye’nin uzunluğunun yarısı kadar bir alanın kırıldığını görüyoruz. Ciddi bir enerji açığı ortaya çıktı. Şili’de de bu büyüklüğe yakın bir deprem oldu. Ancak fay hattı uzunluğu ve süre bakımından Japonya’daki kadar etkili bir deprem değildi.”

JAPON BİLİM ADAMLARI DA YANILDI

Japon bilim adamlarının meydana gelebilecek depremler konusunda uzun süredir araştırmalar yaptığını kaydeden Prof. Dr. Aydınoğlu, bu fayın üzerinde yapılan araştırmalarda depremin 4 aşamalı ve en fazla 8 büyüklüğünde olacağının tahmin edildiğini açıkladı. Depremin bu denli büyük ve hasarlı olmasının Japon bilim adamlarını da yanılttığının altını çizen Aydınoğlu, hesaplama hatasının ciddi hasarlara ve kayıplara neden olduğunu söyledi.

BU BÜYÜKLÜKTE DEPREM VE TSUNAMİ TÜRKİYE’DE OLMAZ

Depremin çok belirsiz bir doğa olayı olduğuna işaret eden Aydınoğlu, bu konuda en gelişmiş teknolojilere sahip olan Japonya’nın bile yanılabildiğini aktardı. Aydınoğlu, “Türkiye’de deprem konusunda sıkıntıları olan bir ülke. Böylesine güçlü ve uzun bir depremin Türkiye’de olması çok zor. Bu kadar uzun faylar bizde yok. Ancak şiddetli bir depremin ülkemizde olması durumunda önemli sıkıntılar yaşayacağımız çok açık. Ayrıca Japonya’daki tsunaminin Türkiye’de olması da imkânsız. Bizdeki Fay hatları farklılıklar gösterdiğinden dolayı, en fazla küçük çaplı dalgalanmalar meydana gelebilir.” dedi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa