Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ AVRUPA’YI GEZDİ

01 Kasım 2012

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ AVRUPA’YI GEZDİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyeleri, katıldıkları Avrupa turu ile stres attı. Tur boyunca Fransa, İsviçre ve İtalya’yı gezen üyeler, ülkelerin tarihi ve turistik şehirlerini yakından görme fırsatı buldu.

Gezinin ilk durağı olan Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan Eski Lyon, Saint Jean Katedrali, Saint Martin D’Ainay Bazilikası, Opera binası, Rhone ve Saone nehirleri, geziye katılan inşaat mühendislerinin büyük ilgisini çekti. Gezi, dünyaca ünlü sinema festivali ile tanınan Cannes şehrinin ardından, Marsilya, Monaco, Nice ve Monte Carlo ile devam etti.

Gezinin en çok ilgi çeken bölümü ise Fransa ile İtalya’yı birbirine bağlayan Mont Blanc Tünel’i oldu. 1957 yılında inşaatına başlanıp 1965 yılında tamamlanan ve 11.6 km uzunluğu, 8.6 metre genişliği ve 4.35 metre yüksekliği ile dünyanın en uzun otomobil tüneli olma özelliği taşıyan tünel karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen mühendisler, tünelin bir mühendislik başarısı olduğunu söyledi.

Gezinin İtalya ayağında ise modanın başkenti Milano’da bulunan ünlü Duomo Katedrali, dünyanın en ünlü opera binalarından Scala Opera Binası, ve Avrupa’nın en eski ve en güzel pasajlarından Vittoria Emanuella Pasajı mühendisler tarafından ilgiyle gezilen eserler oldu.

Bir hafta süren gezi boyunca Avrupa’nın en ünlü şehirlerini gezme fırsatı bulan inşaat mühendisleri, şehirlerin tarihi ve turistik özelliklerinin yanı sıra, tarihi dokuyu koruyan planlı yapılaşmalarına da hayran kaldıklarını söylediler.

Mühendisler gezi boyunca bol bol hatıra fotoğrafı çekmeyi de ihmal etmediler.

 

            

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa