Tuesday, Sep. 26, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ASRIN PROJESİNİ GEZDİ

10 Eylül 2012

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ASRIN PROJESİNİ GEZDİ

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ASRIN PROJESİNİ GEZDİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Asya ve Avrupa kıtalarını deniz altından dünyanın en derin batırma tüp tüneli ile birbirine bağlayacak olan Marmaray’a teknik gezi düzenledi. 50 kişilik inşaat mühendisi grubunun katıldığı gezide mühendisler, asrın projesinin inşaatını yakından görme fırsatı buldu.

Dünyanın En Derin Batırma Tüneli

Geziye katılan inşaat mühendislerine proje hakkında bilgi veren yetkililer,  Gebze- Halkalı arasında yaklaşık 76 km uzunluğunda olacak Marmaray projesinin, ana yapılar ve sistemler, batırma tüp tünel, delme tüneller, aç-kapa tüneller, hemzemin yapılar, 3 yeni yeraltı istasyonu, 36 yerüstü istasyonu, işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat dahil olmak üzere, mevcut hatların iyileştirilmesi, tamamen yeni elektrikli ve mekanik sistemler ve temin edilecek olan modern demiryolu araçlarını kapsayacak olan dört bölümden oluştuğunu söyledi.

Güzergahın yer altındaki kısmının 13.6 km, batırma tünel uzunluğunun ise 1.387 m ile dünyanın en derin batırma tüneli olduğunu ifade eden yetkililer, projenin tek yönde saatte 75.000 yolcu taşıyacağını belirtti.

Şahin: “Marmaray Gibi Alternatif Sistemler Geliştirilmeli”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Marmaray projesinin İstanbul ulaşımını önemli ölçüde rahatlatacak bir proje olarak değerlendirirken projenin demiryolu taşımacılığında da bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Şahin “ Marmaray, rakamlardan da anlaşılacağı üzere dünya çapında bir demiryolu ulaşım projesidir, günümüzde yalnızca karayolu taşımacılığı ile mevcut trafik sorunlarının çözülemeyeceği artık anlaşılmış durumda. Bu bakımdan Marmaray gibi alternatif sistemler geliştirilip hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Marmaray’ın bitmesi ve projenin hızlı tren hattı ile entegre olmasıyla Anadolu yakası ve Marmara bölgesi çok daha cazip hale gelecektir. Bunun dışında bu proje ile İstanbul’da toplu taşımada raylı sistemin payı yüzde 10 daha artarak tüm sistemde ciddi ve olumlu bir revizyon olacağı beklenmelidir.” diye konuştu.

Marmaray inşaatının ciddi bir mühendislik başarısı olduğunu kaydeden Şahin,  her iki kıtayı birbirine bağlayacak projenin boğazın altında yaklaşık 60 metrelik bir derinlik basıncına ve olası bir depreme dayanıklı olarak inşa edildiğini söyledi.

Tamamlandığında Ne Olacak?

“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Marmaray tamamlandığında İstanbul Boğazının her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacak. Hat, Kazlıçeşme’ de yeraltına girip yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyerek İstanbul Boğazının altından geçecek, diğer bir yeni yeraltı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanarak Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacak.

Boğazın yaklaşık 60 metre derinine ulaşan Marmaray, Sarayburnu – Salacak arasını ise dünyanın en derin batırma tüp tüneli ile alacak.

Günde ortalama 1 milyon yolcunun taşınacağı Marmaray’ın 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete girmesi planlanıyor.

 

    

      

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa