Thursday, Nov. 23, 2017

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, ARABULUCULUK HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

15 Nisan 2016

|

Yer:

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, ARABULUCULUK HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nde, Haziran ayında zorunlu hale gelecek olan Arabuluculuk Kurumu ile ilgili düzenlenen seminerle üyeler bilgilendirildi.

Bursa Arabuluculuk Derneği Başkan Yardımcısı, Avukat ve Arabulucu Hakkı Savunur Soğancı tarafından İMO Bursa Şubesi Konferans Salonu’nda verilen seminerde, arabuluculuk nedir, hangi tür uyuşmazlıklarda arabuluculuk kurumuna başvurulabilir, arabuluculuk sürecinin başlaması, yürütülmesi, sonuçlandırılması, sürecin zaman aşımı süresi hak düşürücü sürelere etkisi, arabuluculuk görüşmeleri sonucunda düzenlenen tutanaklar anlatıldı.

Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde 2013 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren Arabuluculuk sürecinin 2016 Haziran ayından itibaren zorunlu hale geleceğini söyleyen Soğancı, Türkiye’de 2 bin 650, Bursa’da da 108 arabulucunun bulunduğunu kaydetti. Arabuluculuğun 5 yıllık kıdeme sahip hukukçular tarafından yapılabildiğini belirten Soğancı, hem Barolar Birliği hem de Adalet Bakanlığı tarafından da denetlendiğine dikkat çekti.

“ARABULUCULUK ÇAĞRISINA MUTLAKA CEVAP VERİN”

Ticari, işçi- işveren, tüketici, ortaklık uyuşmazlıklarında önce arabuluculuk yolunun tüketilmesinin zorunlu olacağını vurgulayan Avukat Hakkı Savunur Soğancı, “Arabulucular, davalı iki tarafın uyuşmazlığını çözmek amacıyla bir araya gelmelerini ve anlaşmalarını sağlayan bağımsız ve tarafsız kişilerdir. Kendi arabulucunuzu kendiniz seçebiliyorsunuz. Arabuluculukta gizlilik esası var. Bu kurum zamana ve mekana bağlı değil. Adli tatilde de çalışabilir. Görüşme yapılmak istenen alanı taraflar birlikte seçebiliyor.  Arabulucuya, dava açıldıktan sonrada, açılmadan öncede başvurulabilir, mahkemelerdeki gider masrafı bu sistemde yok. Görüşmeler sonucunda tutanağı yazdığımız her şey mahkeme kararı hükmünde sayılıyor. Tarafların ikisinin de ortak mutabakatı önemli. Görüşmelere taraflar onayladığı takdirde başka kişilerde katılabilir. Arabuluculuk zorunlu hale geldiğinde çağrıya karşılık vermeyen taraf arabuluculuk görüşmesini red etmiş sayılacak ve mahkeme sürecinden sonra tüm masraflarını karşılamak zorunda kalacak. Bu yüzden taraflar anlaşma sağlanamasa bile arabuluculuk çağrısına mutlaka cevap vermeli” dedi.

Arabuluculukla yıllarca devam eden dava süreçlerinin kısalabileceğini dile getiren Soğancı, önümüzdeki günlerde maddi durumu yetersiz olan kişiler için devlet tarafından arabulucu da bulunabileceğini sözlerine ekledi.

1 2 3

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa