Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO’DAN ÜYELERİNE SEMİNER

07 Nisan 2009

|

Yer:

 İMO BURSA ŞUBESİ ÜYELERİNE “YAPISAL GÜÇLENDİRME” VE “YAPILARIN DAVRANIŞI” HAKKINDA SEMİNERLER VERDİ.

Bursa– İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, geçtiğimiz hafta sonu üyelerine “Yapısal Güçlendirme” ve “Yapıların Davranışı” hakkında seminerler düzenledi.

İMO Bursa Şubesi’nin üyelerine düzenlediği seminerlerin birinci gününde İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alper İlki tarafından “Yapısal Güçlendirme” ikinci gününde ise İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı Anabilim Dalı Betonarme Çalışma Grubu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tülay Aksu Özkul, 2007 deprem yönetmeliği ve “Yapıların Davranışı” hakkında eğitimler verildi. Seminerlere, İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’in yanı sıra çok sayıda üye katıldı.

İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Alper İlki ve İTÜ İnşaat Fakültesi Yapı Anabilim Dalı Betonarme Çalışma Grubu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Tülay Aksu Özkul,  “Yapılar, zamana ya da yaşanılan depremlere bağlı etkiler nedeniyle deprem yükü taşıma güçlerinde önemli azalmalar oluşur. Hesap kitap yapılmadan, yapının genel özellikleri, zemin ve malzeme özellikleri konusunda gözlem ve deneyler yapılmadan kesinlikle güçlendirme yapılmamalıdır. Aksi halde; yapısal riskleri azaltmış değil, arttırmış olabiliriz. Sonuç olarak; herhangi bir yapı sistemi kuralına göre yapıldığında diğer yapı sistemlerine göre daha az risk içerir “şeklinde konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa