Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN ÜYELERİNE ATIK SU YAPILARI SEMİNERİ

30 Mayıs 2012

|

Yer:

İMO’DAN ÜYELERİNE ATIK SU YAPILARI SEMİNERİ

Düzenlediği seminerlerle üyelerinin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaya devam eden İMO Bursa Şubesi, bu kez Orhangazi Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda inşaat mühendisi olan Prof. Dr. Recep İleri’yi üyeleriyle buluşturdu. İMO Bursa Şubesi’nde gerçekleştirilen seminerde ‘Atık Su Yapıları, Tasarım Esasları ve Yeni Gelişmeler’ ele alındı.

İnşaat sektörünün sadece Türkiye’nin değil dünyanın lokomotif sektörü olduğunu belirten Prof. Dr. Recep İleri, şu anda 7.5 trilyon dolara ulaşan sektördeki ekonomik hacmin, 2025’e kadar 12.5 trilyon dolar seviyelerini göreceğini söyledi. “Hangi alanda çalışırsak çalışalım, 10 kuralla yakından ilişkiliyiz” diyen İleri, bu kuralları şu şekilde sıraladı:

“Geçmişte yapılan başarılı çalışmaları hatırlama, yeniden düşünme, yeni yaşam tarzlarını belirleme, yeni yapı tarzı-ekolojik yapılar, doğadan esinlenerek yapı tasarımı, atığın yeniden değerlendirilmesi, tasarruf ve atığın azaltılması, atığın geri kazanımı, atığın geri çevrimi ve atığın yeniden kullanımı.”

İnşaat sektöründe yurtdışında iş yapan ülkelere bakıldığında Çin’in 50 milyar dolar ile ilk sırada, Amerika’nın 49 milyar dolarla ikinci ve 25 milyar dolarla Türkiye’nin de 3. sırada yer aldığı bilgisini veren İleri, sektörün yüzde 30 altyapı, yüzde 40 konut ve yüzde 30 ticari faaliyetler olarak ilerlediğini dile getirdi.

Yapı üretirken emniyetli, ekonomik, ekolojik ve estetik olmak üzere 4 E faktörüne çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Recep İleri, mutlaka fizibilite çalışması yapılması gerektiğini söyledi. İleri, mühendislerin yapı tasarım ve inşasında, planlama, proje yönetimi, maliyet yönetimi, zaman yönetimi, inşaat ve işletme faktörlerine de dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa