Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN TSUNAMİ SEMİNERİ

14 Ocak 2012

|

Yer:

İMO’DAN TSUNAMİ SEMİNERİ

ODTÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER:  “7 BÜYÜKLÜĞÜ ÜZERİNDE BİR DEPREM, TSUNAMİ YARATABİLİR”

YALÇINER: “JAPONYA KADAR OLMASA DA TÜRKİYE’DE DE TSUNAMİ RİSKİ BULUNUYOR.”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nin düzenlediği “Okyanuslardan Akdeniz ve Marmara’ya Tsunami Gerçeği” seminerinde konuşan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, olası büyük bir depremde Türkiye’nin kıyı şeritlerinin de tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

Akdeniz ve Marmara bölgesi’ nde tarih boyunca tsunami izlerine rastlanıldığını söyleyen Yalçıner, Japonya’daki kadar yıkıcı olmasa da Türkiye’de de tsunami riskinin bulunduğunu söyledi.

Akdeniz ve Marmara Denizi’nde oluşabilecek 7 büyüklüğünün üzerindeki bir depremin tsunamiye sebep olma ihtimalini yüzde 10 olarak belirten Yalçıner, ” Depremin tsunaminin habercisi olduğunu unutmamalıyız. Türkiye’de olası bir depremin, yaz mevsiminde, özellikle gündüz saatlerinde gerçekleştiğinde daha tehlikeli olacağını bilmeliyiz. Böyle bir anda kıyıları en kısa zamanda terk ederek tsunaminin can kaybına yol açmasını engellememiz mümkün” dedi.

Olası bir tsunaminin özellikle tekne barınakları ve limanlara zarar vereceğini söyleyen Yalçıner, dalgakıran ve sahil şeridinin ağaçlandırılması gibi önlemlerle tsunaminin etkisini en aza indirebiliriz diye konuştu.

İMO Bursa Şubesi Seminer Salonunda gerçekleştirilen seminerde konuşan İMO Bursa Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Eser ise, oda olarak düzenledikleri seminerlerle üyeleri bilgilendirdiklerini söylerken yeni yılda da seminerlerin tüm hızıyla süreceğini belirtti.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa