Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO’DAN “TAŞKIN GERÇEĞİ VE BURSA” TOPLANTISI

16 Ekim 2010

|

Yer:

İMO’DAN “TAŞKIN GERÇEĞİ VE BURSA” TOPLANTISI

İMO BAŞKANI ŞAHİN: BARAJLARDAKİ SU SEVİYESİNİN MAKSİMUMDA OLMAMASI BURSA’YI BÜYÜK BİR FELAKETTEN KURTARDI

İMO BAŞKANI ŞAHİN: YEREL YÖNETİMLER SANSASYONEL ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINDAN VAZGEÇEREK ALTYAPIYA CİDDİ YATIRIM YAPMALI

ŞEHİR PLANCILARI ODASI BAŞKANI FÜSUN UYANIK: BURSA GENELİNDE 2 BİN 500 DOLAYINDA EV, İŞYERİ, FABRİKA VE 3 MİLYON METREKARE TARIM ALANI KULLANILAMAZ HALE GELDİ

BURSA /  Yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinin Bursa’ya acı bir tecrübe yaşattığını söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, “Yerel yönetimler sansasyonel üstyapı çalışmalarından vazgeçerek, altyapı ile ilgili ciddi yatırımlar yapmalı. Büyükşehir Belediyesi bütçesinin önceliğini istimlak ve altyapı çalışmalarına ayırmalı. Bu yönde BUSKİ’ye büyük görevler düşüyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık’ın Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında “Taşkın Gerçeği ve Bursa” konusu ele alındı.

Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, sel felaketinden dolayı yaşanan yıkım ve oluşan zararlarda en önemli etkenin, dere yataklarına yapılan müdahale ve dere yataklarının işgali olduğunu söyledi.

EN BÜYÜK ŞANSIMIZ BARAJ KAPAKLARININ KAPALI OLMASI

Şahin, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 07 Ağustos 2009 tarihli 5471 sayılı İçişleri Bakanlığı’na hitaben yazdığı Başbakanlık genelgesine dayanarak, kamu kurumları tarafından oluşturulan ‘Taşkın Koordinasyon Kurulu’nun, Bursa’da yaşanacak olası taşkınlara karşı sadece Hasanağa Bölgesi’nde bir köprü dışında gözle görünür bir icraatın olmadığını söyledi.

Şahin, “Bursa olarak en büyük şansımız baraj kapaklarının kapalı olması ve barajların doluluk seviyesinin maksimum olmamasıydı. Eğer bu yağışta barajlar maksimum seviyede olsaydı, özellikle Nilüfer’de ciddi sıkıntılar yaşanırdı” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ ALTYAPI ÇALIŞMALARI OLMALI

Konuşmasında Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) yaşanan sıkıntıları ‘Sözün bittiği nokta’ olarak değerlendiren Şahin, “Yaşanan bu acı tecrübelerden sonra, kentimizin öncelikleri doğru şekilde tespit edilerek, yöneticilerimiz buna uygun politikalar geliştirmeli. Bugün gördük ki, Büyükşehir Belediye bütçesinin önceliğini istimlak ve altyapı çalışmaları almalı. Bu yönde BUSKİ’ye büyük görevler düşüyor” şeklinde konuştu.

16 BÜYÜKŞEHİR İÇERİSİNDE BURSA 15’NCİ

Bursa ile ilgili acı bir tabloyu da gözler önüne seren Şahin, ülke genelindeki 16 büyükşehir belediyesi içerisinde, kentleşme açısından Bursa’nın 15’nci sırada olduğunu ve bu duruma en büyük etkenin kaçak ve çarpık yapılaşma olduğunu vurguladı.

Son 50 yıldır, başta Uludağ yamaçları olmak üzere, gerek dere yatakları, gerekse de Bursa ovasında yaşanan kaçak ve çarpık yapılaşmanın, Bursa’yı ciddi anlamda yıprattığını hatırlatan Şahin, taşkın alanlarının imara açılarak başta DSİ olmak üzere hiçbir meslek odasının görüşü alınmadan yapılan planlamaları anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

2500 EV, İŞYERİ, FABRİKA VE 3 MİLYON METREKARE TARIM ARAZİSİ KULLANILAMAZ DURUMDA

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık da, ‘Taşkın Gerçeği ve Bursa’ konusunda hazırlanan basın bildirisini okuyarak, sağanak yağışların ardından “metropolköy” Bursa’da yaşamın felç olduğunu, ciddi su baskınlarının yaşandığını söyledi.

Başta stratejik öneme sahip Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) olmak üzere, Terminal ve kamu tarafından yapılan birçok binanın ciddi şekilde etkilendiğinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Uyanık, “Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Kestel, Gürsu, İnegöl, Gemlik ve Yenişehir ilçelerinde 2500 civarında ev, işyeri, fabrika ve 3 milyon metrekare tarım alanı kullanılmaz hale gelmiştir” dedi.

Meslek odaları olarak, başta deprem olmak üzere Bursa’nın doğa olaylarına karşı hazırlıklı olmadığını kent yöneticilerine sürekli hatırlattıklarını vurgulayan Uyanık, ancak bu yöndeki girişimlerinin sürekli kulak arkası edildiğini ileri sürdü.

Uyanık ayrıca, “Bir parça daha kentsel arazi kazandırmak için dere yataklarını daraltan ve kentsel kullanıma açan, kentimizi beton yığını haline getiren, yağmur suyunun toprakla buluşacağı, emileceği alanları imar alanlarına dönüştüren, hiçbir mühendislik ölçütlerini gözetmeden ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile milyonlar harcayarak yanlışı inşaa eden yöneticilerimiz, yaşananların sorumlularıdır” diye konuştu.

Toplantıda ayrıca, ‘Taşkın Gerçeği ve Bursa’ konulu barkovizyon gösterimi yapılırken, Bursa’da selden etkilenen bölgeler ve mevcut sıvılaşma alanları uydu üzerinden hazırlanan bir programla değerlendirildi.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa