Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN ‘TARİHİ YAPILARI ONARIM VE KORUMA TEKNİKLERİ’ SEMİNERİ…

21 Kasım 2011

|

Yer:

İMO’DAN ‘TARİHİ YAPILARI ONARIM VE KORUMA TEKNİKLERİ’ SEMİNERİ…

Yrd. Doç. Dr. Bilal Bağbancı, Bursa’daki bazı tarihi yapıların bilinçsiz restorasyon nedeniyle eski görünümünden uzaklaştığını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Sonbahar- Kış seminerlerine Yrd. Doç. Dr. Bilal Bağbancı’ ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı’nın sunumunu gerçekleştirdiği ‘Tarihi Yapıları Onarım ve Koruma Teknikleri’ semineriyle start verdi.

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen seminerde, Bursa’daki tarihi yapılar ve özellikleri ile restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren Bilal Bağbancı, tarihi yapıların yeniden eski görüntüsüne kavuşturulması için gerçekleştirilen çalışmaların, eserleri doğal görüntülerinden uzaklaştırdığının altını çizdi.

BİLİNÇSİZ YAPILAN RESTORASYON ESERLERE ZARAR VERİYOR

Bağbancı, “Çalışmalar belki iyi niyetle ve tarihi yapıları korumak adına yapılıyor. Ancak bilinçsiz ve bilimsel destek alınmadan yapılan bazı çalışmalar, maalesef yüzyıllık tarihi eserlerin, kendine özgü tarz ve yapım özelliklerinden uzaklaşmasına neden oluyor, eserlere daha çok zarar veriyor.” dedi.

Tarihi yapılarda uygulanan ve mühendislik zekası ile geliştirilen tekniklerin, günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarında kaybolduğunu ve eserlerin sadece dış görüntüsünün yenilendiğini savunan Bilal Bağbancı, mesleki ve bilimsel yardımlar almadan yapılan restorasyon çalışmalarının, eserlere telafisi mümkün olmayan kayıplar verdiğini kaydetti.

Seminerde konuşan U.Ü. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı ise tarihi yapıların normal konut statüsünden çıkartılarak özel bir korunmaya alınması gerektiğini belirtti. Bursa‘nın dört bir tarafında tarihi eserlere rastlandığını kaydeden Bağbancı, eserlerin, yapılacak özel çalışmalar ile korunmasını gerektiğine işaret etti. Restorasyon çalışmalarında mutlaka akademik desteğin alınması gerektiğini vurgulayan Özlem Köprülü Bağbancı, restorasyon çalışması yapmak isteyen kurumların, mutlaka bu konuda uzman mühendisler ile işbirliğine gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

  

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa