Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN TABİP ODASI ZİYARETİ

17 Temmuz 2008

|

Yer:

İMO’DAN TABİP ODASI ZİYARETİ

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “İNSANLARIN MALI, CANI UZMAN ELLERE  EMANET EDİLMELİ”

BURSA- İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, insanların malının, canının ve ailesinin mesleğinde ehil olmayan ellere emanet edildiğini, inşaatçılık mesleğinin ihtisaslaşmadan uzak bırakıldığını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Yönetim Kurulu, meslek odaları arasındaki birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla ziyaretlerine devam ediyor.

Türk Tabipler Birliği’ne bağlı Bursa Tabip Odası’nı ziyaret eden İMO Yönetimi, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Avukat, doktor ve mali müşavirlere özendiklerini belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, TMMOB yasasının günümüzün çağdaşlığından uzak kaldığını, 1954 yılında çıkarılan yasalar ile yönetilmelerinden kaynaklanan birçok problemin bulunduğunu kaydetti. TMMOB yönetimindeki hantal yapıdan dolayı örgütlenme çalışmalarının kısır kaldığını vurgulayan Şahin, “Doktorların, avukatların ya da mali müşavirlerin nasıl başka şubelere bağlı olmadan kendi yapılanmaları varsa, biz de “İMO BURSA ŞUBESİ” olmak yerine “BURSA İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI” olarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Genelde örgütlenmek yerine, yerelde örgütlenerek güçlenmek  ana hedefimizdir” dedi.

ŞAHİN, ‘DEPREMDE EN ÇOK İŞ TABİPLERE DÜŞÜYOR’

Kaçak yapılaşma konusunun Bursa’nın kanayan yarası olmaktan kurtarılamadığını söyleyen Şahin, 2003 ve 2004 yılları arasında kaçak yapılaşma oranının 20 misli arttığına dikkat çekti. Bursa’da 250 bin kaçak yapının bulunduğunu vurgulayan Şahin, olası bir depremde büyük risklerin bulunduğunu ve sonuçları açısından felaketler olabileceğinin altını çizdi.

Depremde en çok işin tabiplere düştüğünü söyleyen Şahin, “Binalar sağlam yapılırsa, ne sizlere iş düşer ne de insanlarımız boş yere canlarından ve mallarından olmaz. Meydana gelecek bir depremde en çok yorulacak olan sizlersiniz. Çözüm; yeni yapıların depreme dayanıklı yapılması ve daha önceki yıllarda yapılan binaların depreme dayanıklı hale getirilmesidir” diye konuştu.

İş sağlığı ve işçi kazaları konusunun da kendileri için büyük önem taşıdığına değinen Şahin, Tabipler Odası ile işbirliği yaparak mühendisler için bu konular üzerine seminerler düzenlemek istediklerini belirtti.

BURSA TABİPLER ODASI BAŞKANI BÜLENT ASLANHAN, ‘EN ÇOK ÖLÜMLÜ KAZALAR İNŞAATLARDA YAŞANIYOR’

İnşaat Mühendisleri Odası’nın kendilerine yaptıkları ziyaretten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Tabipler Odası Başkanı Bülent Aslanhan, meslek örgütlerinin birbirlerini tanımasının ve birlikte hareket etmelerinin çok önemli olduğunun altını çizdi.

Deprem konusuna da değinen Aslanhan, mevcut hastanelerin depreme dayanıklılığı konusunda bir araştırma yaptırdıklarını ve çıkan sonucun hiç de iç açıcı olmadığına işaret etti. Aslanhan, “Hastanelerimizin depreme dayanıklılığı konusu bizim için hala soru işareti. Bu konuda yapılan çalışmalar yetersiz. Hastanelerin bina olarak ne kadar sağlam olduğunu merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

İşyeri hekimlerine işyeri ve iş kazaları hakkında seminerler verilmesi fikrini desteklediklerini söyleyen Aslanhan, “Türkiye’de en çok ölümlü kazalar inşaatlarda yaşanıyor. Bu çok önemli bir konu. Daha önce hekimler düzeyinde bilgilendirici eğitimler veriyorduk. Sektör düzeyinde bu seminerlerin verilmesi çok daha önemli bir çalışma olacak. İki odanın komisyonlarını bir araya getirerek önümüzdeki dönem için böyle bir çalışmanın hazırlıkları yapılabilir” dedi.

İMO Yönetimi, hastanelerin ve sağlık ocaklarının deprem envanterinin çıkarılması konusunda Tabipler Odası’na yardım edebileceklerini söyledi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa