Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN SAMANLI BAĞLANTI YOLUNA ELEŞTİRİ

20 Şubat 2010

|

Yer:

İMO’DAN SAMANLI BAĞLANTI YOLUNA ELEŞTİRİ

ŞAHİN, “SAMANLI’DA YAPILACAK BAĞLANTI YOLU VADİDEKİ YAPILAŞMAYI TETİKLER”

BURSA – Büyükşehir Belediyesi’nin TCK tarafından yapılmasını istediği doğu bağlantı yolu projesine İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nden eleştiri geldi.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Otosansit-Kazıklı bağlantı yolunun Bursa ulaşımı açısında doğru bir proje olduğunu, ancak Samanlı’ya yapılması düşünülen yeni bağlantı yolu projesinin yanlış bir uygulama olacağını söyledi. Bursa’nın doğu kesimindeki ulaşım planlamasında sıkıntılar olduğunu aktaran Necati Şahin, çevre otoyolunun doğu kesimindeki bağlantı yollarının planlanmasının değiştirilmeye çalışılırken yanlışlıklar yapıldığını kaydetti. Samanlı’da yapılması düşünülen yeni bağlantı yolunun ovanın tam ortasında olmasından dolayı kaçak yapılaşmayı tetikleyeceğini vurgulayan Şahin, “Samanlı bağlantısı Bursa ovasında muhtemel kaçak yapılaşmayı tetikleyecektir. Otoyol bağlantı yolu adı altında yeni yapılaşma alanları yaratılmaya çalışılıyor olabilir. Samanlı bağlantı yolunda kesinlikle vazgeçilmelidir. Yapılması gereken en doğru proje Otosansit-Kazıklı bağlantı yoludur. Burası iyi bir planlama ile şehrin doğu-batı ulaşımını rahatlatacaktır” dedi.

Bursa’dan şehir dışına çıkan trafik ile şehir merkezi dışındaki yerleşimlere giden araçların şehir içi yollarını minimum ölçekte kullanmasının amaçlanması gerektiğine işaret eden Şahin, çevre otoyolunun batı kısmında Mudanya kavşağı ve Görükle bağlantı yolu ile bu gerçekleştirilmiş olmasına rağmen, doğu kısmında herhangi bir çözüme ulaşılamadığının altını çizdi. Otosansit-Kazıklı bağlantı yolu projesinin ancak 1,5 yılda tamamlanabildiğine işaret eden Şahin, “2009 yılının son günlerinde projesi tamamlanmış Kazıklı-Otosansit otoyol bağlantısı yerine, yakındoğu çevre yolu Samanlı kavşağından başlayan, İsmetiye köyü civarında otoyola bağlanacak şekilde bölünmüş yol olarak yapılması Büyükşehir belediyesi tarafından dile getirilmeye başlanmıştır. Samanlı Bağlantı Yolu’nun önerilmesi Kazıklı-Otosansit bağlantı yolu projesinin değerlendirme kriterlerinin doğru tespit edilemediğini mi ifade etmektedir? Yeni bağlantı yolunun gerekçeleri ve projelendirilmiş olan kazıklı bağlantı yoluna göre avantajları nedir? Yeni tasarlanan yolun projesinin en az bir yılı alabileceği değerlendirildiğinde, hizmetin hemen ikame edilmesi yönündeki yaklaşıma göre bir değerlendirme yapılmış mıdır?” şeklinde konuştu.

Şehrin trafik yükünü azaltacak alternatif bir proje yok mu?

Bursa çevre otoyolu  90000 araç/gün kapasiteli olmasına rağmen, otoyolun doğu kesiminin Yalova yolu ayrımından yaklaşık 28 Km boyunca bağlantı yolu bulunmaması nedeni ile sadece Bursa’dan transit geçen 12000 araç/gün kapasite ile hizmet verebildiğinin tespit edildiğini belirten Başkan Şahin, Bursa şehir nüfusunun önemli ölçeğine sahip olan Yıldırım, Kestel, Gürsu ilçeleri ile bu civardaki sanayi tesislerinin, tarımsal faaliyetlerin, otosansit ve kamyon garajının hangi alternatif yolu tercih edebileceği ile ilgili değerlendirmenin yapılmadığını söyledi. Başka bir bağlantı yolu alternatifinin şehir içi trafiğine yapacağı rahatlama ve katkı ile ilgili değerlendirmelerin olup olmadığını soran Şahin,  “Yeni Yalova bulvarı kavşağı ile Otoyolun sonlandığı kavşak paralel olarak 20 Km civarındadır. Yeni tasarlanan bağlantı yolunun bu eksene izdüşümü Yalova kavşağına 4 Km, Kazıklı-Otosansit bağlantı yolunun D200‘le birleşim noktası Yeni  Yalova bulvarı kavşağına 9.5 km civarında olması; Samanlı bağlantı yolunun rantabilitesi ile ilgili bir değerlendirme varmıdır? Bu bağlantı yollarından hangisinin Gürsu, Kestel ve Yıldırım ilçelerine daha iyi hizmet verebileceği ile ilgili değerlendirme yapılmış mıdır?” dedi.

İki proje arasında maliyet olarak bir farkın bulunmadığını kaydeden Şahin, aynı maliyetler aralığında olan iki projeden işe yarayacak olanın hangisi olduğuna belediyelerin kendi başına karar vermemesi gerektiğini vurguladı. Kent için kararlar alırken akademik odaların görüşlerinin mutlaka sorulması gerektiğinin altını çizen Şahin, yapılacak tüm çalışmalarda görüşlerini almak isteyen belediyelere yardımcı olmaya hazır olduklarını her fırsatta söylemelerine rağmen yine de kararların kapalı kapılar ardında alındığına işaret etti.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa