Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO’DAN MÜHENDİSLERE AFET EĞİTİMİ

04 Ekim 2009

|

Yer:

İMO’DAN MÜHENDİSLERE AFET EĞİTİMİ

İMO, AFETLER İÇİN MÜDAHALE KURULU OLUŞTURDU

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), bünyesinde kurduğu Afet Hazırlık ve Müdahale Kurulu’nun örgüt için eğitim kursunu yaklaşık 300 inşaat mühendisinin katılımı ile gerçekleştirdi.

İnegöl’de gerçekleştirilen ve iki gün sürecek olan kursa 14 şubeden Afet Müdahale ve Hazırlık Komisyonu Üyeleri ile Hasar Tespit Görevlileri katıldı.

Kursun açılış konuşmasını gerçekleştiren İMO 2. Başkanı Alaettin Duran, afet sözcüğünün sadece deprem anlamına gelmediğini, Türkiye’de afetin hemen hemen her türlüsünün meydana gelmesinin mümkün olduğunu söyledi. Ülke olarak afete her an hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizen 2. Başkan Alaettin Duran, afetleri önlemenin toplumsal bir sorumluluk olduğunu belirtti. Geçmişte hazırlıksız yakalanılan afetler nedeniyle birçok can ve mal kaybının yaşandığını dile getiren Duran, “Özellikle 1999 depreminin hemen ardından başlayarak günümüze kadar yaşanan süreç ve bunun toplumsal yaşama, ilişkilere ve örgütümüze yansımaları ile çıkardığımız dersler bir düzenleme ve örgütlenme yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu amaçla oda olarak Afet Hazırlık ve Müdahale Kurulu’nu kurmuş bulunmaktayız” dedi.

Duran, kurulun sadece afetlere katılmakla yetinmeyeceğini, her zaman hazırlıklı olacaklarını ve kaza düzeyindeki olaylara bile müdahale edeceklerini, sonuçlarını da meslektaşları ve kamuoyu ile paylaşacaklarını vurguladı. İMO’nun bütün birimleri ile yıkıcı felaketlerin ardından gerekli çalışmaları yapacağını kaydeden 2. Başkan Duran, ilgili birimlerle sürekli olarak irtibat içerisinde olacaklarını aktardı. Duran, “Bir doğa olayı olarak yaşananlar afete dönüşmesin” sözü ile konuşmasını sonlandırdı.

Kurul, afetlere her an hazırlıklı olacak

Yönerge ve uygulama esasları hakkında genel bir bilgi veren İMO Afet Hazırlık ve Müdahale Kurulu Başkanı Mutlu Öztürk ise amaçlarının eğitim ve nitelikli insan günü oluşturmak olduğunu söyledi. Afet konusunda deneyimli inşaat mühendislerinin bu kurulda yer alacağını vurgulayan Öztürk, katılımcılara yapılan düzenlemeler ve örgütsel çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Öğleden sonra yapılan oturumlarda ise öğretim görevlisi Sadi Şentürk ve Nejat Bayülke, Doğal Afetlerde Kamu Yapılanması ve Yeni Düzenlemeler ile Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı konuları hakkında açıklamalarda bulundu.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa